Państwa

Rosja bije historyczne rekordy produkcji i eksportu pszenicy.

Rosja bije historyczne rekordy produkcji i eksportu pszenicy.
Dodano: 16/05/2023
Rosja bije historyczne rekordy produkcji i eksportu pszenicy.
 
Na wstępie krótkie wyjaśnienie. Szacunki USDA prezentowane w jej raportach dotyczące produkcji rolnej Rosji obejmują wyłącznie uprawy zlokalizowane w granicach tego kraju sprzed 2014 roku. To znaczy, że nie jest w nich uwzględniana produkcja roślinna pochodząca z terenów zagrabionych Ukrainie, jak np. Krymu, czy regionów Ługańskiego i Donbaskiego. 
Po rozpoczęciu wojny Rosja cześć informacji o swoim eksporcie utajniła, a fragmentaryczne publikuje z dużym opóźnieniem. W związku z tym specjaliści z USDA przygotowując swoje raporty w szerokim zakresie korzystają z danych krajów importerów oraz pośredników. 
 
Według amerykańskich analityków Rosja w sezonie 2022/23 zanotowała historyczne rekordy produkcji wszystkich zbóż i nasion roślin oleistych. Wyniki te osiągnęła dzięki zwiększeniu areału upraw, ale głównym czynnikiem, który się do tego przyczynił były wyjątkowo korzystne warunki klimatyczne. 
Jak wyjątkowo sprzyjające warunki pogodowe miały miejsce przed ostatnimi zbiorami potwierdza pobicie historycznych rekordów wysokości plonów w przypadku wszystkich głównych zbóż i oleistych. Jedynym wyjątkiem był słonecznik. Ale jego plony również były bardzo wysokie, gdyż zanotowały drugi wynik w historii jego uprawy w Rosji. 
Zanim przystąpimy do omawiania wyników eksportu zbóż i oleistych w obecnym sezonie podkreślenia wymaga, że możliwości sprzedaży nasion za granicę wynikały nie tylko z rekordowej produkcji, ale także z bardzo wysokich zapasów z poprzedniego sezonu, w którym Rosja wstrzymała eksport, aby zabezpieczyć ewentualnie spotęgowane zapotrzebowanie rynku krajowego spowodowane wywołaną wojną. 
Na poniższym diagramie USDA prezentuje dane dotyczące wolumenu produkcji jęczmienia, słonecznika, kukurydzy, soi i rzepaku w Rosji w latach 2019/20 do 2022/23.
 
 
Jak widać wszystkie wymienione płody rolne osiągnęły w obecnym sezonie najwyższe zbiory w historii. Wyjątkowo wysokie zbiory wspomagane dodatkowo potężnymi zapasami pozostałymi z poprzedniego sezonu zmusiły wręcz władze Rosji do „wypychania” za granicę potężnych nadwyżek tych towarów. 
Spośród zbóż uprawianych w naszej strefie klimatycznej największe znaczenie niewątpliwie ma pszenica. Rosja w ostatnich latach bardzo mocno intensyfikowała jej produkcję. Trzeba przyznać, że z sukcesem. W ciągu ostatniego dziesięciolecia podwoiła jej produkcję. W obecnym sezonie 2022/23 jej zbiory – przypomnijmy, bez uwzględniania jej produkcji na terytoriach zagarniętych Ukrainie – sięgają niemal 100 mln ton. 
Na poniższym diagramie analitycy USDA przedstawili produkcję pszenicy w Rosji w ostatnim dziesięcioleciu. 
 
 
Nie dziwi zatem, że to właśnie pszenica jest głównym produktem eksportowym Rosji spośród wszystkich uprawianych zbóż i roślin oleistych. Gross sprzedaży eksportowej odbywa się drogą morską. Główne rynki zbytu dla rosyjskiej pszenicy to nadal: Turcja, Egipt, Iran, Arabia Saudyjska, Sudan, Nigeria i Algieria. Znaczące ilości tego ziarna Rosja eksportuje drogą lądową – głównie do krajów zrzeszonych w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgizja). Spośród nich zdecydowanie najwięcej ziarna trafia do Kazachstanu. Spora część na własne potrzeby, ale większość z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży krajom Azji Środkowej, dla których Kazachstan jest tradycyjnym dostawcą ziarna pszenicy oraz mąki pszennej. 
Na diagramie poniżej prezentacja USDA sześciu największych światowych eksporterów pszenicy w ostatnich czterech latach. 
 
 
Przed trzema laty Rosja wyprzedziła Kanadę i została liderem w światowym eksporcie pszenicy. W roku ubiegłym tylko nieznacznie wyprzedziła Kanadę, a w obecnym wręcz ją znokautowała. Zgodnie z prognozami USDA Rosja ma osiągnąć historyczny rekord z wolumenem eksportu pszenicy 45 mln ton. Poprzedni ustanowiony w sezonie 2017/18 wyniósł 41,5 mln ton. W stosunku do wyników sprzed roku oznacza to 36% wzrost. Uzupełniając te dane trzeba dodać, że zajmująca drugie miejsce Kanada ma osiągnąć eksport pszenicy na poziomie 35 mln ton. 


Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz