Rynek kukurydzy

Prognozy produkcji kukurydzy na świecie i w UE.

Prognozy produkcji kukurydzy na świecie i w UE.
Dodano: 19/11/2015

       W ostatnich dniach października Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje światowe zbiory kukurydzy w sezonie 2015/2016 na poziomie 970 mln ton (spadek o 41 mln ton, czyli -12,2%). Jednocześnie przewiduje spadek konsumpcji do 974 mln ton (spadek o 10 mln ton, -11,0%), zapasów kukurydzy do 200 mln (spadek o 5 mln ton, -2,5%), w tym zapasów u największych eksporterów do 59 mln ton (spadek o 8 mln ton, -11,9%).

Należy zwrócić uwagę, że w tym okresie sezonu prognozy dotyczące kukurydzy są bez przerwy weryfikowane. Ulegają one ciągłym zmianom i trzeba je jeszcze traktować, jako wstępne. Prognoza przedstawiona na wstępie, jest czwartą z rzędu prognozą MRZ dotyczącą kukurydzy, w której Rada zwiększa szacowane przez siebie wielkości zbiorów i zapasów kukurydzy.

Do tego inne instytucje sporządzające swoje prognozy dotyczące kukurydzy przewidują nie tylko inne wielkości, ale też inną siłę występujących trendów, a czasami nawet inny kierunek.
Przykładem potwierdzającym to może być najnowsza prognoza USDA z pierwszych dni listopada br. dotycząca także światowych zbiorów i zapasów kukurydzy. USDA podobnie, jak MRZ przewiduje spadek światowych zbiorów kukurydzy, ale jedynie o 3,3% (MRZ o 12,2%). Natomiast USDA biegunowo różni się od prognoz MRZ, jeśli chodzi o wielkość światowych zapasów kukurydzy, gdyż przewiduje ich wzrost o 3 mln ton (MRZ spadek zapasów o 5 mln ton).

Zgodnie z prognozami USDA dwaj główni producenci kukurydzy w Ameryce Południowej osiągną zbiory w wysokości: Brazylia 81,5 mln ton i Argentyna 25,6 mln ton.
Potwierdzają się wcześniejsze prognozy dotyczące potężnych spadków zbiorów kukurydzy w bieżącym sezonie w UE. Komisja Europejska przewiduje ich wielkość na poziomie 57,4 mln ton, czyli o 26,3% mniej, niż w rekordowym 2014 roku (77,9 mln ton).

Potwierdzeniem trudnej sytuacji na unijnym rynku kukurydzy potwierdzają obroty zagraniczne.
Od 1 lipca  do połowy listopada 2015 r. z UE wyeksportowane zostało 0,59 mln ton kukurydzy, czyli o 43% (!) mniej, niż eksport kukurydzy zrealizowany w analogicznym okresie 2014 roku (1,03 mln ton) i jednocześnie zaimportowane zostało 3,58 mln ton ziarna kukurydzy, czyli o 34% więcej, niż przed rokiem (2,68 mln ton). Tak więc nadwyżka importu nad eksportem UE wzrosła w tym okresie obu lat (lipiec – połowa listopada) z 1,65 mln ton ziarna kukurydzy w 2014 r. do 3,0 mln ton w 2015 r.
Tak znaczący spadek unijnej produkcji kukurydzy musi skutkować większym importem. Co do jego wielkości różne instytucje mają mocno zróżnicowane opinie. I tak wg Komisji Europejskiej import kukurydzy do UE w sezonie 2015/2016 wyniesie 11 mln ton, a wg amerykańskiej USDA aż 16 mln ton.

O sytuacji na rynku krajowym i u największych producentów UE napiszemy w kolejnym artykule dotyczącym ziarna kukurydzy.

 

(JKG)



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz