Rynek roślin oleistych

Najwięksi producenci rzepaku.

Najwięksi producenci rzepaku.
Dodano: 20/08/2017

Żniwa rzepaku w krajach UE dobiegły końca i instytuty prognostyczne co raz publikują swoje szacunki dla upraw rzepaku w krajach Unii Europejskiej.
Wszystkie najważniejsze światowe instytucje prognostyczne są zgodne: zbiory rzepaku w UE w 2017 r. będą wyższe o 7%-11% od zbiorów ubiegłorocznych.
Przykładowo według IGC zbiory wzrosną z 20,2 mln ton w 2016 r. do 21,5% w 2017 r., a KE szacuje, że w br. wyniosą 21,7 wobec ubiegłorocznych 19,7 mln ton ziarna.
Naszym zdaniem zbiory rzepaku w krajach UE w 2017 roku nie osiągną poziomu 21,1 mln ton i to pomimo bardzo prawdopodobnych rekordowych zbiorów rzepaku we Francji, które mogą być nawet o 0,5 mln ton większe, niż prognozowane jeszcze przed dwoma miesiącami..
Bardzo ciekawe są publikowane szacunki dla najważniejszych producentów rzepaku na świecie ogłoszone przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC), i tak:
Kanada – w sezonie 2017/2018 prognozowane są rekordowe zbiory w wysokości 18,8 mln ton, czyli o ca 2% większe, niż w poprzednim sezonie.
Naszym zdaniem uzyskanie tego rekordu jest mocno zagrożone w związku z długotrwałą suszą panującą w dwóch prowincjach, w których produkuje się największe ilości canoli w Kanadzie, tj. w prowincjach Alberta i Saskatchewan.
Niemcy – lider produkcji rzepaku w UE. Prognozowane są zbiory rzepaku w wysokości 4,85 mln ton, tj. o ok. 5% więcej niż w 2016 roku.
Naszym zadaniem tegoroczne zbiory w Niemczech mogą być niższe i osiągnąć mniej więcej poziom z 2016 r. Na wynik taki mogą mieć wpływ niemal codzienne opady występujące w czasie żniw w północnych i wschodnich regionach Niemiec. 
Francja – wg IGC francuscy producenci rzepaku osiągną niemal znaczny wzrost w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych i w 2017 roku osiągną wynik 4,69 mln ton.
Naszym zdaniem Francja w tym roku zdecydowanie wyprzedzi Niemcy – podobnie jak w 2015 r. – i ponownie zdobędzie pozycję lidera w produkcji tego ziarna wśród krajów UE. Nikt dotychczas nie zwrócił uwagi na fakt, że uprawom we Francji wręcz idealnie sprzyjała aura od wczesnej wiosny, aż do końca żniw i dzięki niej francuscy rolnicy w br. mogą osiągnąć rekordowe plony rzepaku, które naszym zdaniem pozwolą im na zebranie ponad 5 mln ton ziarna. 
Polska – wg IGC zbiory wyniosą 2,79 mln ton. Sytuację w naszym kraju omówiliśmy z detalami w naszym artykule sprzed tygodnia.
Naszym zdaniem zbiory w Polsce wyniosą 2,4-2,5 mln ton.
W. Brytania – prognozowane zbiory 1,91 mln ton, tj. o ca 7% więcej niż w 2016 r. (1,8 mln t).
Przewidujemy nieco niższe (o 2%-3%) w związku z ciągłymi opadami w czasie zbiorów.
Ukraina – ponad 70% wzrost produkcji rzepaku w 2017 r., tj. nawet do 2,0 mln ton, w stosunku do wyników osiągniętych w 2016 r. (1,15 mln ton).
Naszym zdaniem osiągnięty zostanie nieco słabszy wynik, tzn. na poziomie 1,8-1,9 mln ton.

(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz