Aktualności
Rosnąca rola Ukrainy w światowym handlu płodami rolnymi
Dodano: 14/10/2019Ogromne zasoby najlepszych gleb na świecie umożliwiły Ukrainie zdobycie w ostatnich kilku latach znaczącej pozycji w produkcji i eksporcie płodów rolnych. Dominującym typem gleb na Ukrainie są wyjątkowo żyzne czarnoziemy, które zajmują ponad 60% powierzchni kraju. W tym kraju mieści się aż 40% światowych zasobów gleb tego typu. Ale nie tylko bardzo żyzne ziemie stanowią atuty ukraińskiego rolnictwa. Do najważniejszych należą:
- czarnoziemy,
- korzystny klimat,
- niskie koszty produkcji,
- wyjątkowo sprzyjające położenie względem głównych importerów zbóż z basenu Morza Śródziemnego,
- potężny, nowoczesny terminal portowy w Odessie umożliwiający wywóz produktów drogą morską.
W miarę postępu ekonomicznego i organizacyjnego znaczenie Ukrainy w globalnej produkcji rolnej w ostatnich latach znacząco wzrasta. Obecnie należy do grupy krajów europejskich o najniższym poziomie rozwoju. W Europie jedynie Mołdawia ma niższe PKB na głowę od Ukrainy. Potencjał ma ogromny i wyniki w postaci wzrostu produkcji i eksportu potwierdzają, że zaczyna być on wykorzystywany.
W okresie ostatnich siedmiu lat Ukraina podwoiła eksport zbóż. I jest to bardzo dobry wynik, ale jak duży ma potencjał i jak zaczyna go wykorzystywać potwierdza dynamiczny wzrost produkcji i eksportu kukurydzy. Dziesięć lat temu w 2009 roku Ukraina wyprodukowała 10,5 mln ton tego ziarna, a w minionym sezonie 2018/2019 aż 35,8 mln ton. Natomiast na bieżący sezon USDA prognozuje zbiory kukurydzy na Ukrainie na rekordowym poziomie 36,5 mln ton.
Zapotrzebowanie krajowe od 2009 roku pozostaje na tym samym poziomie wynoszącym 5-6 mln ton, więc cała nadwyżka sprzedawana jest za granicę.
W tej sytuacji w ciągu ostatnich 10 lat eksport kukurydzy wzrósł 6-krotnie z 5,0 mln ton w 2009 roku do 29,8 mln ton w sezonie 2018/2019, a w obecnym ma szansę przekroczyć 30 mln ton.
Przed 10 laty praktycznie cały eksport ukraińskiej kukurydzy kierowany był do krajów Unii Europejskiej. Obecnie najważniejszymi odbiorcami są UE, Chiny i Egipt.
Pierwsze transporty ukraińskiej kukurydzy trafiły do Chin w 2013 roku. Obecnie Chiny importują stąd nieco ponad 4 mln ton, co stanowi aż 80% ich importowego zapotrzebowania wynoszącego ok. 5,2 mln ton. Ukraina bardzo umiejętnie wykorzystała w tym przypadku wojnę handlową USA z Chinami, w wyniku której Chiny zmarginalizowały zakupy tego ziarna w Stanach Zjednoczonych i przeorientowały się na dostawy z Ukrainy. Wyhamowując zakupy w USA Chiny miały do wyboru import z krajów Ameryki Południowej, tj. z Brazylii i Argentyny lub z Ukrainy. Wybrały Ukrainę między innymi dlatego, że kukurydza produkowana tutaj nie jest modyfikowana genetycznie.
Oczywiście w dalszym ciągu do najważniejszych importerów ukraińskiej kukurydzy należą m.in. kraje UE. W sezonie 2018/2019 ukraińska kukurydza trafiła głównie do Hiszpanii (2,7 mln t) oraz Holandii (2,5 mln t). Polska kupiła na Ukrainie 173 tys. ton kukurydzy.
Jak ważnym krajem stała się Ukraina w gronie czołowych eksporterów płodów rolnych na świecie poświadczają jej udziały w światowym obrocie tymi produktami:
Zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Rady Zbożowej Ukrainy zajmowała znaczące pozycje w światowej wymianie handlowej w sezonie 2018/2019:
- eksport zboża - drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych: udział w światowym obrocie 14,1%,
- eksport pszenicy - piąte miejsce na świecie z udziałem w obrotach globalnych 10,1%,
- eksport jęczmienia - czwarte miejsce na świecie z udziałem 14,7%,
- eksport kukurydzy - czwarta pozycja na świecie (po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie), udział w obrotach światowych 18,7%.
Na koniec informacja o tegorocznej produkcji najważniejszych płodów rolnych, których zbiory zostały już zakończone. Wyniki przedstawione zostały na poniższym diagramie.
Zakończyły się już siewy rzepaku. Według wstępnych danych Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy rzepakiem obsiane zostało pod zbiory 2020 roku ok. 1,1 mln hektarów.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz