Aktualności

Finlandia

Finlandia
Dodano: 29/03/2020

Finlandia jest państwem położonym w Europie Północnej nad Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego otaczającym ją od zachodu i południa – długość wybrzeża liczy 1250 km. 

Liczy około 5,5 mln ludności. 

 

Najbardziej wysunięte punkty kraju na północy i południu odległe są od siebie o 1197 km, a na wschodzie i zachodzie o 542 km. 

Graniczy od wschodu z Rosją, od północy z Norwegią oraz od zachodu ze Szwecją. Zajmuje powierzchnię 338 tys. km2, z czego niemal 33,7 tys. km2 stanowią wody śródlądowe. Na świecie jest znana jako kraj tysiąca jezior, a tak naprawdę ma ich niemal 188 tysięcy. 

Szczególnie duża ich koncentracja występuje na Pojezierzu Fińskim, gdzie jest ich aż 55 tysięcy i zajmują 1/4 powierzchni regionu.

Sami Finowie bardziej skłaniają się do nazwy kraju „Suomi”, co oznacza kraj bagien, które wraz z torfowiskami zajmują 1/3 jego terytorium. 

Jeziora, rzeki połączone licznymi kanałami tworząc ogromny system dróg wodnych wykorzystywane są głównie do spławu drewna oraz pozyskiwania energii elektrycznej. 

Największe jeziora to: Saimaa o powierzchni 1377 km2 (dla porównania Śniardwy 113 km2), Paijanne (1083 km2), Inan (1040 km2) i Pielinen (894 km2). Wszystkie te jeziora są bardzo głębokie (85-95 m). 

Finlandia słynie z zasobów najczystszej wody na świecie, a powietrze w Laponii uznawane jest za najczystsze na zamieszkanych terenach kuli ziemskiej. 

Największe miasta: stolica kraju Helsinki (630 tys. mieszkańców), Espoo (270 tys.), Tampere (230 tys.) i Vantaa (220 tys.).  

 

Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Finlandii (Eurostat 2016):

•obszar upraw rolnych – 2,29 mln ha,

•całkowita wartość produkcji rolniczej – 4,83 mld euro,

•całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 3,14 mld euro,

•całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 2,04 mld euro,

•odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 4,6 %,

•liczba gospodarstw rolnych – 63,9 tys.,

•średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 35,8 ha (śr. w UE – 14,4 ha),

•średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 75,6 tys. euro,

•średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 2,1 tys. euro,

•średnia dopłata obszarowa – 228 euro/hektar (w Polsce 207 euro/ha, średnio w UE 240 euro/ha).

 

Ogromne zasoby drewna pozyskiwanego z lasów zajmujących niemal 70% powierzchni kraju stanowią potencjał rozwojowy przemysłu celulozowo-papierniczego oraz wyrobów z drewna. Produkty wytwarzane w sektorze „leśnym” stanowią ponad 20% łącznej wartości eksportu Finlandii. Podkreślenia wymaga, że gospodarka leśna prowadzona jest wręcz wzorowo. Mimo posiadania ogromnych zasobów drewna Finlandia jest wielkim jego importerem. Sprowadza je z krajów ościennych: głównie z Rosji, a także z Łotwy, Litwy i Estonii.  

Ze względu na słabe warunki klimatyczno-glebowe Finlandia nie zalicza się do rolniczych potentatów w Unii Europejskiej. Niemniej jednak w zbiorach niektórych roślin uprawnych mocno zaznacza swoje miejsce wśród krajów UE.

Według szacunków Eurostatu (styczeń 2020 r.) w 2019 roku prognozowana produkcja Finlandii kilku podstawowych upraw wynosi:

- owsa – 1.176 tys. ton (2 miejsce w UE – zaraz po Polsce 1.245 tys. ton),

- żyta – 180 tys. ton (7 miejsce),

- jęczmienia – 1.682 tys. ton (9 miejsce),

- ziemniaków – 552 tys. ton (14 miejsce),

- rzepaku - 41 tys. ton (18 miejsce),

- pszenicy – 900 tys. ton (18 miejsce).

 

Pisząc o Finlandii nie sposób nie wspomnieć o poziomie edukacji dzieci i młodzieży. Jest ona niekwestionowanym liderem na świecie w tej dziedzinie. Edukacja dzieci rozpoczyna się w siódmym roku życia. Obowiązkowa nauka trwa 9 lat w szkołach powszechnych. Stosowane metody nauczania jedynie sporadycznie dopuszczają możliwość zadawania prac domowych, a jeśli tak się stanie, to czas ich odrabiania nie powinien zająć więcej jak pół godziny. Inną charakterystyczną cechą fińskiego modelu edukacji jest zwracanie się dzieci do swoich nauczycieli po imieniu. 

Skąd takie sukcesy w edukacji. Bardzo ważnym czynnikiem jest tu profesjonalizm nauczycieli. Zawód nauczyciela cieszy się w społeczeństwie fińskim wielkim prestiżem. Kandydaci muszą być bardzo dobrze wykształceni. W czasie rekrutacji poddawani są wielostopniowej weryfikacji. Spośród chętnych jedynie kilkanaście procent przechodzi kwalifikacje i dostaje pracę w szkole. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz