Rynek roślin oleistych

Plony rzepaku w UE w 2015r.

Plony rzepaku w UE w 2015r.
Dodano: 22/10/2015

Szanowni Państwo,

W cotygodniowych artykułach będziemy przekazywali Państwu najświeższe informacje, dane statystyczne (także historyczne), analizy i prognozy dotyczące rynku rzepaku w Polsce, u naszych sąsiadów, w Unii Europejskiej i na świecie.

Będziemy dążyć do wyrobienia sobie u Państwa opinii strony publikującej najlepsze, najbardziej rzetelne informacje o rynku rzepaku. Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo trudne zadanie, niemniej stawiamy sobie za cel, żeby w ciągu roku, dwóch dopracować się takiej opinii.

Chcemy publikować informacje i opracowania ułatwiające Państwu podejmowanie bieżących decyzji. Znajomość rynku, wiedza o występujących trendach, nieoczekiwanych, czy po prostu niezauważanych zdarzeniach może stworzyć szanse na podejmowanie decyzji o sprzedaży (zakupie?) ziarna w optymalnym okresie przekładając się na zwiększenie zysków.

Przygotowując nasze publikacje będziemy korzystali z danych i prognoz najlepszych krajowych i zagranicznych instytucji zajmujących się problematyką rynków rolnych, przykładowo takich jak:  Strategie Grains, Mars (KE), MRZ (IGC), Oil Word, DG Agri, GUS, Coceral.

W najbliższym czasie zaczniemy publikować dane, analizy i opinie także o zbożach i kukurydzy. 

 

 

Prognoza plonów rzepaku w UE w 2015 r.

 

Na wstępie chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego tyle czasu po zakończeniu zbiorów rzepaku w dalszym ciągu mówimy o prognozach zbiorów, a nie ile faktycznie zebrano rzepaku. Otóż dane o uzyskiwanych wynikach spływają do instytucji badawczych sukcesywnie, miarę ich gromadzenia przez kolejne miesiące, a ostateczne wyniki poznamy mniej więcej za pół roku.

Przechodząc do meritum. Wszystkie liczące się instytucje badawcze prognozują spadek zbiorów w 2015 r. w UE rzędu kilkunastu procent. Pomimo tak dużego spadku powinny to być drugie największe zbiory rzepaku w historii UE (po rekordowych zbiorach w 2014 r.).

Według najświeższych szacunków Oil World zbiory rzepaku w 2015 r. w UE wyniosą ca 21,2 mln ton wobec 24,3 mln ton w 2014 r. Oznacza to spadek ilości ziarna zebranego w br. w UE o ca 12,8%.

 

Przyczynami spadku zbiorów są prognozowane:

- zmniejszenie obsianego areału (oziminy) o ca 3,8% (6,51 mln ha w ostatnim sezonie 2014/2015 wg danych Oil World i 6,76 mln ha w sezonie 2013/2014), 

- obniżenie plonów wg KE o ca 10,2% z rekordowych 3,62 t/ha  w 2014 do 3,25 t/ha w br. (Belgia – 4,52 t/ha, Dania 3,83 t/ha, Niemcy 3,77 t/ha, W. Brytania 3,73 t/ha, Francja 3,43 t/ha),

- klęska w uprawie rzepaku jarego spowodowana długotrwałą suszą wiosną br. również powodująca zmniejszenie tegorocznych zbiorów tego ziarna.

 

Jako ciekawostkę mogącą uzmysłowić problemy z opracowywaniem trafnych prognoz dotyczących plonów, a tym samym również zbiorów,  można przytoczyć prognozy plonów dla Niemiec na tegoroczne żniwa ogłaszane (MARS) w maju: 4,27 t/ha; w lipcu 3,96 t/ha i teraz w październiku 3,77 t/ha.

Niemcy są prawdopodobnie tym krajem w UE, w którym plony rzepaku w 2015 r. spadły najmocniej (choroby i susza), bo aż o 16% (plony w 2014 r. wyniosły w Niemczech 4,5 t/ha).

 

Nadmieniamy, że są to prognozy wstępne. W miarę publikowania nowych będziemy na bieżąco je aktualizować w kolejnych artykułach zamieszczanych na naszej stronie.

Gorąco zachęcamy do systematycznego jej odwiedzania.

 

(JKG)Wasze komentarze (1)

dodaj komentarz

~Zbigniew [15-11-2015 18:33:37]
odpowiedz Bardzo się cieszę , że co tydzień będzie nowa porcja informacji o sytuacji na rynku rzepaku.
* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz