Inne

Skutki nowelizacji ustawy o Narodowym Celu Wskaźnikowym

Skutki nowelizacji ustawy o Narodowym Celu Wskaźnikowym
Dodano: 08/10/2016

Po koniec września Ministerstwo Energetyki zakończyło konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
Postanowiliśmy podjąć ten temat, bo proponowane zmiany mogą znacząco wpłynąć na dochody rolników w Polsce w tym przede wszystkim producentom rzepaku. 
Trzy główne modyfikacje to:
- utrzymanie w 2017 r. Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) na obecnym poziomie 7,1%; przypomnijmy, że wskaźnik ten miał wynosić 7,8%,
- wprowadzenie tzw. „podwójnego naliczania”, czyli wprowadzenie przelicznika, zgodnie z którym dodatek wkładu biopaliw pochodzących z odpadów byłby uznawany za 2-krotnie wyższy od rzeczywistego,
- wprowadzenie możliwości uiszczania przez producentów paliw opłaty zastępczej w miejsce części NCW. 

Podstawowym ziarnem uprawianym w Polsce z przeznaczeniem na biopaliwa jest rzepak. Niewątpliwie wprowadzenie zmian zaproponowanych w projekcie ustawy będzie skutkowało gwałtownym spadkiem zapotrzebowania na to ziarno i w efekcie znaczna część rolników będzie zmuszona zrezygnować z jego uprawy. 

Rozważając skutki wprowadzenia takich zmian w pierwszej chwili wydaje się, że bezpośrednio będą one dotyczyły dosyć licznej grupy 100 tys. gospodarstw rolnych uprawiających rzepak, które będą ograniczały jego produkcję, a nawet całkowicie z niej rezygnowały. W efekcie w większości przerzucą się one na uprawę zbóż, czy kukurydzy, co zwiększy ich podaż powodując spadek cen, które już obecnie są wyjątkowo niskie. Nie ulega wątpliwości, że w ciągu kilku najbliższych lat struktura upraw w kraju może w widoczny sposób się zmienić.
Roczne zapotrzebowanie na rzepak przeznaczony na cele spożywcze utrzymuje się na stałym poziomie 1,1 mln ton. W ostatnich latach 60%-70% rzepaku produkowanego w kraju była przeznaczana na biopaliwa, a jego zbiory wynosiły 2,5-3,0 mln ton. Uprawiany jest na areale ca 900 tys. ha.
Wprowadzane zmiany mogą ograniczyć krajowe zapotrzebowanie na rzepak o mocne kilkaset tysięcy ton. Miejmy nadzieję, że perturbacje spowodowane modyfikacją ustawy będą mniejsze, niż się spodziewamy.

(JKG)



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz