Inne

Nadal trwa szacowanie strat w rolnictwie

Nadal trwa szacowanie strat w rolnictwie
Dodano: 14/07/2017

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło najnowsze szacunki strat w rolnictwie spowodowanych klęskami żywiołowymi. Szkody spowodowane zostały głównie majowymi przymrozkami, lokalnymi intensywnymi opadami śniegu łamiącymi rośliny, a w kolejnych tygodniach gwałtownymi lokalnymi gradobiciami. Zniszczenia miały miejsce praktycznie na obszarze całego kraju.
Szkody zostały zgłoszone przez 23.555 gospodarstw z całego kraju, we wszystkich województwach. Powierzchnia upraw, na których je stwierdzono przekracza 100 tys. ha, a dokładnie 109,5 tys. ha upraw. Zwraca uwagę też rozmiar strat, które na powierzchni ponad 55 tys. ha przekroczyły 70%, co oznacza likwidację tych upraw. 
Zniszczone lub uszkodzone zostało także 61,4 tys. metrów kwadratowych tuneli foliowych i szklarni.
Jak do tej pory szacunki strat sięgają kwoty 500 mln złotych. Są one jednak znacznie wyższe, ponieważ komisje pracują jeszcze w 1007 gminach.
Klimat dał znać o sobie w najgorszym możliwym dla naszych rolników okresie, gdyż uderzył, gdy uprawy nie były jeszcze objęte ubezpieczeniami.
Rolnicy całą nadzieję pokładają w pomocy państwa. Zapowiadają ją przedstawiciele resortu rolnictwa: „ze strony rządu będzie do tych producentów rolnych skierowana konkretna pomoc. Będzie to pomoc w znacznym stopniu wyrównująca poniesione przez rolników straty, do tego szybko i sprawnie udzielona.”
Szacunki szkód spowodowanych majowymi przymrozkami powinny być znane do końca lipca. Niestety w wielu gminach komisje wznowiły prace w związku z kolejnymi  zniszczeniami spowodowanymi w ostatnich tygodniach przez nawałnice i gradobicia, jak np. w województwach opolskim i śląskim.
Zwracamy na to uwagę, ponieważ wiceminister rolnictwa poinformował, że: „przygotowanie programu pomocowego będzie możliwe dopiero po zakończeniu wszystkich szacunków szkód. Jeżeli zbiory rzepaku będą przebiegały sprawnie, to wtedy myślę, że tę pomoc będziemy procedować na początku sierpnia”.
Niestety ministerstwo chce zająć się problemem całościowo, więc jeśli zdarzą się jakieś kolejne anomalie pogodowe w trakcie żniw (rzepak, zboża), to: „z uchwaleniem programu trzeba będzie poczekać do września”.
 
Jak informowaliśmy 6 tygodni temu kwietniowo-majowa fala przymrozków zaatakowała nie tylko Polskę. Objęła ona znaczną część Europy. Poważne szkody w uprawach odnotowane zostały na północy i wschodzie Francji, na zachodzie i południu Niemiec, w krajach Beneluksu, Słowenii, Austrii, na północy Czech i Słowacji, środkowej części Ukrainy, na Węgrzech, w Rumunii i na Bałkanach.


(JKG)



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz