Inne

MATIF, a ceny zakupu rzepaku

MATIF, a ceny zakupu rzepaku
Dodano: 04/02/2016

Kilka osób zwróciło się do nas w ostatnich tygodniach z prośbą o przedstawienie w przystępny sposób powiązań cen zakupu rzepaku z jego notowaniami na Giełdzie Matif (Marche a Terme International de France) w Paryżu, potocznie zwanej Matif-em.
Ziarno rzepaku wyceniane jest na Matif-ie zawsze na cztery ściśle określone okresy w roku, przypadające po sobie co cztery miesiące, tj. na: luty, maj, sierpień i listopad, a przyszłościowo w tych samych terminach na najbliższe dwa i pół roku.
Czyli wchodząc na tablice z notowaniami rzepaku na Matif-ie niejednokrotnie możemy zobaczyć jego notowania aż na 10 terminów - od najbliższego, aż do ostatniego za dwa i pół roku.
Najwięksi kupcy ziarna starali się znaleźć jakiś punkt odniesienia, który mogliby wykorzystać do ustalania cen zakupu. Utarło się, że takim punktem odniesienia są aktualne notowania rzepaku na Matif-ie na najbliższy okres.
Wykorzystując to wiele firm, w tym tak wielkie, jak ZTK Kruszwica, ADM, Komagra, wprowadziły do swoich umów kontraktacyjnych na skup ziarna w czasie żniw zapisy gwarantujące sprzedającym cenę minimalną na poziomie Matif minus 20-25 Euro. Najczęściej faktycznie płacone ceny są wyższe od tak zapisanych cen minimalnych, ale bez takiego zapisu zabezpieczającego stronę sprzedającą ziarno, trudno byłoby znaleźć chętnych do podpisania umowy.
Z reguły na jesieni ceny krajowe osiągają poziom równy notowaniom rzepaku na Matifie. Natomiast na przednówku często przewyższają notowania Matif o 100-150 zł.
Z grubsza można przyjąć, że w okresach wieloletnich dosyć często zdarza się, że ceny zakupu rzepaku układają się na poziomach: żniwa – Matif minus 100 zł, późna jesień-zima – poziom zbliżony do aktualnych notowań na Matif-ie, zima-wiosna – Matif plus 100 zł.
Są to relacje zdarzające się dosyć często, ale absolutnie nie można przyjmować ich za regułę.
Założenia tego rodzaju przyjmowane przez kupujących w celu ustalania cen zakupu ziarna są bardzo przydatne w spokojniejszych okresach, gdy jest spokój na rynku, a ceny są ustabilizowane.
Natomiast nie mają większego zastosowania, gdy zaczyna działać najważniejszy czynnik kształtowania cen, tj. dostępność ziarna na rynku.   

(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz