Rynek kukurydzy

Obrót międzynarodowy kukurydzą: eksport zdominowany przez 4 kraje, a import rozproszony.

Obrót międzynarodowy kukurydzą: eksport zdominowany przez 4 kraje, a import rozproszony.
Dodano: 13/01/2023

Czołowi światowi producenci kukurydzy – wg grudniowej prognozy USDA.

Według aktualnych prognoz USDA światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 ma wynieść 1.162 mln ton, czyli ponad 1,1 miliarda ton. Wręcz niewyobrażalna ilość. Jak duża? Jeden pociąg towarowy to trochę ponad 1 tys. ton ziarna. W takim razie taka produkcja to ponad milion pociągów towarowych.  Raczej duża, bo trudna do wyobrażenia. 

Jak już wspomnieliśmy w ostatnich latach globalne zbiory jej nasion oscylują wokół poziomu 1,1-1,2 miliarda ton. 

Zdecydowanym liderem wśród producentów kukurydzy na nasiona  są Stany Zjednoczone wytwarzające niemal 1/3 jej światowych zbiorów. 

W obecnym sezonie 2022/23 mają jej wyprodukować aż 354 mln ton. Kolejnymi największymi producentami kukurydzy są Chiny (ok. 274 mln ton), Brazylia (ok. 126 mln ton), Unia Europejska i Argentyna (po 55 mln ton), Indie (32 mln ton) oraz Meksyk i Ukraina (po ok. 27,0 mln ton). 

Największych prezentujemy na wykresie poniżej.

 

 

Chyba nie ma takiej uprawy na świecie, w przypadku której tak wyraziście widać – jak na tym wykresie, jak dużą przewagę nad innymi mają liderzy. Pierwszy kraj to prawie 1/3 światowej produkcji kukurydzy. Drugi niemal ¼. Oba łącznie dają sporo ponad połowę globalnej produkcji. Ciekawe, czy któryś z tych krajów jeszcze importuje to ziarno? Przyjrzymy się temu w dalszej części artykułu. 

Jak prezentują się najwięksi eksporterzy kukurydzy? 

Do obrotu międzynarodowego trafia 15,6% produkcji globalnej kukurydzy. Liderem w eksporcie tych nasion są Stany Zjednoczone, które mają w obecnym sezonie sprzedać za granicę 55 miliony ton kukurydzy. Kolejne dwa miejsca zajmują Brazylia (46,5 mln ton) i Argentyna (40 mln ton). Jak na tle tych trzech liderów wyglądają kolejne kraje, przedstawiamy na poniższym diagramie. 

 

 

Na czwartym miejscu jest Ukraina ze sprzedażą za granicę na poziomie 17,5 mln ton, na piątym Rosja z eksportem 3,4 mln ton, czyli ponad pięciokrotnie niższym od poprzedzającej ją Ukrainy. 

Widać wyraźnie, że światowy eksport kukurydzy został dominowany przez 4 kraje, których łączny udział w obrocie światowym przekracza 88%. 

Porównując światowy eksport i import kukurydzy można zaobserwować ciekawy dysonans. Eksport zdominowały 4 kraje: USA, Brazylia, Argentyna i Ukraina. Łącznie mają 88% udział w obrotach globalnych. 

Do obrotu międzynarodowego trafiają ok. 182 mln ton nasion kukurydzy. Jej import - w przeciwieństwie do eksportu - jest bardzo rozdrobniony. Raport USDA wymienia 64 kraje z importem przekraczającym 100 tys. ton i aż 110 krajów z importem powyżej 5 tys. ton. Rozdrobnienie to wyraźnie widać na wykresie, na którym prezentujemy 10 krajów z największym importem tego ziarna. 

 

 

Liderem są kraje Unii Europejskiej. Razem mają wyprodukować niemal 65 mln ton, ale potrzeby są zdecydowanie wyższe. Zarówno konsumpcyjne ludności, jak i paszowe dla zwierząt. Stąd tak duży import -21,5 milionów ton. 

Magia liczb. Unia Europejska importuje 27 milionów ton kukurydzy, a Meksyk tyle produkuje. I mimo, że ma dużo mniej ludności, niż kraje tworzące Unię Europejską, to aż 17,2 miliona ton kukurydzy dokupuje jeszcze za granicą. Trudno się jednak temu dziwić. Kraj liczy prawie 200 milionów ludności, a kukurydza jest podstawowym składnikiem wielu narodowych potraw, więc i spożycie tego ziarna musi być wysokie. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz