Inne

Wiśnie

Wiśnie
Dodano: 29/04/2020

Wiśnie nie są owocami znanymi na świecie. Produkuje się ich relatywnie niewielkie ilości i w niewielu krajach. Amerykański Departament Stanu (USDA) w swoich szacunkach zbiorów wiśni w 2019 roku wykazuje jedynie 17 krajów z produkcją przekraczającą 5 tys. ton, a jedynie w 9 krajach sadownicy zebrali ponad 100 tys. ton tych owoców. 

W marcu br. USDA oceniał globalne zbiory wiśni w ubiegłym roku na poziomie 3,72 mln ton. 

 

 

Światowym liderem w produkcji wiśni jest Turcja (865 tys. ton), a za nią plasują się: Unia Europejska (648 tys. ton) i Stany Zjednoczone (450 tys. ton). 

Czołowych 10 producentów prezentujemy na poniższym diagramie. Produkują oni łącznie 93,7% globalnej produkcji tych owoców (3,49 mln ton). 

 

Jak widać wolumen produkcji w krajach zajmujących trzy pierwsze miejsca na świecie spada skokowo. Zbiory w Unii Europejskiej zajmującej drugie miejsce są o ca 200 tys. ton niższe niż Turcji i mniej więcej o tyle samo wyższe, niż w zajmujących trzecie miejsce Stanach Zjednoczonych (450 tys. ton). Te 3 kraje produkują nieco ponad połowę produkcji światowej (52,7%). Czwarte miejsce zajmują Chiny ze zbiorami rzędu 320 tys. ton. 

 

 

Kolejne cztery kraje mają produkcję wiśni na zbliżonym poziomie w okolicach 200 tys. ton. 

 

Spożycie krajowe. 

 

Wiśnie zaliczają się raczej do owoców niszowych. Uprawiane są w niewielu krajach i raczej w niewielkich ilościach. Dlatego też można postawić tezę, że uprawa tych owoców w dużym stopniu wynika z lokalnych upodobań konsumentów. Zobaczmy więc, jak kształtuje się spożycie krajowe świeżych owoców wśród największych ich producentów. 

Przedstawia je w odniesieniu do krajowej produkcji poniższy diagram.

 

 

Łączne spożycie świeżych owoców w 10 prezentowanych krajach wynosi 70% (2,75 mln ton) ich łącznej produkcji (3,49 mln ton). 

Jedynie w dwóch krajach zapotrzebowanie krajowe jest tak duże, że zmuszone są one do zakupu znaczących ilości za granicą. Są to Chiny i Rosja. 

Natomiast jedynym krajem, w którym zbiory są w niewielkim stopniu konsumowane w kraju, jest Chile (zbiory 231 tys. ton, spożycie świeżych owoców 21 tys. ton). 

Czyżby postawiona teza o uprawianiu wiśni na własne potrzeby była jednak nietrafiona - szczególnie w przypadku trzech największych producentów, w których konsumpcja świeżych owoców w stosunku do wolumenu ich produkcji wynosi: Turcja - 70,2%, EU-27 - 60,6%, USA - 46,2% ?

Okazuje się, że w krajach tych duża część zbiorów trafia bezpośrednio do przemysłu przetwórczego. 

Wolumeny produkcji, spożycia świeżych owoców i przeznaczonych do przetwarzania prezentujemy w tabeli poniżej. 

 

Widać jednak, że postawiona teza, iż najwięksi producenci wiśni na świecie uprawiają je głównie na własne potrzeby, jest prawdziwa. 

Turcja aż 91,0% swoich zbiorów konsumuje w kraju, Stany Zjednoczone 86,2%, a w krajach Unii Europejskiej jest tak duże zapotrzebowanie, że nawet jeszcze muszą importować te owoce. 

 

Eksport.

 

Jedynie 12% (450 tys. ton) światowej produkcji wiśni przeznacza się na sprzedaż za granicę. 

Do tego tylko 12 krajów eksportuje więcej, jak 1 tysiąc ton. 

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący te relatywnie niewielkie obroty. 

 

 

Jak widać zdecydowanym liderem na świecie w eksporcie jest Chile (45% globalnej sprzedaży), które sprzedaje za granicę 88% swojej produkcji. 

Drugie i trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone i Turcja ze sprzedażą na poziomie 80 tys. ton. 

 

Import.

 

Dziesięciu największych importerów wiśni przedstawiamy na wykresie. 

Identycznie, jak w przypadku eksportu, również tylko 12 krajów importuje wiśnie w ilości większej niż 1 tys. ton. Potwierdza to, jak małym zainteresowaniem na świecie cieszą się te – wspaniałe dla nas – owoce. 

 

Najwięksi importerzy wiśni to: Chiny – 195 tys. ton, Rosja – 80 tys. ton i Unia Europejska 55 tys. ton.  Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz