Państwa
Rosja – światowy dominator w eksporcie pszenicy.
Dodano: 22/03/2018Z prognoz Międzynarodowej Rady Zboża wynika, że światowe zbiory w sezonie 2017/2018 wyniosą 2.133 mln ton i będą niższe o 58 mln ton, niż w poprzednim sezonie, podczas gdy światowa konsumpcja wzrośnie o 13 mln ton zboża do 2.104 mln ton.
Gdy światowa produkcja zbóż spada biegunowo odmienną sytuację mamy w Rosji, gdzie zbiory ziarna systematycznie rosną już około 10 lat.
W 2014 r. Rosja miała rekordowe zbiory zbóż. W kolejnym 2015 roku, pomimo niespotykanej suszy, zanotowała zbiory na zbliżonym poziomie. Zebrane zostało 108 mln ton ziarna, w tym 63,9 mln ton pszenicy.
W następnym 2016 roku osiągnęła jeszcze lepszy wynik (120 mln ton), a obecnie w 2017 roku - wg prognoz USDA – rosyjscy rolnicy wyprodukowali znowu rekordowe 134,1 mln ton zbóż, z czego aż 85 mln ton to pszenica.
Oznacza to, że Rosja ustanowiła swój rekord. Na taki wynik czekała aż 39 lat, bo dotychczasowy rekord osiągnęła w 1979 roku, czyli jeszcze za czasów ZSRR, kiedy zbiory zbóż wyniosły 127 mln ton. Były to ogromne zbiory, ale wyprodukowane na dwukrotnie większej powierzchni, niż obecnie, co świadczy o podwojeniu plonów w tym okresie. Obecnie możliwe jest ich dalsze poprawienie, gdyż są one jeszcze dosyć słabe. W sezonie 2016/2017 średnie plony zboża w Rosji wyniosły 3,0 t/ha, podczas gdy w UE było to 5,4 t/ha.
Przypomnijmy, że światowym liderem w produkcji pszenicy jest UE produkująca 151,6 mln ton, a drugie miejsce zajmuje Rosja z produkcją rzędu 134,1mln ton. Następne miejsce zajmują Chiny z produkcją 130,9 mln ton zbóż. Siłę tych krajów dobrze obrazuje poniższy diagram.
Biorąc pod uwagę, że roczne wewnętrzne zapotrzebowanie Rosji wynosi ok. 73 mln ton zboża, nadwyżka przeznaczana na eksport jest naprawdę imponująca.
W ostatnim rocznym raporcie rosyjskie ministerstwo rolnictwa podkreślało jakościowy skok w produkcji zbóż dokonany w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Od 2002 roku produkcja zbóż w Rosji wzrosła z 85 mln ton do 134,1 mln ton w 2017 roku (wg USDA). Obecnie w Rosji produkowane jest tyle samo pszenicy, ile przed 15 laty zbierane było łącznie wszystkich zbóż (85 mln ton).
Dobre wyniki w produkcji zbóż, dynamiczny rozwój bazy magazynowej i infrastruktury transportowej, wespół ze słabym rublem, przełożyły się na świetne wyniki w ich eksporcie, a przede wszystkim w eksporcie pszenicy.
W ostatnich sezonach rosyjski eksport pszenicy miękkiej wynosił:
- 2014/2015 – 21,7 mln ton,
- 2015/2016 – 24,6 mln ton (rekord w okresie poprzednich 25 lat),
- 2016/2017 – 27,8 mln ton.
A eksport, który Rosja ma zrealizować w obecnym sezonie, według szacunków USDA, to:
- 2017/2018 - 36,0 mln ton.
Na diagramie przedstawiamy dynamiczny wzrost rosyjskiego eksportu pszenicy w ostatnich czterech latach.
Prognozy na najbliższe zbiory zbóż w 2018 roku nie są zbyt optymistyczne. USDA szacowała je w ostatnim raporcie na 116,0 mln ton, a rosyjskie ministerstwo rolnictwa na 110,0 mln ton.
Historyczny rekord eksportu pszenicy na świecie wynosi 35,1 mln ton i został ustanowiony przez Amerykanów w sezonie 2010/11. Wszystko wskazuje na to, że w obecnym sezonie 2017/2018 palmę pierwszeństwa na świecie przejmą Rosjanie eksportując 36,0 mln ton tego ziarna, a właśnie tyle mają go sprzedać za granicę według najnowszych prognoz USDA. Wydaje się, że prognozy te mogą być nawet zaniżone biorąc pod uwagę, że w pierwszym półroczu tego sezonu, tj. w okresie lipiec-grudzień 2017 r. Rosja wyeksportowała 21,8 mln ton pszenicy, przy czym szczyt sprzedaży miał miejsce w grudniu, co świadczy o zdecydowanej poprawie infrastruktury, która mimo zimy pozwala na załadunek i przewóz bardzo dużych ilości ziarna.
Rosja mocno poszerzyła grono odbiorców swojej pszenicy. Utrzymała dotychczasowe rynki jak np. Egiptu, czy Turcji, jednocześnie mocno wchodząc na nowe, jak Bangladesz, Indonezja, Wietnam, Nigeria, Korea Południowa, Filipiny, Malezja, Sudan, Kenia, Afryka Południowa, Mozambik, Uganda i Ghana, a nawet Wenezuela.
Świetne wyniki są wynikiem konsekwentnie realizowanej polityki prorozwojowej. Rosja oparła swoje rolnictwo na pionowo zintegrowanych holdingach, które wręcz zmonopolizowały produkcję rolną w wielu regionach. Ze strony Państwa otrzymały zielone światło poparte znacznymi nakładami finansowymi. W efekcie znacznie zwiększyły swoją bazę magazynową, której brak ograniczał wcześniej możliwości zwiększania produkcji rolnej. Obecnie łączne możliwości magazynowe branży rolnej w Rosji oceniane są na 118 mln ton. Ze wszystkimi mankamentami nie udało się jeszcze uporać. Znaczną część zaplecza magazynowego stanowią przestarzałe elewatory do tego ich rozlokowanie nie jest dostosowane do potencjału produkcyjnego Rosji.
Ze strony państwa branża rolna otrzymała też znaczące wsparcie w transporcie. Unowocześnione i rozbudowane zostały graniczne terminale przeładunkowe oraz infrastruktura portowo-eksportowa. Dynamicznie wzrasta liczba wagonów i lokomotyw. Relatywne duże środki finansowe przeznaczone zostały na zwiększenie przepustowości rosyjskich portów, która obecnie ocenia się na 45 mln ton surowca rocznie.
Wygląda na to, że przed rosyjskim eksportem zbóż otwierają się możliwości, jakich nigdy w swojej historii nie miał.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz