Inne
W Polsce trwa szacowanie strat w rolnictwie
Dodano: 04/06/2017W dalszym ciągu trwa szacowanie strat spowodowanych w rolnictwie przez klęski żywiołowe. W pierwszej połowie maja przeszła przez Polskę fala przymrozków obejmujących cały kraj. Do tego występowały lokalne silne opady śniegu łamiące rośliny, a w kolejnych tygodniach silne lokalne gradobicia. W efekcie notujemy straty praktycznie na obszarze całego kraju.
Od trzech tygodni w całym kraju trwają prace komisji szacujących te straty. Powołane one zostały w 600 gminach, we wszystkich województwach.
Już teraz jest widoczne, że straty finansowe producentów rolnych są ogromne. Prace zakończyło dopiero 20 komisji, a już szkody przez nie udokumentowane sięgają 125 mln zł. Zniszczenia części lub całości plantacji zgłosili rolnicy z prawie 13 tysięcy gospodarstw, a powierzchnię upraw, na których je zaobserwowano wstępnie szacuje się na 152 tys. hektarów. W niektórych rejonach przymrozki, gradobicia i podtopienia wręcz spustoszyły plantacje. Ponad 13,8 tys. hektarów upraw jest zakwalifikowane do likwidacji.
Żywioł dał znać o sobie w fatalnym dla naszych rolników okresie, gdyż uderzył, gdy uprawy nie były jeszcze objęte ubezpieczeniami. Jak często bywa politycy zajęci innymi ważnymi sprawami nie zdążyli uchwalić na czas ustawy umożliwiającej rozpoczęcie ubezpieczania upraw.
Prace nad ustawą trwały od listopada ubiegłego roku, a prezydent podpisał ją w tydzień po jej otrzymaniu w pierwszych dniach kwietnia, czyli tuż przed atakiem zimna i w tej sytuacji nawet uprawy producentów rolnych, którzy pierwsi podpisali umowy ubezpieczeniowe, nie były jeszcze objęte ubezpieczeniem, gdy zaatakował mróz.
Teraz cała nadzieja w pomocy państwa. Zapowiadają ją przedstawiciele resortu rolnictwa: „ze strony rządu będzie do tych producentów rolnych skierowana konkretna pomoc”. Są szanse, że będzie to pomoc w znacznym stopniu wyrównująca poniesione przez rolników straty, do tego szybko i sprawnie udzielona. Rząd wielokrotnie dawał dowody, że potrafi działać skutecznie szybko reagując na potrzeby społeczeństwa.
Kwietniowo-majowa fala przymrozków zaatakowała nie tylko Polskę. Objęła ona znaczną część Europy. Poważne szkody w uprawach potwierdzane są na północy i wschodzie Francji, na zachodzie i południu Niemiec, w krajach Beneluksu, Słowenii, Austrii, środkowej części Ukrainy, na Węgrzech, w Rumunii i na Bałkanach.
(JKG)
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz