Inne

Imbir i jego właściwości

Imbir i jego właściwości
Dodano: 21/06/2021

Imbir.

 

Korzeń imbiru od tysiącleci stosowany był jako środek leczniczy w Chinach i Indiach.  Pierwsze informacje o jego wyjątkowym znaczeniu dla medycyny chińskiej pochodzą sprzed 5-ciu tysięcy lat. Był wykorzystywany do leczenia m.in. niestrawności, dny moczanowej, obrzęków i wszelkich infekcji.   

 

Na Bliskim Wschodzie i w Europie imbir ceniony był już w starożytnych Grecji i Rzymie. Aż do XVI wieku monopol na sprowadzanie go do Europy mieli kupcy arabscy. Tę wielowiekową wyłączność na eksport słynnego korzenia stracili przez Vasco da Gamę, który w 1498 roku w czasie swojej słynnej podróży odkrył drogę morską do Indii. W efekcie - po uciążliwych staraniach - kilkanaście lat później uzyskał pierwszą w Europie licencję na import imbiru. 

 

Dzisiaj korzeń imbiru jest popularny głównie jako przyprawa, a kuchnia azjatycka bez imbiru po prostu nie mogłaby istnieć. Jest podstawowym składnikiem mieszanek przypraw, zarówno sypkich, jak i w formie past nieodzownych w tej kuchni (masala). Identycznie jak czosnek, drobno posiekany korzeń imbiru dodawany jest do wielu dań. Marynowany spożywa się wraz z sushi. Dzięki swoim przeciwzapalnym i antybakteryjnym właściwościom zapobiega skutkom ewentualnego spożycia nieświeżej ryby. Wspomaga także trawienie tej wcale nie tak lekkostrawnej potrawy. 

 

Właściwości zdrowotne imbiru. 

 

W ostatnich latach błyskawicznie rośnie jego popularność zarówno dzięki niezaprzeczalnym walorom smakowym, jakie posiada, jak i prozdrowotnym właściwościom umożliwiającymi błyskawiczne uporanie się z przeziębieniem, chorobą lokomocyjną, czy bólem głowy. 

Imbir stosowany jest w przypadku wielu dolegliwości:

- przeciwdziała infekcjom, wspomaga układ odpornościowy, łagodzi ból gardła, stosowany bardzo wcześnie zapobiega katarowi, 

- ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne,

- wspomaga układ krążenia, wzmacnia serce i naczynia krwionośne, chroni przed tworzeniem się zakrzepów,

- wspomaga układ oddechowy, łagodzi kaszel,

- usprawnia funkcjonowanie i regeneruje stawy - dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, 

- przeciwdziała chorobie lokomocyjnej, mdłościom, zawrotom głowy - także w ciąży, łagodzi zgagę, 

- zwiększa energię i przeciwdziała zmęczeniu,

- wspomaga trawienie, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego,

- obniża poziom złego cholesterolu i cukru we krwi.

 

Przeciwwskazania:


Imbir jest przyprawą bardzo ostrą o drażniącym działaniu. Z tego powodu powinny jej unikać kobiety w ciąży lub karmiące oraz osoby  chorujące na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego.

 

W kuchni.


W sklepach najczęściej spotkamy imbir jako świeży korzeń lub w postaci sproszkowanej przyprawy. 

Świeży korzeń można przechowywać w lodówce -  najlepiej w papierowej torebce – nawet do miesiąca. 

Po obraniu – najłatwiej to zrobić łyżeczką od herbaty – można pokroić na plasterki i zamrozić. 

 

Obrany i pokrojony na plasterki lub paski grubości 2-4 mm i można rozłożyć na ściereczce lub desce do krojenia pieczywa i wysuszyć w pokojowej temperaturze. W ciągu kilku dni jest całkowicie wysuszony. W takiej postaci może być przechowywany w szczelnie zakręconym słoiku nawet kilka lat. Jak poczujemy, że bierze nas przeziębienie, wystarczy odłamać kawałek i dokładnie pożuć. Jest dosyć ostry, ale działanie ma fenomenalne. Jeśli zrobi się to odpowiednio wcześnie, tj. przy naprawdę pierwszych objawach, gwarantowane powodzenie tej tak prostej kuracji. 

 

Imbir w obu postaciach, zamrożonej i wysuszonej, można dodawać do potraw, jako przyprawę, robić napary i herbatki. Pełnia możliwości. 

 

Wyjątkowo dobrym napojem z imbiru jest „herbatka” zrobiona w termosie. Zaparzamy w nim przez 5 minut herbatę ekspresową. Po jej usunięciu dodajemy kilka kawałków świeżego, suszonego lub mrożonego korzenia imbiru i kawałek cytryny. Po kilku godzinach „herbatka” jest gotowa. Niektórzy twierdzą, że można się od niej uzależnić, taka pyszna!. Każdy jednak musi sam dopracować sobie swoją recepturę. Jakie ilości dawać imbiru, w jakiej postaci, jak duży kawałek cytryny, jak dużo skórki na niej zostawić (jak jest jej za dużo, „herbatka” nabiera goryczki), ile herbat ekspresowych wziąć na daną pojemność termosu. Ale po kilku próbach, pyszny napój gwarantowany. Bardzo smakuje zarówno dorosłym jak i dzieciom, a przy tym wyjątkowo zdrowy o mocnych właściwościach profilaktycznych.  

 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz