Aktualności

Czołowi światowi producenci pszenicy

Czołowi światowi producenci pszenicy
Dodano: 15/11/2019

Według październikowych szacunków Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w obecnym sezonie 2019/2020 światowa produkcja pszenicy wyniesie 765,2 mln ton.
Do największych jej producentów na świecie należą: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2019/2020 nieco ponad 151,0 mln ton, Chiny – 132,0 mln ton, Indie – 102,2 mln ton, Rosja – 72,5 mln ton, Stany Zjednoczone – 53,4 mln ton, Kanada – 33,0 mln ton i Ukraina 28,7 mln ton. Czołowe osiem krajów z największymi zbiorami pszenicy prezentujemy na diagramie. W celu wykazania ich potencjału eksportowego wytworzoną ilość porównujemy z wielkością spożycia wewnętrznego każdego z nich. Cała nadwyżka przeznaczona może być na sprzedaż do innych krajów. I tak się faktycznie dzieje.

                                                                   
Analizując wykres łatwo spostrzec, że takie kraje jak: Chiny, Indie i Pakistan prawie całą swoją produkcję pszenicy, bo aż 96%-99%, przeznaczają na potrzeby wewnętrzne.
Diametralnie inaczej przedstawia się sytuacja Kanady i Ukrainy, które na własne potrzeby zużywają niecałe 10 mln ton ziarna, natomiast ich produkcja jest trzykrotnie wyższa i wynosi ok. 30 mln ton.
Bardzo duże nadwyżki mają także Rosja i Stany Zjednoczone.


Na poniższym wykresie przedstawiamy dziesięciu czołowych eksporterów pszenicy na świecie.

                                            
Jak widać, najwięksi producenci pszenicy są także w dużej mierze krajami, które najwięcej tego ziarna sprzedają za granicę.
Mamy zdecydowanego lidera, którym jest Rosja z eksportem na poziomie 34 mln ton. Trzy lata temu zdetronizowała dotychczasowego lidera Stany Zjednoczone. Nie dość, że przegoniła Amerykanów, to na dodatek w ostatnim sezonie pobiła ich historyczny rekord w eksporcie tych nasion wynoszący 35,1 mln ton (ustanowiony w 2010 r.). Pobiła jedynie o 100 tys. ton eksportując w sezonie 2018/2019 - według danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa - 35,2 mln ton ziarna. Świetne wyniki w eksporcie pszenicy Rosja zawdzięcza konsekwentnie realizowanej od 10 lat polityki prorozwojowej. Rosja oparła swoje rolnictwo na pionowo zintegrowanych holdingach, które wręcz zmonopolizowały produkcję rolną w wielu regionach. Ze strony Państwa sektor rolny otrzymał zielone światło poparte znacznymi nakładami finansowymi. W efekcie znacznie zwiększył swoją bazę magazynową, której brak ograniczał wcześniej możliwości zwiększania produkcji rolnej. Obecnie łączne możliwości magazynowe branży rolnej w Rosji oceniane są na niemal 140 mln ton.


Kolejne pozycje w rankingu największych eksporterów zajmują trzy kraje, których sprzedaż zagraniczna od kilku lat jest na zbliżonym poziomie ok. 25-27 mln ton. W poprzednim sezonie 2018/2019 eksport kraju zajmującego drugą pozycję był o niecałe 2 mln ton większy niż kraju na czwartym miejscu.  Kolejność pierwszej czwórki wyglądała tak: 1. Rosja, 2. USA, 3. Kanada, 4. EU-27. 


W obecnym sezonie 2019/2020 kraje zajmujące drugie i czwarte miejsce dzielą wolumen eksportu ca 3 mln ton, a kolejność pierwszej czwórki przedstawia się następująco: 1. Rosja, 2. EU-27, 3. USA, 4. Kanada. Tak więc tuż za plecami lidera na kolejnych miejscach w ostatnich latach mamy ciągłe przetasowania. 


Odpowiedzmy teraz sobie na pytanie, czy czołowi producenci i eksporterzy należą także do grupy największych importerów pszenicy.
Ranking tych państw przedstawiamy na poniższym diagramie.



                      
Jak widzimy w czołowej dziesiątce importerów na świecie jest jedynie jeden przedstawiciel spośród czołowych producentów. Jest nim Unia Europejska.
Głównymi eksporterami pszenicy do krajów Unii Europejskiej są: Ukraina, Rosja i Kazachstan.

Na koniec jako ciekawostkę przedstawiamy na wykresie wielkość średnich plonów pszenicy, jakie mają osiągnąć czołowi jej producenci w sezonie 2019/2020 według prognoz USDA.


W diagramie ukazani zostali najwięksi producenci pszenicy na świecie w kolejności od lidera do kraju zajmującego 12 pozycję w tym rankingu.
Jak widać najwyższe średnie plony osiągają kraje zajmujące dwie pierwsze pozycje wśród największych producentów tego ziarna oraz Ukraina słynąca ze swoich czarnoziemów zaliczanych do najlepszych gleb na świecie.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz