Rynek roślin oleistych

Prognozy światowej produkcji oleistych w sezonie 2019/2020.

Prognozy światowej produkcji oleistych w sezonie 2019/2020.
Dodano: 15/07/2019

Zgodnie z majowymi prognozami Oil World w sezonie 2019/2020 światowe zbiory rzepaku mają przekroczyć 71,3 mln ton, czyli o 1,7% więcej, jak w sezonie 2018/2019.


Największe wzrosty produkcji nasion rzepaku mają mieć miejsce na Ukrainie oraz w Australii, czyli u dwóch spośród trzech największych światowych eksporterów tych nasion.


W krajach Unii Europejskiej na znaczącą skalę produkowane są trzy rośliny z grupy oleistych: rzepak, słonecznik oraz soja. W produkcji rzepaku Unia Europejska dotychczas niepodważalnie była światowym liderem. Jej udział w globalnej produkcji w latach 2014-2016 wynosił 34,4%. W minionym sezonie udział ten obniżył się do 27,3%. Przed rokiem pisaliśmy, że dynamicznie rosnąca produkcja rzepaku w Kanadzie może pozwolić temu krajowi na wyprzedzenie Unii Europejskiej i objęcie pozycji światowego lidera w produkcji tych nasion. Wszystko wskazuje na to, że nasze przewidywania bardzo szybko sprawdziły się. Aktualnie analitycy Oil World prognozują, że w sezonie 2019/2020 producenci w krajach Unii Europejskiej zbiorą łącznie mniej niż 18 milionów ton nasion rzepaku, czyli najmniej od 2007 roku. Natomiast produkcja Canoli w Kanadzie w obecnym sezonie ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. ok. 20 mln ton.
Unia jest też znaczącym producentem nasion słonecznika. Jej udział w jego globalnej produkcji przekracza 20%. Unia w dalszym ciągu pozostanie trzecim producentem nasion słonecznika na świecie po Ukrainie i Rosji.


IGC prognozuje, że w sezonie 2019/20 udział krajów Unii Europejskiej w światowych zbiorach nasion 10 najważniejszych roślin oleistych zmniejszy się do 5,2%, z 6,1% w sezonie poprzednim. Tak znaczący spadek spowodowany jest zmniejszeniem produkcji rzepaku, którego europejscy producenci rolni nie są w stanie zrównoważyć zwiększeniem produkcji nasion słonecznika i soi.


Wielkości światowej produkcji 10 najważniejszych roślin oleistych w sezonach 2018/2019 oraz 2019/2020 (prognoza Oil World) przedstawia poniższy diagram.


Trzeba tu podkreślić, że od lat kraje Unii Europejskiej nie mogą przekonać się do uprawy soi, która jest zdecydowanym liderem wśród nasion oleistych uprawianych na świecie. Globalna produkcja rzepaku, który od lat okupuje drugą pozycję na liście największych światowych upraw roślin z grupy oleistych, oscyluje w granicach 70-75 mln ton. Rzepak zdecydowanie zdominował uprawy roślin oleistych w krajach Unii Europejskiej, która od lat była światowym liderem w jego produkcji i dopiero w obecnym sezonie 2019/2020 ustąpi tego miejsca Kanadzie.


Globalna produkcja rzepaku rzędu 70-75 mln ton wydaję się ogromna. Porównajmy to jednakże z produkcją soi, której światowe zbiory w ostatnich latach przekraczają 350 mln ton, a w obecnym sezonie mają osiągnąć, według ekspertów Oil World, 355,8 mln ton.


Takie kraje, jak Stany Zjednoczone, czy Brazylia produkują ponad 100 mln ton nasion soi każde, czyli o jakieś 50% więcej niż wynosi globalna produkcja rzepaku.


Tak nieco naciągając, można stwierdzić, że Argentyna zajmująca trzecie miejsce w produkcji soi na świecie, sama jedna produkuje dwa razy więcej nasion soi (ponad 57 mln ton w 2016 r. i 55 mln ton w 2017 r.), niż kraje Unii Europejskiej wszystkich roślin oleistych.
Powróćmy do stwierdzenia, że kraje Unii Europejskiej (łączna produkcja 2,8 mln ton) nie mogą mocniej przekonać się do uprawy soi dominującej w światowej produkcji nasion oleistych.
Udział krajów UE w światowych zbiorach soi pozostanie prawie bez zmian i nadal będzie wręcz znikomy i nie sięgnie nawet 1% jej produkcji globalnej!
W sezonie 2019/20 Unia Europejska nadal pozostanie jednym z głównych światowych importerów nasion roślin oleistych oraz produktów ich przerobu. Jednak jej udział w globalnym imporcie tych produktów zmaleje. Tak jak wcześniej pozostanie drugim po Chinach importerem nasion oleistych, a także trzecim po Indiach i Chinach olejów roślinnych oraz największym importerem śrut roślin oleistych.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz