Inne

Czołowi światowi producenci jabłek

Czołowi światowi producenci jabłek
Dodano: 15/03/2022

Czołowi światowi producenci jabłek – wg grudniowej prognozy USDA.

 

Według  prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) z grudnia 2021 roku w aktualnym sezonie 2021/22 światowa produkcja jabłek ma wynieść niemal  81,8 mln ton. 

Zdecydowanym liderem w zbiorach jabłek są zdecydowanie Chiny kraj, w którym wytwarza się ponad połowę światowej produkcji.

Jak bardzo dominują pokazujemy na diagramie kołowym poniżej. 

 

 

 

Jak widać cztery czołowe kraje odpowiadają za 4/5 produkcji globalnej. Udział Chin to 55,0%, Unii Europejskiej 14,5%, Stanów Zjednoczonych 5,6% oraz Turcji 5,2%. 

Do największych producentów jabłek na świecie, tj. krajów w których zbiory wynoszą minimum milion ton, należą: Chiny ze zbiorami mającymi wynieść w sezonie 2021/22 aż 45,0 mln ton, UE-27 z produkcją 11,9 mln ton, Stany Zjednoczone – 4,6 mln ton, Turcja– 4,3 mln ton, Indie – 2,3 mln ton, Iran – 2,2 mln ton, Rosja 1,3 mln ton, Brazylia – 1,2 mln ton, Ukraina – 1,2 mln ton i Chile – 1,1 mln ton. Siedmiu największych producentów jabłek wraz z ich zbiorami w trzech ostatnich sezonach prezentujemy na wykresie poniżej. 

 

 

Dwie trzecie światowej produkcji wytwarzane jest w Chinach oraz krajach Unii Europejskiej. Jabłka zaliczane są do grupy najbardziej popularnych owoców na świecie. Uprawiane są na wszystkich kontynentach, a krajów w których zbiory przekroczą w obecnym sezonie 1 milion ton ma być według prognoz USDA aż 28. 

 

Przyjrzyjmy się jak wygląda spożycie wewnętrzne świeżych, nieprzetworzonych jabłek wśród czołowych producentów. Zależności te przedstawiamy na poniższym wykresie. 

 

 

 

W zestawieniu tym zdecydowanie wyróżniają się Indie. Są one jedynym krajem z czołówki, w którym spożycie świeżych owoców jest wyższe od rodzimej produkcji, a nadwyżka ta stanowi aż 12,2%. 

Kolejną grupę stanowią kraje ze spożyciem świeżych jabłek mieszczącym się w przedziale 92%-99% produkcji krajowej. Tworzą ją: Chiny (97,9%), UE-27 (94,1%),  Iran (96,2%), Turcja (92,2%) oraz Brazylia (99,2%). 

Grupę krajów o najniższym spożyciu świeżych owoców w stosunku do krajowej produkcji stanowią: Stany Zjednoczone (86,5%) oraz Rosja (83,2%). 

Jabłka zaliczają się do owoców szeroko wykorzystywanych w przemyśle przetwórczym. Masowo wytwarza się z nich soki i ich koncentraty, dżemy, czy przeciery. Kraje zajmujące trzy czołowe miejsca na świecie wśród producentów jabłek są jednocześnie liderami w rankingu największych ich przetwórców. W pozostałych krajach z czołowej dziesiątki producentów przetwarza się bardzo małe ilości tych owoców (Turcja 110 tys. ton), Indie (50), Rosja (410 tys. ton) oraz Chile (290 tys. ton) albo w ogóle się ich nie przetwarza (Iran, Ukraina, Brazylia). 

 

Spójrzmy, jak wygląda czołówka eksporterów jabłek. Czołowych ośmiu prezentujemy na poniższym wykresie.

 

 

Najwięcej jabłek sprzedają za granicę kraje Unii Europejskiej (1,06 mln ton), Chiny (1,0 mln ton), Iran (0,96 mln ton) i Stany Zjednoczone (0,79 mln ton). 

Zwraca uwagę, że wśród czołowej ósemki największych światowych eksporterów świeżych jabłek są przedstawiciele wszystkich kontynentów: Europy: kraje Unii Europejskiej i Turcja, Azji – Chiny, obu Ameryk: Stany Zjednoczone i Chile, Afryki – RPA oraz Australii i Nowej Zelandii: Nowa Zelandia. Potwierdza to wyjątkową popularność jaką na świecie cieszy się uprawa tych owoców.   

Drugą charakterystyczną cechą handlu międzynarodowego jabłkami jest jego stabilność. Porównując wolumen eksportu każdego z tych ośmiu krajów w dwóch ostatnich sezonach widać, że jedynie Chiny zanotują spadek i to niewielki (o 9,3%). Pozostałe kraje w obu sezonach będą sprzedawały świeże jabłka za granicę w niemal identycznych ilościach. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz