Państwa

Portugalia

Portugalia
Dodano: 28/03/2019

Portugalia jest państwem położonym w zachodniej części Europy Południowej na Półwyspie Iberyjskim wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. To kraj najdalej wysunięty na zachód w Europie. Wyróżnia się również tym, że spośród dużych państw europejskich jest jedynym, które ma tylko jednego sąsiada. Jest nim Hiszpania, z którą graniczy od wschodu i północy. Natomiast od południa i zachodu granicę stanowi wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Do Portugalii przynależą także dwa archipelagi wysp na Oceanie Atlantyckim. Są to Azory i Madera.  

 

Powierzchnia kraju wynosi 92,4 km2 – pod tym względem plasuje się na 110. miejscu na świecie. Liczy 10,8 mln ludności (83. Miejsce na świecie). Długość wybrzeża Oceanu Atlantyckiego nieco przekracza 1793 km.
Większość terytorium kraju zajmują góry i wyżyny, które przeważają na północy  i wzdłuż wybrzeża, Najwyższy szczyt to Montanha de Pico (2351 m n.p.m.). Jedynie na południowym wschodzie przeważa krajobraz nizinno-wyżynny. Największe rzeki to Tag i Gwadiana.


Największe miasta Portugalii to: Lizbona - stolica kraju, którą zamieszkuje ponad 545 tys. mieszkańców – z tym, że w metropolii jest to ponad sześciokrotnie więcej, bo aż 2,8 mln osób, Porto (240 tys.), Braga (180 tys.), Coimbra (140 tys. ) i Aveiro (80 tys.).
Specyfiką miast portugalskich jest ich gęsto zaludnione otoczenie tworzące razem z samymi miastami metropolie, których łączna liczba mieszkańców potrafi niejednokrotnie nawet 5-krotnie przekraczać wielkość zaludnienia każdego z tych miast.  Przykładowo:
Porto - 240 tys. mieszkańców, a w zespole metropolitalnym 1760 tys.,
Braga – 180 tys. mieszkańców, a w zespole metropolitalnym 810 tys.,
Aveiro - 80 tys. mieszkańców, a w zespole metropolitalnym 460 tys..

 


Jeszcze przed 50 laty gospodarka Portugalii była opierała się głównie na rolnictwie oraz eksploatacji kolonii. Dzisiaj rolnictwo i leśnictwo wytwarza jedynie ok. 6% PKB kraju, a głównym źródłem dochodu narodowego są handel i turystyka.
Użytki rolne zajmują ok. 45% powierzchni kraju. W północnej części kraju dominują niewielkie gospodarstwa rolne o powierzchni kilku hektarów. Natomiast na południu przeważają gospodarstwa kilkuset hektarowe.
Olbrzymie problemy związane z brakiem zasobów wody oraz demograficzne, wyrażające się m.in. masową migracją młodzieży z terenów wiejskich do miast, spowodowały, że jedynie ok. 45% terenów rolnych jest regularnie uprawiana. Nieco ponad 15% jest uprawiana sporadycznie, a pozostałe ponad 40 zajmują bujne drzewostany. Prawie 20% gruntów rolnych w Portugalii nie ma właściciela. Sytuacja niespotykana w żadnym innym kraju w Europie.
Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Portugalii (wg danych Eurostat 2015):
•    obszar upraw rolnych – 3,66 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 6,54 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 3,46 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 3,48 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 10,5 %,
•    liczba gospodarstw rolnych – 305,0 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 12,0 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 21,4 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 1,8 tys. euro,
•    średnia dopłata obszarowa – 154 euro/hektar (w Polsce 207 euro/ha, średnio w UE 240 euro/ha).

Portugalia jest jedynym krajem w Europie, w którym uprawia się ananasy i banany (na atlantyckich wyspach), W dolinach Tagu, Gwadiany i Duero uprawia się winorośl oraz ryż.  Na południu kraju oliwki, cytrusy, warzywa (pomidory i paprykę), migdałowce, figowce, a także pszenicę i kukurydzę. Ważnym działem gospodarki jest rybołówstwo, głównie połowy sardynek. 
Portugalia jest największym na świecie producentem kory z dębu korkowego.
Spośród artykułów pochodzenia rolniczego w eksporcie portugalskim najbardziej znaczącymi są drewno, korek, oliwa i wino.
Najbardziej znane na świecie portugalskie marki wina to Porto pochodzące z upraw w dolinie rzeki Guero oraz Madera wytwarzana na atlantyckiej wyspie o takiej samej nazwie.
Portugalskie rolnictwo prawie co roku zmaga się z potężnymi suszami. Pojawia się ona regularnie co kilka lat. Ostatnia wystąpiła w 2017 roku. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery ogłosił wtedy suszę ekstremalna dla 75% terytorium kraju, a suszę ostrą dla pozostałych 25%.
Właśnie te susze są przyczyną ogromnych pożarów pustoszących olbrzymie powierzchnie porzuconych terenów rolnych porośniętych trawami oraz samosiejkami krzewów i drzew. Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu władze postanowiły przywrócić sprawdzone w przeszłości metody polegające na wypasie na tych terenach licznych dużych stad kóz, które wyjadając trawy i samosiejki utrudniałyby rozprzestrzenianie się pożarów. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz