Aktualności

Najwięksi kontynentalni producenci rzepaku

Najwięksi kontynentalni producenci rzepaku
Dodano: 22/10/2018

Światowa produkcja rzepaku od dobrych kilku lat ustabilizowała się na poziomie nieco ponad 70 mln ton.  Od lat niekwestionowanym liderem w uprawie tych nasion jest Unia Europejska. W ostatnich kilku latach produkcja krajów ją tworzących wynosiła ca 20-22 mln ton.
Niezagrożona drugą pozycję na świecie zajmowała Kanada, ale w ostatnich latach jej zbiory z roku na rok dynamicznie rosły. Jeszcze w 2014 r. kanadyjscy farmerzy produkowali nasiona rzepaku w ilości ok. 15 mln ton. W 2017 roku po raz pierwszy przekroczyli granicę 20 mln ton tym samym mocno zbliżyli się do wyników osiąganych przez Unię Europejską.


W dzisiejszym artykule postaramy się zaprezentować największych producentów tych nasion na poszczególnych kontynentach.


Prognozy i szacunki zbiorów rzepaku w obecnym 2018 roku podawane przez poszczególne organizacje specjalizujące się w tych zagadnieniach, są nie tylko rozbieżne, ale także bardzo znacząco korygowane i to nawet z tygodnia na tydzień, a tym samym mogą na tym etapie mocno odbiegać od faktycznie uzyskanych wyników przez producentów rzepaku w poszczególnych krajach.


Jak bardzo prognozy zmieniają się najlepiej obrazuje przykład jednego z dwóch czołowych producentów rzepaku w UE, jakim są Niemcy. W ostatnich pięciu latach średnie zbiory nasion rzepaku w tym kraju wynosiły 5,2 mln ton. Jeszcze w czerwcu prognozy na 2018 rok mówiły o 4,8 mln ton, na początku lipca o 4,3 mln ton, a pod koniec lipca Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) podało swoje szacunki produkcji rzepaku obecny rok w wysokości 3,3 mln ton. Plony mają być mniejsze o 21% od plonów osiągniętych w 2017 roku (spadek z 3,3 t/ha do poniżej 2,6 t/ha), a zbiory o nieco ponad 1,0 mln ton.


Podobna sytuacja – choć w nieco mniejszej skali – ma miejsce w Polsce, gdzie kilka miesięcy temu prognozowano zbiory w 2018 r. na poziomie ubiegłorocznych, czyli ok. 2,7 mln ton, a obecne szacunki mówią, że produkcja będzie oscylowała w okolicach 2,0 mln ton.


W związku z tym w celu zaprezentowania największych producentów rzepaku na poszczególnych kontynentach oprzemy się na wynikach 2017 roku opublikowanych przez USDA.


Europa.
Kraje Unii Europejskiej, która jest liderem produkcji światowej, wyprodukowały łącznie w 2017 roku 22,17 mln ton nasion rzepaku.
Czołowych producentów rzepaku w UE przedstawiamy na poniższym diagramie.


                   
                           
Do dużych producentów rzepaku w Europie zaliczana jest również Ukraina. Jest ona przy tym jednym z bardziej znaczących eksporterów tego ziarna na świecie. W 2017 r. rolnicy na Ukrainie zebrali ok. 2,1 mln ton rzepaku, z czego ok. 1,7 mln ton zostało sprzedane za granicę.


Ameryka Północna.
Na tym kontynencie jest jeden duży producent rzepaku, ale za to bardzo liczący się w skali światowej. Jest nim oczywiście Kanada z produkcją swojej canoli.
W 2017 roku wg USDA jej produkcja sięgnęła 21,5 mln ton.
W Stanach Zjednoczonych rzepak stanowi marginalna produkcję – 1,42 mln ton.


Ameryka Południowa.
Na kontynencie tym producenci rolni nie są zainteresowani uprawą tych nasion. Podobnie, jak w USA, koncentrują się głównie na uprawianiu soi.
Liderem w produkcji rzepaku w Ameryce Południowej jest Chile – 0,21 mln, a kolejne miejsce zajmuje Paragwaj z produkcja 0,06 mln ton tego ziarna.


Afryka.
Kraje afrykańskie, podobnie jak te z Ameryki Południowej, zainteresowane są w znikomym stopniu produkcja tego ziarna. Liderem jest tu Etiopia z produkcją 0,06 mln ton nasion rzepaku w 2017 r.

 

Azja.
W Azji jest dwóch znaczących producentów rzepaku, tj. Chiny z produkcją w 2017 r. rzędu 14,2 mln ton ziarna oraz Indie, które wyprodukowały 5,85 mln ton.
Kolejne dwa miejsca zajmują już kraje ze śladową wielkością produkcji tego ziarna, a mianowicie Pakistan i Bangladesz, w których rolnicy zebrali po 230 tys. ton.

Australia.
W Australii farmerzy zebrali w 2017 r. 3,67 mln ton nasion rzepaku. Wydaje się, że nie jest to dużo, ale sporą część wyprodukowanego ziarna Australijczycy sprzedają za granicę. Przypomnijmy, że zbiory u nich odbywają się na początku roku kalendarzowego. Jak znaczący wpływ na światowe rynki może mieć eksport australijskiego rzepaku przekonaliśmy się w pierwszym półroczu 2017 roku. Producenci i pośrednicy w Polsce, którzy przetrzymali w magazynach rzepak do lutego ub.r. ponieśli duże straty na skutek spadających nieustannie do końca sezonu jego cen. Spadek cen spowodowany był m.in. dużymi zakupami krajów UE australijskiego ziarna. Import ten sięgnął w pierwszym półroczu 2017 roku 2 mln ton. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz