Państwa

Francja

Francja
Dodano: 11/12/2018

Francja jest państwem, którego terytoria dzielą się na część metropolitalną położoną w Europie Zachodniej oraz terytoria zamorskie położone na innych kontynentach (dawne kolonie). 
Terytorium Francji metropolitalnej zajmuje powierzchnię 552 tys. km2 i rozciąga się od Oceanu Spokojnego i Kanału La Manche na zachodzie, Morza Północnego na północy, Renu na wschodzie, aż do Morza Śródziemnego na południu. Terytoria zamorskie Francji zajmują powierzchnię 93 tys. km2.

 

 

Pod względem powierzchni Francja zajmuje 41. miejsce na świecie. Jest pod tym względem największym krajem spośród krajów UE. Z liczbą ludności sięgającą 67 mln zajmuje na świecie 21. miejsce.
Francja graniczy z: Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą, Hiszpanią, Belgią i Luksemburgiem. Długość granic lądowych wynosi 2.892 km, a długość wybrzeży aż 3.427 km.
 
Stolicą Francji jest Paryż z liczbą ludności 12,3 mln (aglomeracja). Do największych miast należą: Lyon (2,2 mln), Marsylia (1,7 mln), Tuluza (1,3 mln), Lille (1,2 mln), Bordeaux (1,2 mln) i Nicea (1,0 mln).
Francja ma największy w Unii Europejskiej areał rolny. Użytki rolne zajmują ok. 52% powierzchni kraju, czyli aż 286 tys. km2. (dla porównania cała powierzchnia Polski to 312 tys. km2).
Strukturę użytkowania ziemi we Francji przedstawia poniższy diagram.
                      

Francuskie rolnictwo jest bardzo intensywnie rozwinięte na nizinnych obszarach północnej części kraju.
Przeciętna wielkość francuskiego gospodarstwa rolnego wynosi 53,9 ha i jest większa niż we Włoszech i Niemczech.
Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Francji (dane Eurostat 2016):
•    obszar upraw rolnych – 27,83 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 73,59 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 45,04 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 8,05 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 2,8 %,
•    liczba gospodarstw rolnych – 516,1 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 53,9 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 142,6 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 2,6 tys. euro,
•    średnia dopłata obszarowa – 271 euro/hektar,

Wieloletnie doświadczenie rolników, zróżnicowane warunki naturalne i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinnych gospodarstwach stworzyły rodzaj rolnictwa określanego mianem intensywnego rolnictwa towarowego charakteryzującego się uprawą różnorodnych roślin i hodowlą wielu gatunków zwierząt.  Gospodarstwa te osiągają bardzo wysoką wydajność i zdecydowaną większość produkcji przeznaczają na sprzedaż. 

 

Francja należy do światowej czołówki producentów zbóż - głównie  pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, a także: buraków cukrowych, rzepaku, winogron, słonecznika, tytoniu, lnu oraz warzyw i owoców.  
Zboża i buraki cukrowe uprawiane są głównie w północnej części kraju.
Na świecie większą produkcję buraków cukrowych od Francji ma jedynie Ukraina.
Francja jest największym producentem cukru spośród krajów Unii Europejskiej – ponad 6 mln ton.
Uprawy rzepaku, w którego produkcji od 2015 roku Francja jest liderem w Unii Europejskiej, koncentrują się na północ od Loary, w dolinie Rodanu, Lotaryngii i północno-wschodnich regionach kraju.
Francja jest potentatem w Unii Europejskiej w produkcji owoców. Wśród nich dominują winogrona. Na świecie w ich uprawie wyprzedzają ją jedynie Włochy. Winogrona uprawiane są głównie w Langwedocji, Roussillon oraz w południowo-zachodniej części Basenu Akwitańskiego.
Spośród warzyw najwięcej uprawia się pomidorów, kapusty, cebuli i marchwi. Francuskie rolnictwo cechują wysokie plony osiągane dzięki dobrym glebom i wyjątkowo wysokiej kulturze rolnej przejawiającej się także w racjonalnym nawożeniu i bardzo wysokiej mechanizacji.
Osiągane plony są bardzo wysokie, przykładowo: pomidorów ponad 80 t/ha, marchwi – 50 t/ha, cebuli – 44 t/ha, kapusty – 75 t/ha, kalafiora – 18 t/ha, buraka cukrowego – 90 t/ha.

 

Czynniki, które pozwoliły na osiągnięcie tak wysokiej pozycji francuskiego rolnictwa to przede wszystkim:
- regionalne dostosowywanie kierunków produkcji rolnej do warunków środowiska naturalnego,
- koncentracja i specjalizacja produkcji rolnej w celu maksymalizacji plonów i hodowli zwierząt,
- błyskawiczne wdrażanie najnowocześniejszych światowych technik uprawy roślin i hodowli zwierząt,
- mocno rozwinięty przemysł przetwórstwa rolno-spożywczego bazujący na wiekowej tradycji umożliwiającej wytwarzanie produktów najwyższej jakości,
- wyjątkowo liczna grupa zatrudnionych w działach gospodarki obsługujących działalność rolniczą (ponad 10% czynnych zawodowo),
- dostosowywanie produkcji rolnej do potrzeb rynków zbytu i szybkie reagowanie na zmiany zachodzące w obrocie produktami rolno-spożywczymi na rynkach światowych. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz