Rynek kukurydzy
Kalendarium żniw kukurydzy na świecie
Dodano: 06/11/2024Kukurydza znana jest od ponad 7 tysięcy lat. Najstarsze odkrycia archeologiczne potwierdzające jej uprawę pochodzą właśnie z terenów obecnego centralnego Meksyku właśnie z tej epoki. Od lat jest najpopularniejszą rośliną uprawianą na świecie.
Kalendarium żniw kukurydzy na świecie pokazujemy na przykładzie 12 wybranych krajów reprezentujących 6 kontynentów (34/36):
- Europę – UE, Rosja i Ukraina,
- Azję – Chiny i Indie,
- Amerykę Północną – Stany Zjednoczone i Kanada,
- Amerykę Południową – Brazylia i Argentyna,
- Afrykę – Nigeria i Republika Południowej Afryki,
- Australię – Australia.
Dlaczego akurat te kraje?
Należą one do grupy krajów największych, z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami (grupa G-20) lub mają duże znaczenie dla rynków światowych ze względu na wielkość produkcji rolnej i udział w globalnym handlu płodami rolnymi.
W przypadku terminów zbiorów kukurydzy mamy do czynienia niemal z idealnym rozgraniczeniem w przypadku krajów położonych na północ i na południe od równika.
W krajach półkuli południowej zbiory kukurydzy prowadzone są w pierwszym półroczu, natomiast w krajach półkuli północnej w drugim półroczu roku kalendarzowego. Jedynym wyjątkiem są tu Indie, gdzie żniwa kukurydziane odbywają się dwa razy w roku: na jesieni (w sezonie monsunowym „Kharif”) i na wiosnę (w sezonie suchym „Rabi”).
*) W Indiach mamy dwa sezony upraw roślin: monsunowy w porze deszczowej „Kharif” i w porze suchej „Rabi”. Sezon „Kharif” zwyczajowo zaczyna się w czerwcu, a kończy w październiku, ale w zależności od regionu, rodzaju uprawy i aktualnej pogody może zacząć się już maju, a kończyć nawet w styczniu. Rośliny kharif zazwyczaj wysiewa się z początkiem południowo-zachodnich deszczów monsunowych, a zbiera w końcówce sezonu monsunowego, czyli w październiku i listopadzie.
**) Sezon „Rabi” zwyczajowo trwa od listopada do maja. Rośliny rabi zazwyczaj wysiewa się w listopadzie natychmiast po zakończeniu deszczów monsunowych, a zbiera w kwietniu i maju. Rozwijają się w porze suchej, w której opady deszczu są najczęściej bardzo słabe. Dlatego uprawy te czerpią wilgoć z gleby nasyconej wodą w czasie obfitych opadów w porze deszczowej lub nawadniane są sztucznie. Większe deszcze w sezonie „Rabi” są bardzo niekorzystne dla upraw rabi, ale bardzo pożądane dla upraw roślin kharif. W Indiach podstawową rośliną rabi jest pszenica. Inne to jęczmień, sezam, gorczyca, groszek. Groszek dojrzewa najszybciej, stąd jako nowalijka dosłownie zalewa targowiska w kraju począwszy już od stycznia (szczyt zbiorów w lutym).
Zwróćmy uwagę, że żniwa kukurydzy na świecie trwają bez przerwy. W każdym miesiącu roku gdzieś na świecie zbiera się jej nasiona.
Jeszcze jedna charakterystyczna cecha zbiorów kukurydzy na świecie. Najdłużej wśród czołowych jej producentów trwają one w Brazylii. Pierwsze żniwa kukurydziane trwają w Brazylii przez całe pierwsze półrocze. Jeszcze w trakcie pierwszego zbioru, bo już w maju rozpoczyna się drugi zbiór, który kończy się dopiero w październiku. W ten sposób zbiory kukurydzy w Brazylii trwają nieprzerwanie przez pełne pierwsze trzy kwartały roku kalendarzowego.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz