Inne

Czołowi światowi producenci soi 2021

Czołowi światowi producenci soi 2021
Dodano: 12/12/2021

Nasiona soi to podstawa światowego przemysłu tłuszczowego. Stanowią one niemal 2/3 produkcji siedmiu najpopularniejszych roślin oleistych. Ich łączne zbiory na świecie mają wynieść w obecnym sezonie 2021/22 (sezon trwa od października do września) 628 milionów ton, a tak przedstawia się lista tych roślin wraz z prognozowanymi zbiorami:

 

 

 

 

- soja- 384,0 mln ton,

- rzepak- 67,5 mln ton,

- słonecznik– 56,0 mln ton, 

- orzeszki ziemne– 50,6 mln ton, 

- bawełna– 44,2 mln ton, 

- palma– 20,0 mln ton,

- kopra– 5,8 mln ton.

 

Globalna produkcja soi w ostatnich kilku latach oscylowała wokół poziomów 345-360 milionów ton. Wszystko wskazuje na to, że w obecnym sezonie 2021/22 sytuacja diametralnie się zmieni i na świecie zostanie zebrane znacznie więcej nasion soi. Zgodnie z aktualnymi prognozami USDA mają to być aż 384 miliony ton, czyli o 4,9% większe, niż przed rokiem (366,2 mln ton). 

 

Liderem w jej zbiorach od kilku lat jest Brazylia i sytuacja ta utrzyma się również w obecnym sezonie (144,0 mln ton), która wyprzedza Stany Zjednoczone (120,4 mln ton). Trzecie i kolejne miejsca w tym rankingu zajmują Argentyna z produkcją 49,5 mln ton,  Chiny 19,0 mln ton, Indie 11,9 mln ton, Paragwaj 10,5 mln ton, Kanada 5,9 mln ton, Rosja 4,6 mln ton, Ukraina 3,4 mln ton, Boliwia 3,0 mln ton.  

Produkcja soi w krajach EU-27 jest niewielka. Prognoza na obecny sezon mówi o poziomie 2,75 mln ton, czyli nie sięga nawet 1% udziałów w zbiorach światowych. Zwróćmy uwagę, że jest też niższa od produkcji tych nasion w Rosji, czy na Ukrainie. 

Czołowych ośmiu światowych producentów soi przedstawiamy na poniższym wykresie.

 

 

Wykres uzmysławia, jak bardzo skoncentrowana jest produkcja soi na świecie. Kraje zajmujące dwa pierwsze miejsca wytwarzają niemal 70% globalnej produkcji, a pierwsza trójka ponad 80%..

Jeszcze jedna ciekawa obserwacja. Ponad 50% światowej produkcji soi zbierana jest w krajach Ameryki Południowej. Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Boliwia plasują się w pierwszej dziesiątce producentów na świecie.  

Przyjrzyjmy się, jak wygląda handel międzynarodowy tym ziarnem. 

 

Na początek eksport. Sprzedaż zagraniczną zdominowały dwa kraje. Brazylia i Stany Zjednoczone. Przedstawiamy to na poniższym diagramie. 

 

 

 

Globalny eksport soi wynosi 150 mln ton, z tego 87% sprzedają za granicę właśnie te dwa kraje. 

 

A jak wyglądają zakupy soi. W tym przypadku także mamy do czynienia z dominacją. Jej autorem jest Państwo Środka. Chiny sprowadzają z zagranicy, aż 100 milionów ton tego ziarna. Stanowi to niemal 60% międzynarodowych obrotów. Drugie miejsce wśród importerów soi zajmują kraje Unii Europejskiej, ale ich łączny import jest niemal 6-krotnie mniejszy od chińskiego i wynosi 15,0 miliona ton. 

 

Trzecie miejsce zajmuje Meksyk z importem rzędu 6,8 mln ton, a następne szereg państw z zakupami na poziomie 3-4 mln ton. Są to kolejno: Argentyna, Egipt, Tajlandia, Japonia i Indonezja. 

Poniżej na diagramie przestawiamy wolumen importu soi przez czołówkę światową.

 

 

 

Przy ogromnych zakupach zagranicznych Chin pozostali importerzy są ledwie zauważalni, no może z wyjątkiem krajów Unii Europejskiej. 

 

Ciekawie przedstawia się spożycie krajowe u czołowych światowych  przetwórców soi. Przyglądając się ogromnemu importowi tego ziarna realizowanemu przez Chiny możemy przypuszczać, że potrzeby krajowe Państwa Środka są zdecydowanie wyższe, niż wolumen tego ziarna produkowany na miejscu. 

Na wykresie przedstawiamy prognozę wielkości przerobu krajowego w stosunku do wolumenu produkowanego w kraju. 

 

 

 

Przypuszczenia dotyczące Chin w całości się potwierdzają. Zużywają one 5-krotnie więcej tego ziarna, niż wytwarzają u siebie. 

Unia Europejska ma podobną sytuację do Chin. Przy produkcji ok. 3 mln ton ziarna soi spożycie łączne krajów UE wynosi aż 15,9 mln ton tego ziarna, czyli jest ok. 5-krotnie wyższe od rodzimych zbiorów. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz