Państwa

Hiszpania

Hiszpania
Dodano: 24/05/2019

Hiszpania jest państwem położonym w zachodniej części Europy Południowej na Półwyspie Iberyjskim. Hiszpania posiada terytoria na Morzu śródziemnym – Baleary, Oceanie Atlantyckim – Wyspy Kanaryjskie oraz dwie enklawy w północnej Afryce – Ceuta i Melilla. Do Hiszpanii należy także miasteczko Livia będące eksklawą położoną na terytorium Francji.


Powierzchnia kraju wynosi 504,6 km2 – pod tym względem plasuje się na 52. miejscu na świecie i czwartym w Europie – po Rosji, Ukrainie i Francji. Liczy 48,6 mln ludności. Na zachodzie graniczy z Portugalią, na północnym-wschodzie z Francją i Andorą, na południu z Gibraltarem (Wielka Brytania) oraz poprzez dwie swoje enklawy w Afryce Północnej Ceutę i Melillę z Marokiem. Długość wybrzeża Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego nieco przekracza 4900 km.
 

 

Około 90% terytorium kraju zajmują góry i wyżyny. Najwyższe szczyty to Teide na Wyspach Kanaryjskich (3718 m n.p.m.) oraz Aneto na kontynencie (3478 m n.p.m.). Najdłuższymi rzekami są Tag (1010 km) oraz Ebro. Na odcinku ok. 50 km Tag jest rzeką graniczną z Portugalią.
Największe miasta Hiszpanii to: Madryt - stolica kraju (6,5 mln mieszkańców), Barcelona (5,5 mln), Walencja (2,5 mln), Sewilla (1,9 mln) oraz Saragossa (0,96 mln).


Na terenach wiejskich o lokalizacji osiedli decydowała możliwość zaopatrzenia w wodę i stąd ich zdecydowana większość położona jest w dolinach rzek. Charakterystyczną cechą osiedli wiejskich w Hiszpanii jest ich różnorodność zarówno pod względem materiału wykorzystanego do budowy domów (kamień, drewno, cegła), jak i układów przestrzennych – osadnictwo rozproszone oraz skupione.


Ważnym sektorem gospodarki Hiszpanii jest rolnictwo. Jeszcze przed 50 laty wręcz głównym. Ziemie uprawne zajmują prawie 70% użytków rolnych. Ponad 20% upraw jest sztucznie nawadnianych. W niektórych regionach nawet ponad 40%, jak np. w Walencji. Największym atutem miejscowego rolnictwa są łagodne zimy oraz bardzo długie lato. Natomiast mankamentem małe zasoby wody i wysokie temperatury wymuszające konieczność nawadniania bardzo dużych areałów upraw. Charakterystyczną cechą rolnictwa jest wysoki udział upraw trwałych: sadów owocowych (cytrusowych), gajów oliwnych oraz winnic:
- sady oliwne – Andaluzja i południe Mesety Iberyjskiej, 
- winnice – Kastylia La Mancha, Aragonia i Andaluzja,
- sady owoce (cytrusy) – Walencja.
Hiszpania jest największym w Europie producentem truskawek oraz trzecim producentem win. Należy do czołówki światowej w produkcji mandarynek, cytryn, pomarańczy, winogron i oliwek. Jest jedynym krajem w Europie, w którym uprawia się daktyle (Alicante) oraz banany (Wyspy Kanaryjskie). 


Ważnym działem gospodarki jest rybołówstwo. Hiszpania jest krajem, w którym ryb spożywa się najwięcej na świecie (obok Japonii). Najchętniej morszczuka i sardynki.


W eksporcie należy do czołówki światowej w sprzedaży owoców cytrusowych oraz oliwy z oliwek.
Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Hiszpanii:
•    obszar upraw rolnych – 23,75 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 43,75 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 29,1 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 7,1 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 4,3 %,
•    liczba gospodarstw rolnych – 989,8 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 24,0 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 44,2 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 1,8 tys. euro,


•    średnia dopłata obszarowa – 204 euro/hektar (w Polsce 207 euro/ha, średnio w UE 240 euro/ha).
Spośród roślin uprawnych największy areał gruntów ornych zajmują zboża: ryż, pszenica, jęczmień, kukurydza. Intensywnie rozwinięta jest uprawa pomidorów, papryki, buraków cukrowych i ziemniaków.

 

Hiszpania od kilkudziesięciu lat prowadzi intensywną politykę ekologiczną. Konsekwentnie wdrażane proekologiczne rozwiązania pozwoliły na znaczne obniżenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Jak efektywne są to działania potwierdza fakt, że największy truciciel w Europie, jakim jest nasza elektrownia w Bełchatowie, emituje rocznie do atmosfery prawie 3 tony rtęci, a jest to więcej, niż cały hiszpański przemysł (!).

 

Potwierdzeniem proekologicznej polityki jest również przodownictwo Hiszpanii w rolnictwie ekologicznym Europy pod względem areału wykorzystywanego w tym celu. Jest to jedyny kraj w Europie, w którym powierzchnia takich upraw przekroczyła 2 mln hektarów.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz