Inne
Wiśnie
Dodano: 29/04/2020Wiśnie nie są owocami znanymi na świecie. Produkuje się ich relatywnie niewielkie ilości i w niewielu krajach. Amerykański Departament Stanu (USDA) w swoich szacunkach zbiorów wiśni w 2019 roku wykazuje jedynie 17 krajów z produkcją przekraczającą 5 tys. ton, a jedynie w 9 krajach sadownicy zebrali ponad 100 tys. ton tych owoców.
W marcu br. USDA oceniał globalne zbiory wiśni w ubiegłym roku na poziomie 3,72 mln ton.
Światowym liderem w produkcji wiśni jest Turcja (865 tys. ton), a za nią plasują się: Unia Europejska (648 tys. ton) i Stany Zjednoczone (450 tys. ton).
Czołowych 10 producentów prezentujemy na poniższym diagramie. Produkują oni łącznie 93,7% globalnej produkcji tych owoców (3,49 mln ton).
Jak widać wolumen produkcji w krajach zajmujących trzy pierwsze miejsca na świecie spada skokowo. Zbiory w Unii Europejskiej zajmującej drugie miejsce są o ca 200 tys. ton niższe niż Turcji i mniej więcej o tyle samo wyższe, niż w zajmujących trzecie miejsce Stanach Zjednoczonych (450 tys. ton). Te 3 kraje produkują nieco ponad połowę produkcji światowej (52,7%). Czwarte miejsce zajmują Chiny ze zbiorami rzędu 320 tys. ton.
Kolejne cztery kraje mają produkcję wiśni na zbliżonym poziomie w okolicach 200 tys. ton.
Spożycie krajowe.
Wiśnie zaliczają się raczej do owoców niszowych. Uprawiane są w niewielu krajach i raczej w niewielkich ilościach. Dlatego też można postawić tezę, że uprawa tych owoców w dużym stopniu wynika z lokalnych upodobań konsumentów. Zobaczmy więc, jak kształtuje się spożycie krajowe świeżych owoców wśród największych ich producentów.
Przedstawia je w odniesieniu do krajowej produkcji poniższy diagram.
Łączne spożycie świeżych owoców w 10 prezentowanych krajach wynosi 70% (2,75 mln ton) ich łącznej produkcji (3,49 mln ton).
Jedynie w dwóch krajach zapotrzebowanie krajowe jest tak duże, że zmuszone są one do zakupu znaczących ilości za granicą. Są to Chiny i Rosja.
Natomiast jedynym krajem, w którym zbiory są w niewielkim stopniu konsumowane w kraju, jest Chile (zbiory 231 tys. ton, spożycie świeżych owoców 21 tys. ton).
Czyżby postawiona teza o uprawianiu wiśni na własne potrzeby była jednak nietrafiona - szczególnie w przypadku trzech największych producentów, w których konsumpcja świeżych owoców w stosunku do wolumenu ich produkcji wynosi: Turcja - 70,2%, EU-27 - 60,6%, USA - 46,2% ?
Okazuje się, że w krajach tych duża część zbiorów trafia bezpośrednio do przemysłu przetwórczego.
Wolumeny produkcji, spożycia świeżych owoców i przeznaczonych do przetwarzania prezentujemy w tabeli poniżej.
Widać jednak, że postawiona teza, iż najwięksi producenci wiśni na świecie uprawiają je głównie na własne potrzeby, jest prawdziwa.
Turcja aż 91,0% swoich zbiorów konsumuje w kraju, Stany Zjednoczone 86,2%, a w krajach Unii Europejskiej jest tak duże zapotrzebowanie, że nawet jeszcze muszą importować te owoce.
Eksport.
Jedynie 12% (450 tys. ton) światowej produkcji wiśni przeznacza się na sprzedaż za granicę.
Do tego tylko 12 krajów eksportuje więcej, jak 1 tysiąc ton.
Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący te relatywnie niewielkie obroty.
Jak widać zdecydowanym liderem na świecie w eksporcie jest Chile (45% globalnej sprzedaży), które sprzedaje za granicę 88% swojej produkcji.
Drugie i trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone i Turcja ze sprzedażą na poziomie 80 tys. ton.
Import.
Dziesięciu największych importerów wiśni przedstawiamy na wykresie.
Identycznie, jak w przypadku eksportu, również tylko 12 krajów importuje wiśnie w ilości większej niż 1 tys. ton. Potwierdza to, jak małym zainteresowaniem na świecie cieszą się te – wspaniałe dla nas – owoce.
Najwięksi importerzy wiśni to: Chiny – 195 tys. ton, Rosja – 80 tys. ton i Unia Europejska 55 tys. ton.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz