Państwa

Czechy

Czechy
Dodano: 28/06/2018

Czechy są państwem położonym w Europie środkowej o powierzchni 78,9 tys.km2 z liczbą ludności 10,5 mln. Kraj rozciąga się na 490 km w kierunku wschód-zachód oraz 280 km w kierunku północ-południe.
Łączna długość granic Republiki Czeskiej wynosi 2289 km.
Czechy graniczą z:
- Niemcami – od zachodu, granica długości 346 km,
- Austrią – do południa, granica 362 km,
- Słowacją – od wschodu, granica 215 km,
- Polską – od północy, granica 658 km.



Czechy są krajem bez dostępu do morza, ale mają dogodne połączenia rzeczne z Bałtykiem (poprzez Odrę) oraz Morzem Północnym (poprzez Łabę).
Większość powierzchni kraju zajmują tereny wyżynno-górskie Masywu Czeskiego. Otoczony one są  górami z trzech stron: Sudetami, Rudawami, Lasem Czeskim i Lasem Bawarskim.
Znane w całej Europie są miejscowości uzdrowiskowe z wodami mineralnymi, a także z tzw. „cieplicami”, czyli gorącymi źródłami, jak np. Karlowe Wary (źródła o temperaturze 73 stopni Celsjusza) i Mariańskie Łaźnie (30 stopni). 
Łaba jest największą rzeką przepływającą przez Czechy (370 km). Największym dopływem Łaby w Czechach jest Wełtawa, która przepływa przez stolicę kraju Pragę.
Największe miasta to: Praga (1,27 mln mieszkańców), Brno (386 tys.), Ostrawa (296 tys.), Pilzno (170 tys.) Liberec (103 tys.) i Ołomuniec (101 tys.)
Pod względem powierzchni Czechy zajmują 114. miejsce na świecie, a pod względem liczby ludności miejsce 78.


Czesi cieszą się opinią społeczeństwa bardzo pragmatycznego, nastawionego na nie podejmowanie żadnych działań, które mogłyby w jakikolwiek sposób utrudnić, czy skomplikować współżycie społeczne. Ich maksyma to tak działać, aby wszystkim żyło się jak najlepiej. Od czasu podziału Czechosłowacji w 1993 roku w kraju wdrażano kolejne reformy gospodarcze i strukturalne. Ustawicznie przeprowadzane były programy naprawcze finansów państwa oraz masowa prywatyzacja i restrukturyzacja przedsiębiorstw państwowych.
Do tego tworzone prawo gospodarcze ma jeden podstawowy cel. Ma być przyjazne dla biznesu. Podobnie przyjaźnie nastawieni do osób prowadzących działalność gospodarczą są urzędnicy. Od lat wypracowywane podejście do biznesu przyciąga liczne firmy z zagranicy, w tym polskie, które coraz częściej decydują się na przeniesienie prowadzonego biznesu właśnie do Czech.
Efekty rozwoju gospodarczego i społecznego są widoczne. Społeczeństwu z roku na rok żyje się lepiej i coraz szybciej wyprzedzają inne społeczeństwa postsocjalistyczne.
Pod względem dochodów per capita Czechy mieszczą się wśród 30 czołowych krajów świata, a ich średnie dochody już przekroczyły 90% średnie unijnej. Przypomnijmy, że Polska ma szansę osiągnąć taki poziom średnich dochodów per capita w UE dopiero ok. 2030 roku.


Czesi zaliczani są do jednych z najbardziej laickich narodów na świecie. W ramach ostatniego spisu powszechnego, jako osoby wierzące wskazało się 20% populacji.
W Czechach na wyżynach panuje klimat umiarkowany, ciepły. Na terenach górskich klimat ostry.
Gospodarka Czech uważana jest w Unii Europejskiej za najstabilniejszą spośród byłych państw socjalistycznych.
Kraj ma bardzo dobrze rozwinięte nowoczesne rolnictwo.
Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Republiki Czeskiej:

•    obszar upraw rolnych – 3,48 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 4,88 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 5,21 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 1,85 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 3,2 %,
•    liczba gospodarstw rolnych – 22,9 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 152,0 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 213,1 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 1,4 tys. euro,
•    średnia dopłata obszarowa – 251 euro/hektar,

Największe gospodarstwa rolne w UE są w Czechach (średnia powierzchnia152,0 ha). Wynika to z faktu, że obecne gospodarstwa w Czechach są następcami wielkich państwowych przedsiębiorstw rolnych utworzonych przed kilkudziesięciu laty w Czechosłowacji - jeszcze w epoce socjalizmu.
Głównymi uprawami w Czechach są: pszenica, żyto, buraki cukrowe, ziemniaki, chmiel, jęczmień, tytoń, kukurydza i rzepak.


Czechy są ważnym partnerem Polski w wymianie produktów rolnych.
W 2017 roku polskie firmy kupiły w Czechach 86,3 tys. ton rzepaku i tym samym uplasowały się na 2. miejscu wśród krajów, w których kupowaliśmy najwięcej tego ziarna. Natomiast liderem są Czechy pod względem naszego importu pszenicy oraz jęczmienia.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz