Rynek roślin oleistych

Zbiory rzepaku!

Zbiory rzepaku!
Dodano: 13/08/2017

Wszystko wskazuje na to, że nadal trwa zła passa klimatyczna dla upraw rzepaku w Polsce.  Aura na początku tegorocznych żniw rzepaku jest wyjątkowo nieprzychylna. Niemal codzienne opady, porywające wichury, gwałtowne ulewy, a do tego potężne gradobicia dały się we znaki uprawom w całym kraju. Na bardzo dużej powierzchni uprawy rzepaku zostały kompletnie zniszczone. Przypomnijmy jeszcze przymrozki na przełomie kwietnia i maja, a teraz w czasie żniw opady, opady i jeszcze raz opady.  
Co z prognozami zbiorów rzepaku dla Polski?
Komisja Europejska szacuje obecne zbiory rzepaku w Polsce na poziomie 2,79 mln ton. Wcześniej prognozy na poziomie 2,7 mln ton prezentowało Strategie Grains.


Ze swojej strony oceniamy, że prognozy te są zdecydowanie zawyżone, a tegoroczne zbiory rzepaku w kraju będą na poziomie 2,4-2,5 mln ton, czyli mniej więcej pośrodku wielkości zebranych w 2016 roku – 2,15 mln ton ziarna i 2015 roku kiedy zebraliśmy 2,7 mln ton.
Ciekawe czyje prognozy się sprawdzą? Przypomnijmy, że przed rokiem także nie zgadzaliśmy się z prognozami prezentowanymi przez ekspertów z najbardziej znanych instytucji zajmujących się tymi zagadnieniami. Na potwierdzenie przytaczamy fragment naszego artykułu z 4 sierpnia 2016 roku.
„Komisja Europejska szacuje obecne zbiory rzepaku w Polsce (w 2016 r. - przyp. JKG) na poziomie 2,5 mln ton. Wcześniej podobne prognozy dla nas prezentowały Strategie Grains i DG Agri".
W ostatnich dniach swoje prognozy ogłosił Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nie odbiegają od ww., gdyż są na poziomie 2,4-2,5 mln ton ziarna.
Przypomnijmy, że trzy tygodnie temu w artykule odnoszącym się do tego tematu, pisaliśmy:
„I znowu musimy dać nasz komentarz do prognozy poziomu zbiorów rzepaku w Polsce w 2016 r.  Naszym zdaniem tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce będą bliżej poziomu 2,2 mln ton, niż 2,5 mln ton.”


Jak widać nasze prognozy rok temu były bardzo trafne, gdyż oficjalnie już dane o zbiorach rzepaku w 2016 r. mówią o ilości 2,15-2,20 mln ton zebranego ziarna.


W kolejnych artykułach zajmiemy się prognozami zbiorów w UE oraz w krajach będących najbardziej liczącymi się producentami rzepaku na świecie. Uprzedzając informacje, które znajdą się w tych artykułach możemy zdradzić, że z opublikowanymi już prognozami zbiorów rzepaku w wielu krajach także będziemy polemizować. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz