Inne

Kukurydza na kiszonkę

Kukurydza na kiszonkę
Dodano: 16/10/2017

Większość plantacji kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę została już w kraju skoszona, więc w dzisiejszym artykule przyjrzymy się opłacalności jej uprawy. Wykorzystamy do tego kalkulację uprawy 1 ha kukurydzy na zielonkę dla zbiorów w 2017 roku opracowaną we wrześniu przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Przypomnijmy, że przed rokiem koszty uprawy 1 ha kukurydzy na kiszonkę wyniosły 5.000 zł, a łączne przychody 4.936 zł.

 

 


Koszty.
Z kalkulacji WIR wynika, że całkowite koszty uprawy 1 ha kukurydzy na kiszonkę w 2017 roku wyniosły 4.958 zł.
Najbardziej znaczący udział mają w nich koszty nawozów sięgające 29,2% (saletra amonowa 5 dt – 539 zł, Polifoska (6/20/30) 5 dt - 781 zł i Ca/Mg 4 tony co 4 lata - 126 zł), amortyzacja – 14,0% oraz praca ciągnika – 12,9%.
Poniżej prezentujemy diagram obrazujący strukturę kosztów uprawy kukurydzy na kiszonkę w br.


           
Zobaczmy jak wyglądają przychody. Pamiętajmy o tym, że w tym roku kosiliśmy w kraju wyjątkowo dorodną kukurydzą. Niektórzy producenci wyrażali nawet opinię, że takie zbiory zdarzają się u nas raz na dwadzieścia lat.


Przychody.
Łącznie przychody wyniosły 5.264 zł, z czego:
- wartość produktu – 4.342 zł (w kalkulacji WIR założyła produkcję kukurydzy w ilości 55,0 ton w cenie sprzedaży 79 zł/t),
- dopłata bezpośrednia – 921 zł,
W kalkulacji WIR nie uwzględniono ryczałtowego zwrotu VAT (7%) wynoszącego 304 zł. Gdyby został on uwzględniony, uprawa kukurydzy na kiszonkę okazałaby się jeszcze bardziej rentowna.
Ale nawet bez uwzględnienia tego czynnika notujemy dodatni wynik finansowy wynoszący 305 zł/ha.

 

Na koniec ciekawostka. Poniżej diagram pozwalający na porównanie średnich ilości kukurydzy na kiszonkę uzyskiwanych w krajach UE (prognoza MARS).

             
Jak widać Polska klasyfikuje się w czołówce krajów UE pod względem uzyskiwanych plonów kukurydzy na kiszonkę. Weźmy do tego pod uwagę, że wg opinii producentów plony kukurydzy w Polsce w br. były zdecydowanie wyższe i mocno przekraczały 50 ton/ha.

(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz