Państwa

Ukraina – spichlerz Unii Europejskiej

Ukraina – spichlerz Unii Europejskiej
Dodano: 26/04/2018

Ukraina jest największym po Rosji krajem w Europie. Zajmuje powierzchnię 603,7 tys. km2 (45 pozycja na świecie). Jest położona w Europie Wschodniej i graniczy z siedmioma państwami i dwoma morzami:
- od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami,
- od północny z Białorusią,
- od wschodu i północnego wchodu z Rosją,
- od południa z Rumunią i Mołdawią, a także z Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

 

Łączna długość granic przekracza 7.340 km (długość granic Polski 3,5 tys. km).
Liczy 42,8 milionów mieszkańców (26 pozycja na świecie).

 

Największe miasta na Ukrainie: Kijów – stolica (2,8 mln mieszkańców), Charków (1,4 mln), Odessa (1,0 mln), Dniepr (1,0 mln), Donieck (0,96 mln), Zaporoże (0,77 mln), Lwów (0,72 mln).
Dominującym typem gleb na Ukrainie są czarnoziemy rozciągające się na ponad 60% powierzchni kraju. Występują one w strefach stepu i lasostepu. Są to ogromne zasoby czarnoziemów stanowiące prawie 40% światowych zasobów gleb tego rodzaju.  Zdecydowana większość produkcji rolnej odbywa się na czarnoziemach, gdyż grunty orne stanowią 58% powierzchni kraju, a użytki zielone 12%.
Potężne zasoby najlepszych gleb na świecie umożliwiły Ukrainie zdobycie znaczącej pozycji w produkcji i eksporcie płodów rolnych. W miarę postępu ekonomicznego i organizacyjnego znaczenie Ukrainy w globalnej produkcji rolnej może jeszcze znacząco wzrosnąć. Potencjał ma ogromny. Obecnie należy do grupy krajów europejskich o najniższym poziomie rozwoju. Przykładowo w Europie jedynie Mołdawia ma niższe PKB na głowę od Ukrainy.
Jej pozycję potwierdzają udziały w eksporcie poszczególnych rodzajów ziarna w obrocie międzynarodowym.
Zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Rady Zbożowej udziały Ukrainy w światowej wymianie handlowej w sezonie 207/2018 wynoszą:
- eksport zboża 43,1 mln ton, co daje drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych: udział w światowym obrocie 12,0%,
- eksport pszenicy 16,7 mln ton, szóste miejsce na świecie z udziałem w obrotach globalnych 9,6%,
- eksport jęczmienia 4,5 mln ton, czwarte miejsce na świecie z udziałem 14,5%, 
 - eksport kukurydzy 21,6 mln ton, czwarta pozycja na świecie, udział w obrotach światowych 14,5%.

W okresie ostatnich sześciu lat (od 2012 roku) Ukraina prawie podwoiła eksport zbóż. Wszystko wskazuje na to, że w końcu zaczyna wykorzystywać swój potencjał, na który składa się kilka istotnych czynników:
- słynne ukraińskie czarnoziemy,
- korzystny klimat,
- niskie koszty produkcji,
- wyjątkowo sprzyjające położenie względem głównych importerów zbóż z basenu Morza Śródziemnego,
- potężny terminal portowy w Odessie umożliwiający wywóz produktów drogą morską.
Zanosi się na to, że w obecnym sezonie 2017/2018 Ukraina utrzyma pozycję wicelidera wśród światowych eksporterów zbóż.
Walka o drugie miejsce na świecie będzie zaciekła. Konkurują tu ze sobą aż trzy kraje: Ukraina, Argentyna i Rosja. Oto jak przedstawiają się prognozy ICC odnośnie wolumenu eksportu zbóż, który mają zrealizować czołowi światowi eksporterzy w sezonie 2017/2018:
- Stany Zjednoczone – 79,0 mln ton,
- Ukraina – 43,1 mln ton,
- Argentyna – 42,9 mln ton,
- Rosja – 41,7 mln ton.
Wydaje się, że największe szanse na wzmocnienie swojej pozycji ma Ukraina, gdzie zapowiadają się rekordowe zbiory zbóż, a infrastruktura na granicach kraju ma jeszcze wolne moce przerobowe i umożliwia zwiększenie wywozu produktów rolnych z kraju. Biegunowo przedstawia się sytuacja w Rosji, gdzie zbiory będą najprawdopodobniej znacząco niższe niż w sezonie 2016/2017, a jednocześnie nie widać większych zmian w zwiększaniu możliwości terminali granicznych, których możliwości wykorzystywane są już maksymalnie.

Równie znaczącą rolę odgrywa Ukraina na światowym rynku kukurydzy. Według MRZ w sezonie 2017/2018 wyeksportuje 21,6 mln ton tego ziarna, czyli prawie 80% swojej produkcji. Dzięki temu będzie czwartym eksporterem kukurydzy na świecie (po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie) z udziałem w obrocie światowym 14,5%. Oczywiście do najważniejszych importerów należą m.in. kraje UE. W sezonie 2016/2017 ukraińska kukurydza trafiła głównie do Hiszpanii (2,4 mln t) oraz Holandii (2,2 mln t). Polska zakupiła 103 tys. ton ukraińskiej kukurydzy.
Jak ważnym dostawcą kukurydzy dla UE jest Ukraina świadczy poniższy diagram.

 
Natomiast producenci rzepaku na Ukrainie po raz pierwszy w historii obsiali areał ponad 1 mln ha. Biorąc pod uwagę bardzo sprzyjające warunki pogodowe, niewykluczony jest znaczący wzrost zbiorów rzepaku w tym kraju. Co prawda udział Ukrainy w globalnej produkcji nasion rzepaku nie jest znaczący, bo sięga poziomu 2-3%, ale już jako jego eksporter odgrywa dużą rolę, ważną szczególnie dla krajów Unii Europejskiej. W ostatnich pięciu latach eksport rzepaku z Ukrainy wynosił 1,0 – 1,8 mln ton, co stanowiło od 7% do 13% światowego handlu. Biorąc jednak pod uwagę prognozy jego produkcji w nadchodzącym sezonie znaczenie Ukrainy w światowych obrotach rzepakiem może znacząco wzrosnąć.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz