Państwa

Węgry

Węgry
Dodano: 04/10/2018

 

 

 

Węgry są państwem śródlądowym położonym w Europie środkowej o powierzchni 93,0 tys.km2 z liczbą ludności 9,8 mln. Graniczą z Chorwacją, Rumunią, Austrią, Słowacją, Serbią, Słowenią i Ukrainą.

 

Węgry są krajem nizinnym. Nieco ponad 80% powierzchni kraju jest położona na terenach leżących poniżej 200 m n.p.m. Tylko 2% terytorium stanowią wyżyny położone ponad 400 m n.p.m. Charakterystycznymi cechami nizin węgierskich są wąwozy i jary lessowe.
Największe miasta to: Budapeszt (stolica; 1,7 mln mieszkańców), Debreczyn (200 tys.), Segedyn (160 tys.) i Miszkolc (160 tys.).


Kraj ma dobrze rozwinięte rolnictwo.
Wyjątkowo korzystne warunki sprawiają, że rolnictwo na Węgrzech jest jednym z wydajniejszych w UE. Aż 2/3 powierzchni kraju zajmują użytki rolne. Węgry mają najwyższy spośród krajów Unii Europejskiej odsetek gruntów ornych zajmujących 51% powierzchni. 12,5% stanowią pastwiska i sady 2,5%.
Gleby są wyjątkowo żyzne. Połowa użytków rolnych stanowią czarnoziemy występujące głównie na Wielkiej Nizinie Węgierskiej.


Główne uprawy na Węgrzech to: pszenica, kukurydza, jęczmień, owies, żyto, buraki cukrowe, słonecznik, ziemniaki, winorośl, tytoń i rzepak.
W kraju dobrze rozwinięte jest też sadownictwo (jabłka, morele, brzoskwinie, śliwy) i warzywnictwo (pomidory, papryka, cebula, kapusta). Symbolem węgierskiego rolnictwa od dziesięcioleci jest papryka. Tu ciekawostka. Są dwie główne odmiany: słodka (edes) i ostra (csipos). Jak rozpoznać odmianę na krzaku? Zasada jest prosta. Słodka papryka ma owoce zwieszone w dół, ostra - sterczące do góry. Z jednego hektara zbierają się średnio około 20 ton owoców.


Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Węgier:

•    obszar upraw rolnych – 4,70 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 7,54 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 7,62 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 2,96 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 7,1 %,
•    liczba gospodarstw rolnych – 576,8 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 8,1 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 13,1 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 1,6 tys. euro,
•    średnia dopłata obszarowa – 271 euro/hektar,

W 2017 roku Węgry zanotowały spadek produkcji rolnej niemal we wszystkich gałęziach - zarówno w uprawach roślin, jak i hodowli zwierząt.
Wartość produkcji rolnej spadła w 2017 roku o 6,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Regres jest zauważalny we wszystkich sektorach, ale najbardziej w uprawach roślin. Przykładowo zbiory pszenicy spadły o 16%.


W obecnym roku są prognozy wskazujące na to, że tegoroczne wyniki rolnictwa węgierskiego będą zbliżone do rekordowych sprzed dwóch lat.
Przytoczmy więc nieco ostatecznych danych z tamtego okresu.


Produkcja rolna na Węgrzech w 2016 roku zwiększyła się szósty rok z rzędu - rekordy osiągnięto zarówno w produkcji roślin uprawnych, jak i produkcji zwierząt hodowlanych.
Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) produkcja rolna wzrosła w 2016 roku o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła wartość 8,5 mld euro.
Wynik ten sektor rolny osiągnął dzięki produkcji roślin, która wzrosła ilościowo o 12,9%oraz wartościowo o 8,2%. W szczególności wysokie były zbiory słonecznika (1,9 mln ton), rzepaku (882 tys. ton) i soi (181 tys. ton).
Historyczny rekord osiągnęły też plony jęczmienia i kukurydzy. Plony pszenicy była najwyższe od 28 lat (5,4 ton)
Wzrosła także produkcja zwierząt hodowlanych: ilościowo o 3,1% oraz wartościowo o 1,1% proc. - do 2,8 mld euro. Według danych Rolnego Instytutu Badawczego poddano ubojowi 4,7 mln świń (wagowo wzrost o 5,7%) oraz 108 tys. sztuk bydła (wagowo wzrost o 5,7%).
Wartość eksportu artykułów rolnych wzrosła w 2016 roku do 8 mld euro.


Węgrzy słyną z wytwarzania doskonałych win. Są ich liczącym się producentem. Należą do grupy 12 największych wytwórców wina na świecie. Produkują w granicach 4,5–5,5 mln hektolitrów rocznie. Sekretem udanej produkcji są doświadczenie, sprzyjający klimat oraz posiadanie własnych, oryginalnych szczepów winorośli. Uprawa winorośli z roku na rok się rozwija. Obecnie zajmuje ponad 4% powierzchni gruntów ornych kraju.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz