Państwa

Chiny - największy światowy importer produktów rolnych.

Chiny - największy światowy importer produktów rolnych.
Dodano: 01/04/2021

Chiny – największy światowy kupiec produktów rolnych.

 

Państwo Środka jest zdecydowanie największym importerem produktów rolnych. W 2019 roku jego wartość przekroczyła 131 miliardów dolarów. 

Niemal połowę tej wartości stanowił import żywnościowych produktów konsumpcyjnych – ca 57 mld dolarów.  

Wraz ze wzrostem bogactwa społeczeństwa zmieniała się struktura jego potrzeb. Szczególnie widoczne to było w zmieniającej się konsumpcji żywności. Spadało spożycie produktów zbożowych, które zastępowane były znacznie droższą żywnością przetworzoną, w tym w dużej mierze produktami mięsnymi i nabiałem. Od 2000 roku spożycie nabiału na głowę mieszkańca wzrosło w Chinach 3-krotnie, oleju sojowego 4-krotnie, a mięsa podwoiło się. 

Jak potężne były to zmiany potwierdza dynamika oraz zmiana struktury chińskiego importu produktów żywnościowych w ostatnich dwudziestu latach. Zjawisko to ilustruje poniższy diagram – wartość importu w miliardach dolarów.

 

 

 

 

Na początku obecnego stulecia łączna wartość importu produktów żywnościowych prezentowanych na diagramie nie przekraczała 2 miliardów dolarów, z czego nieco ponad połowę stanowiły produkty klasyfikowane w grupie "pozostałe”. Obecnie ich udział w całym imporcie konsumpcyjnych produktów żywnościowych wynosi ok. 18%.

Wartość importu poszczególnych grup produktów konsumpcyjnych w 2019 roku osiągnęła poziom:

- produkty mleczne – 12,0 mld USD, 

- wołowina i jej przetwory – 8,4 mld USD,

- świeże owoce – 8,1 mld USD,

- wieprzowina i jej przetwory – 6,4 mld USD. 

Należy pamiętać, że 20 lat wcześniej wartość importu żadnej z tych grup nie przekraczała 150 milionów dolarów. Oznacza to, że zagraniczne zakupy każdej z nich zwiększyły się w tym czasie 50 do 70 razy. Dynamika niespotykana nigdzie i nigdy wcześniej w historii świata. Potwierdza ona szybkość zmian dokonujących się współczesnych Chinach. Jeśli zostanie ona utrzymana przez najbliższe 20-30 lat Państwo Środka będzie miało realne szanse na zdominowanie gospodarki światowej. 

Bogacenie się ludności i w wyniku tego błyskawiczny wzrost liczebności klasy średniej spowodowały trwałe zmiany nawyków żywnościowych społeczeństwa. Gwałtownie rósł popyt na produkty, na nabywanie których wcześniej stać było tylko nielicznych, przetworów mlecznych, nabiału, mięsa, owoców, napojów, w tym alkoholowych. Stąd tak wielka dynamika importu żywności. Wzmacniało ją też „odkrycie” przez społeczeństwo walorów zdrowej żywności, której nie można było produkować na miejscu ze względu na zanieczyszczenie środowiska.

Produkcja krajowa w żadnym wypadku nie była w stanie pokryć tak gwałtownie rosnącego zapotrzebowania na żywność tym bardziej, że potencjał rodzimego rolnictwa jest mocno ograniczony ze względu na nieduże zasoby ziemi ornej, która zajmuje tylko ok. 10% powierzchni kraju. 

Wszystkie te zjawiska wręcz wymuszały wzrost importu rolnego oraz postępującą zmianę jego struktury. 

W tej sytuacji Chiny w krótkim czasie stały się światowym liderem w imporcie wielu produktów żywnościowych pochodzenia rolniczego, w tym także z grupy przetworzonych. Poniżej w tabeli prezentujemy kilka wybranych. 

 

Tabela.Chiny 2020 r. - czołowy światowy importer wybranych produktów rolnych.

 

 

 

W przypadku importu niektórych produktów zwraca uwagę udział Chin w łącznych światowych obrotach nimi. W przypadku soi udział ten przekracza 30% jej światowej produkcji. 

Państwo Środka posiada największą flotę rybacką na świecie. Żaden inny kraj nie jest w stanie konkurować z nim pod względem wielkości połowów i przerobu ryb. Pomimo tego zapotrzebowanie krajowe na mączkę rybną jest tak wielkie, że Chiny dokupują za granicą niemal 1,5 miliarda ton tego produktu, czyli ponad 70% światowych obrotów nim. 

W 2001 roku Chiny przystąpiły do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i import produktów rolnych przyspieszył na niespotykaną dotychczas skalę zwiększając się w ciągu ostatnich dwudziestu lat z kilkunastu miliardów dolarów do ponad 135 mld USD w 2019 roku. Obecnie Państwo Środka jest największym światowym importerem produktów rolnych przed Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. 

Wszystko wskazuje na to, że Chiny nie marnują czasu przygotowując sobie mocne podstawy do kontynuowania, a zapewne wręcz przyspieszenia rozwoju wymiany handlowej z zagranicą. 

A to efekty tych działań z ostatniego roku:

- w styczniu zawarły umowę gospodarczo-handlową z USA, w której zobowiązały się do zwiększenia importu płodów rolnych o 12,5 miliarda dolarów w porównaniu do zrealizowanego w 2017 roku,

-w listopadzie doprowadziły do zawarcia największej w historii umowy wolnego handlu (RCEP), którą wraz z nimi podpisały: Australia, Brunei, Filipiny, Indonezja, Japonia, Kambodża, Korea Południowa, Laos, Malezja, Mjanma (Birma), Nowa Zelandia, Singapur, Tajlandia, Wietnam,

- w grudniu zakończyły siedmioletnie negocjacje z Unią Europejską w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej (CAI).

Trudno inaczej ocenić te działania i ich efekty, jak: pasmo sukcesów Państwa Środka. 



Wasze komentarze (1)

dodaj komentarz

~Kawosh [07-04-2021 08:19:07]
odpowiedz bardzo ciekawe 3 artykuły o Chinach, polecam
* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz