Rynek kukurydzy

Handel zagraniczny ziarnem kukurydzy.

Handel zagraniczny ziarnem kukurydzy.
Dodano: 11/03/2017

Poniżej przedstawiamy wyniki obrotu zagranicznego ziarnem kukurydzy w Polsce w 2016 r. na podstawie wstępnych danych ogłoszonych przez MRiRW.

Zanim przedstawimy wyniki polskiego eksportu i importu kukurydzy przypomnijmy podstawowe informacje dotyczące uprawy tej rośliny w Polsce.  Otóż areał zasiewów kukurydzy uprawianej na ziarno wyniósł prawie 0,6 mln ha. Plony GUS szacuje na 71,7 dt/ha (wzrost w stosunku do 2015 r. o ca 52%), a zbiory na 4,1-4,2 mln ton (wzrost o ca 32%).
Tak duży wzrost zbiorów ziarna kukurydzy powinien spowodować wzrost eksportu i spadek importu tego surowca. Wstępne wyniki ogłoszone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdzają to w pełni.

Eksport.
Polski eksport ziarna kukurydzy osiągnął w 2016 r. prawie 872 tys. ton (21% zbiorów).
Najwięcej tego ziarna wyeksportowaliśmy oczywiście do Niemiec, bo aż 643 tys. ton (74% łącznego eksportu). Drugą pozycję zajęła Holandia 73 tys. ton (8% eksportu).
Następne dwa miejsca zajmują kraje skandynawskie: Dania – 28 tys. ton i Norwegia – 22 tys. ton, a dalej: Wielka Brytania i Czechy – po 18 tys. ton oraz Irlandia i Belgia - po 15 tys. ton. Kto by się spodziewał, że tak wysokie pozycje w tej eksportowej klasyfikacji zajmują Holandia i Skandynawia?
Wyniki polskiego eksportu ziarna kukurydzy w 2016 r. obrazuje poniższy diagram. 

Dopiero zobrazowanie wyników eksportu ukazuje, jak ważny jest dla naszych producentów kukurydzy rynek niemiecki.

Import.
Polska zaimportowała w 2016 r. prawie 320 tys. ton ziarna kukurydzy (8% w  stosunku do krajowych zbiorów).
Dla nikogo nie powinno być niespodzianką, że największe ilości kukurydzy kupiliśmy z Ukrainy – 151 tys. ton (47% całego importu). Ale druga pozycja, to już zaskoczenie. Zajęła ją Argentyna, od której kupiliśmy aż 66 tys. ton (21% !). Kolejne dwa miejsca zajęli również nasi sąsiedzi: Słowacja – 31 tys. ton i Czechy – 30 tys. ton, a dalej: Francja - 14 tys. ton, Węgry – 11 tys. ton oraz Austria i Niemcy po 3 tys. ton.
Wyniki polskiego importu ziarna kukurydzy w 2016 r. ilustruje diagram.
 

Widać wyraźnie, jak ważnym dostawcą kukurydzy jest także dla nas Ukraina nazywana surowcowym zapleczem UE. No i kto spodziewałby się, że Argentyna może zajmować w tym rankingu pozycję wicelidera i to z eksportem do Polski większym, niż łączny eksport tego ziarna Słowacji i Czech?


(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz