Państwa

Austria

Austria
Dodano: 23/01/2018

Austria* to państwo  położone w Europie Środkowej o powierzchni 83,9 tys.km2 z liczbą ludności 8,58 mln. Graniczy z Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Szwajcarią, Lichtensteinem i Niemcami.

 

Znalezione obrazy dla zapytania austria

Największe miasta to: Wiedeń (stolica  - 1,73 mln mieszkańców), Graz (0,26 mln), Linz (0,19 mln), Salzburg (0,15 mln) i Innsbruck (0,12 mln). Pod względem powierzchni Austria zajmuje 112. miejsce na świecie, a pod względem liczby ludności miejsce 93. Od 1995 roku w Unii Europejskiej. Jest krajem waluty EURO.
Rolnictwo zajmuje 42% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie zboża, winorośl i ziemniaki.
Podstawowe dane dotyczące rolnictwa w Austrii:

•    obszar upraw rolnych - 2,87 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 7,02 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 4,154 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 3,37 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 4,5%,
•    liczba gospodarstw rolnych – 150 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 19,1 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 46,8 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 2,4 tys. euro,
•    średnia dopłata obszarowa – 205 euro/hektar,
Średnia wielkość produkcji gospodarstwa rolnego wynosząca w Austrii 46,8 tys. euro jest o prawie 40% wyższa od średniej dla całej Unii Europejskiej, która wynosi 33,4 tys. euro oraz 3-krotnie wyższa od wartości produkcji przeciętnego gospodarstwa w Polsce – 15,0 tys. euro.
Na poniższym diagramie przedstawione zostały średnie wartości produkcji gospodarstw rolnych wybranych krków UE.

Jak widać niezaprzeczalnie najwyższą wartość produkcji rolnej osiągają gospodarstwa rolne w Holandii, bo średnio ponad 377 tys. euro.  Zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi krajami jest ogromne Produktywność przeciętnego gospodarstwa rolnego w Holandii jest 80-krotnie wyższa od gospodarstwa rumuńskiego (4,7 tys. euro).
Średni przychód gospodarstwa rolnego w Austrii jest 8-krotnie niższy od przeciętnego przychodu w Holandii, a jednocześnie prawie 10-krotnie wyższy od średniej wartości produkcji gospodarstw w Rumunii. 
Oczywiście wartość produkcji gospodarstwa rolnego jest bezpośrednio zależna m.in. od jego wielkości. Ale nie to jest przyczyną tak ogromnej różnicy w dochodowości gospodarstw austriackich i holenderskich, gdyż średnia wielkość gospodarstwa w Holandii (25,9 ha) jest jedynie o 35% większa, niż w Austrii (19,1).
Dla unaocznienia zróżnicowania przeciętnych wielkości gospodarstw w poszczególnych krajach UE przedstawiamy wybrane kraje na diagramie.


Zaskakujące, ale największe gospodarstwa rolne w UE są w Czechach (152,0 ha), aż 2,5 razy większe od następnego kraju, jakim jest Dania (62,7 ha) i aż 170-krotnie większe od średniego gospodarstwa na Malcie. No, ale gospodarstwa w Czechach są następcami wielkich państwowych przedsiębiorstw rolnych utworzonych przed kilkudziesięciu laty jeszcze w epoce socjalizmu, a na Malcie są to rodzinne, małe gaje oliwne, których uprawa jest wyjątkowo pracochłonna, ale za to wysokodochodowa.
Lepszym wskaźnikiem dla porównania produktywności gospodarstw w poszczególnych krajach jest średni przychód uzyskiwany z jednego hektara upraw rolnych. W tym wypadku dla unaocznienia różnic pomiędzy krajami również wykorzystamy diagram.


Jak widać przychód generowany przez gospodarstwa holenderskie jest ponad 6-krotnie wyższy od średniego przychodu w UE i prawie 30-krotnie wyższy od wartości produkcji gospodarstwa łotewskiego.

 

 


*) w artykule wykorzystano dane statystyczne Eurostat za 2015 rok.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz