Państwa

Włochy

Włochy
Dodano: 15/09/2019

Włochy są państwem położonym w Europie Południowej na Półwyspie Apenińskim. Jest jednym z kilku europejskich krajów wysuniętych najdalej na południe kontynentu.
Włochy graniczą z czterema państwami: Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Na terenie Włoch znajdują się dwa inne państwa: Watykan i San Marino. Długość granic lądowych wynosi 1932 km, natomiast długość wybrzeża aż 7375 km. Kraj otoczony jest wodami mórz: od wschodu - Adriatyckiego, na południu - Jońskiego, na południowym zachodzie – Tyrreńskiego i od zachodu – Liguryjskiego.
Odległość pomiędzy miejscowościami położonymi najdalej na północy i na południu kraju przekracza 1100 km.


Powierzchnia kraju – wraz z wyspami Sardynią i Sycylią - wynosi 301,3 tys. km2 i pod tym względem plasuje się na 72. miejscu na świecie. Liczy 60 mln ludności (23. miejsce na świecie). Administracyjnie kraj dzieli się na 20 regionów.

Mapa regionalna Włoch.

 


 
Największe miasta Włoch to: Rzym - stolica kraju, którą zamieszkuje 2,5 mln mieszkańców, Mediolan (1,3 mln), Neapol (1,0 mln), Turyn (900 tys.) i Palermo (670 tys.).
Choć cały kraj położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, to jednak pomiędzy północą i południem terytorium jest on odmienny. Na północy zimy są zdecydowanie chłodniejsze niż na południu kraju, tak jak i różnice temperatur pomiędzy tymi porami roku. Właśnie to zróżnicowanie klimatyczne w dużym stopniu odzwierciedlone jest w rodzajach hodowli, upraw i produkcji regionalnej.
Podstawowe dane dotyczące rolnictwa Włoch (wg danych Eurostat 2015):
•    obszar upraw rolnych – 12,85 mln ha,
•    całkowita wartość produkcji rolniczej – 49,93 mld euro,
•    całkowita kwota przyznana na płatności bezpośrednie w latach 2015-2020 – 22,96 mld euro,
•    całkowita kwota na przyznana rozwój obszarów wiejskich w latach 2015-2020 – 8,94 mld euro,
•    odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie – 3,7 %,
•    liczba gospodarstw rolnych – 1.620 tys.,
•    średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego – 7,9 ha (śr. w UE – 14,4 ha),
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jedno gospodarstwo rolne – 30,8 tys. euro,
•    średnia wartość produkcji rolniczej na jeden hektar upraw rolnych – 3,9 tys. euro,
•    średnia dopłata obszarowa – 301 euro/hektar (w Polsce 207 euro/ha, średnio w UE 240 euro/ha).

Ze względu na duże zróżnicowanie w uprawach, hodowli i produkcji rolnej pomiędzy północą i południem kraju w artykule przedstawimy charakterystyczne cechy wyróżniające wybrane regiony postępując od północy kraju.
1.    Piemont. Główne uprawy to zboża, warzywa i owoce, ziemniaki, rośliny pastewne i buraki cukrowe, a w górzystej części regionu winorośl. W hodowli dominuje trzoda chlewna i bydło.
2.    Lombardia. Podstawowe uprawy to zboża: pszenica, kukurydza oraz soja, warzywa i owoce (melony i gruszki), winorośl, rośliny na pasze.
Zróżnicowana dobrze rozwinięta hodowla bydła, bawołów, kóz, owiec, świń i koni.
3.    Liguria. Warzywa i owoce (brzoskwinie, morele, cytryny), karczochy, oliwki, szparagi, zioła (bazylia, lawenda), winorośl.
Hodowla bydła mięsnego i mlecznego.
4.    Friula – Wenecja Julijska. Rolnictwo tego regionu wyróżnia rozwinięta wysoka technologia produkcji roślinnej i przetwórstwa.
Uprawia się tu kukurydzę, owoce i warzywa. Wytwarzane są wyjątkowo wysokiej jakości nabiał, sery i wina.
5.    Emila – Romania. Region słynie z najwyższych plonów uzyskiwanych w całym kraju. Uprawiane są tu zboża: pszenica i kukurydza; warzywa: pomidory, papryka, rzodkiewka, ogórki, sałata, koper, marchew, ziemniaki; owoce: gruszki (krajowy lider), brzoskwinie, morele, jabłka, śliwki, wiśnie; buraki cukrowe (lider krajowy) i w górzystej części regionu winorośl. 
6.    Toskania i Umbria. Oba regiony omawiamy wspólnie ze względu na podobieństwo ich rolnictwa. Specjalizacja w uprawie i produkcji wina, oliwy z oliwek oraz zbiorach trufli (w tym czarnych). Ponadto uprawa pszenicy, kukurydza, buraków cukrowych, ziół (specjalizacja; szafran), słoneczniki.
7.    Abruzja. Uprawia się zboża: pszenicę i jęczmień; owoce: figi i brzoskwinie; warzywa: pomidory, ziemniaki, czerwony czosnek, soczewicę i marchew; zioła (szafran i bazylia).
8.    Apulia. Region znany na całym świecie z wysokiej jakości produktów spożywczych. Lider w produkcji oliwy z oliwek. W regionie zlokalizowane jest najwięcej przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Główne uprawy to pszenica, winorośl, warzywa, oliwki oraz owoce: pomarańcze, cytryny, klementynki i wiśnie.
9.    Sycylia. Słynie z uprawy wysokiej jakości pszenicy durum, z której wytwarza się najwyższej jakości makarony. Na wyspie rolnictwo specjalizuje się w szerokiej produkcji warzyw i owoców.
Owoce to: mandarynki, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, kiwi, mango, czereśnie, śliwki i arbuzy.
Warzywa: pomidory, marchew, karczochy, pomidory pachino.
Ponadto uprawia się oliwki, pistacje, migdały, orzechy laskowe.
10.    Sardynia. Region ten specjalizuje się w hodowli zajmującej ponad 60% ziemi uprawnej. W hodowli dominują owce. Oprócz nich także kozy i bydło. Gleby nie są tu zbyt wysokiej jakości, ale pomimo to uprawia się na nich zboża: owies, pszenicę, jęczmień; warzywa: pomidory i karczochy, a z owoców wszelkie cytrusy.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz