Rynek roślin oleistych

Produkcja słonecznika

Produkcja słonecznika
Dodano: 08/02/2020

Według listopadowych szacunków Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w obecnym sezonie 2019/2020 światowa produkcja słonecznika wyniesie 51,23 mln ton, czyli będzie na identycznym poziomie jak przed rokiem, kiedy zebrane zostało 51,31 miliona ton tych nasion. 
Ponad połowę światowych zbiorów słonecznika pochodzi od dwóch czołowych jego producentów, tj. Ukrainy i Rosji. Zbiory na Ukrainie w obecnym sezonie sięgają 14,5 miliona ton, a w Rosji 13 milionów ton. Trzecie miejsce na świecie zajmują kraje Unii Europejskiej, których łączna produkcja słonecznika ma przekroczyć 9,8 milionów ton. Kolejne kraje ze światowej czołówki notują już znacznie niższe zbiory tych nasion: Argentyna – 3,5 miliona ton, Chiny – 3,25 mln ton, Turcja – 1,75 mln ton i Stany Zjednoczone 1,0 mln ton.
Osiem krajów z największymi zbiorami słonecznika prezentujemy na diagramie. W celu wykazania ich potencjału eksportowego wytworzoną ilość porównujemy z wielkością spożycia wewnętrznego każdego z nich.


Cechą wyróżniającą nasiona słonecznika spośród innych oleistych jest to, że produkcja w większości jest przerabiana na miejscu w krajowych olejarniach. 
Analizując dane z diagramu można stwierdzić, że zdecydowana większość krajów spośród światowej jest właśnie w takiej sytuacji. Jedynie w Turcji jej zbiory słonecznika nie pokrywają zapotrzebowania wewnętrznego. Odwrotna sytuacja występuje w Mołdawii, gdzie produkcja tych nasion jest ponad trzykrotnie wyższa od zapotrzebowania krajowego przemysłu. Można założyć, że Mołdawia należy także do czołówki eksporterów tego ziarna.
Na poniższym wykresie przedstawiamy dziesięciu czołowych eksporterów słonecznika na świecie.
          
                                                
Nasze przypuszczenia potwierdza druga pozycja Mołdawii (eksport 590 tys. ton) na powyższym diagramie, tuż za Unią Europejską (600 tys. ton). Trzecie miejsce zajmują Chiny z eksportem 400 tys. ton, a kolejne: Kazachstan (235 tys. ton), Rosja (150 tys. ton) i Ukraina (150 tys. ton. 
Porównajmy teraz dwie grupy: największych eksporterów oraz tę, do której zaliczają się potentaci w imporcie tych nasion.
Wyniki państw importerów przedstawiamy na poniższym diagramie.


                                                  
Spotykamy się tu z ciekawym przypadkiem. Otóż w obu tych klasyfikacjach: czołowych eksporterów i importerów liderem jest Unia Europejska, która kupuje za granicą 550 tysięcy ton ziarna, a sprzedaje krajom spoza UE 600 tysięcy ton.
Identyczne ilości nasion słonecznika, jak Unia Europejska, sprowadza z zagranicy Turcja (550 tys. ton), której potrzeby wewnętrzne, sięgające niemal 2,3 mln ton, są o ponad 30% wyższe, niż produkcja krajowa (1,75 mln ton).
Na koniec przedstawiamy na wykresie wielkość średnich plonów słonecznika, jakie mają osiągnąć czołowi jej producenci w sezonie 2019/2020 według prognoz USDA.
 
W diagramie ukazani zostali najwięksi producenci słonecznika na świecie w kolejności od lidera do kraju zajmującego 10 pozycję w tym rankingu.
Jak widać najwyższe średnie plony rzędu 2,5 tony z hektara osiągają dwa kraje: Chiny (2,6 t/ha) i Turcja (2,4 t/ha). Natomiast zdecydowanie najniższe Kazachstan (1,0 t/ha) i Republika Południowej Afryki (1,2 t/ha).



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz