Rynek roślin oleistych

Rzepak na świecie obrodził. Rekordowe historycznie zbiory.

Rzepak na świecie obrodził. Rekordowe historycznie zbiory.
Dodano: 15/10/2022

Czołowi światowi producenci rzepaku – według październikowej prognozy USDA (2022.10.12). 

 

Zgodnie z prognozami USDA z 12 października br. globalna produkcja rzepaku w obecnym sezonie 2022/23 ma osiągnąć aż 83,8 milionów ton. 

Wynik świetny. Jeśli faktycznie zostanie osiągnięty taki wynik, to będziemy mieli historyczny rekord. Pierwszy raz w historii światowe zbiory nasion rzepaku przebiją granicę 80 milionów ton. W stosunku do ubiegłego roku oznacza to wzrost produkcji o 13,6% (10,0 mln t). Dotychczasowy światowy rekord zbiorów rzepaku ustanowiony został w sezonie 2017/2018 i wynosił 75,29 mln ton. 

Niemal przez całą minioną dekadę niekwestionowanym liderem w produkcji nasion rzepaku była Unia Europejska z produkcją rzędu 19-22 mln ton. Dopiero w sezonie 2019/2020 nastąpiła zmiana lidera i nowym została Kanada (19,0 mln ton) ze znaczną przewagą nad krajami Unii Europejskiej (17,0 mln ton). Podobnie wyglądała sytuacja w kolejnym sezonie 2020/21, natomiast rok później nastąpiło załamanie produkcji rzepaku w Kanadzie z powodu ekstremalnie niesprzyjających warunków pogodowych - wielomiesięczna susza - w wyniku czego rolnicy kanadyjscy zebrali jedynie 12,6 mln ton nasion rzepaku. W efekcie UE-27 odzyskała pozycję światowego lidera (17,3 mln ton). Okazuje się, że na krótko, gdyż w obecnym sezonie Kanada wraca do poziomów z ostatnich lat i znowu obejmuje światowy prymat. W br. zbiory w Kanadzie szacowane są na 19,5 mln ton. Kraje UE-27 mocno zwiększyły produkcje rzepaku, bo aż o 2 mln ton, ale to nie wystarczyło na do utrzymania pozycji lidera. Aktualnie produkcja rzepaku w UE-27 szacowana jest na ok. 19,15 mln ton.  

Czołowych siedmiu światowych producentów rzepaku wg prognoz USDA w nadchodzącym sezonie 2022/23 przedstawiamy na poniższym wykresie.

 

 

A oto jak wyglądają prognozy w poszczególnych krajach z czołówki światowej.

Kanada. 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Kanada ma odzyskać pozycję światowego lidera z produkcją rzędu 19,5 mln ton. Zbiory rzepaku mają tam wrócić do poziomów osiąganych w ostatnich latach. Ubiegłoroczna zapaść była wynikiem katastrofalnej suszy – najgorszej w historii tego kraju – spowodowanej całkowitym brakiem opadów trwającym kilka miesięcy przy utrzymujących się jednocześnie wyjątkowo wysokich temperaturach. W efekcie ostatnie zbiory rzepaku w Kanadzie były niższe o niemal 40% w stosunku do notowanych w kilku wcześniejszych sezonach. Spadły do 12,8 mln ton przy średniej w ostatnich latach przekraczającej 19 milionów ton. 

UE-27.

Zbiory rzepaku w najbliższym sezonie mają być wyższe o 2,0 mln ton niż przed rokiem i osiągnąć 19,15 mln ton, tj. najwięcej od 3-4 sezonów. Wzrost ten ma być osiągnięty dzięki wzrostowi areału.

Niezagrożonym liderem w UE-27 pozostanie Francja z produkcją na poziomie 4,5 mln ton. W zajmujących drugie miejsce Niemczech rolnicy mają zebrać o 0,5 miliona ton mniej tych nasion. Trzecie miejsce, niezmiennie od lat, dla Polski – 3,6 mln ton (sezon 2021/22 – 3,4 mln ton). 

Chiny i Indie.

Oba kraje zajmujące 3 i 4 miejsce wśród światowych producentów rzepaku mają zanotować wzrosty produkcji na poziomie kilkuset ton. Prognoza zbiorów dla Chin to 14,7 mln ton, a dla Indii 11,0 mln ton. 

W przypadku Indii przewidywania te mogą się jeszcze zmienić „in minus” ze względu na panującą w tym kraju suszę. 

Australia.

Obecnie najważniejszy dostawca rzepaku do Europy. Dostawy z Australii wypełniły lukę powstałą w związku z załamaniem produkcji tych nasion w ubiegłym roku w Kanadzie oraz drastycznym spadkiem importu z Ukrainy spowodowanym wojną. 

W sezonie 2020/21 kraje UE-27 sprowadziły z Australii 1,4 mln ton rzepaku. W kolejnym 2021/22 aż 2,9 mln ton. W związku z dużym zapotrzebowaniem jedynie w ciągu jednego miesiąca – lipca br. – do Unii trafiło 425 tys. ton australijskiego rzepaku. 

W br. rolnicy australijscy zasiali rekordowy areał pod kolejne zbiory rzepaku. Pierwsze szacunki mówią o zbiorach tych nasion w wysokości ok. 5,2 mln ton. 

Ukraina.

Wbrew powszechnym przewidywaniom Departament Rolnictwa w USA prognozuje wzrost produkcji rzepaku w Ukrainie mimo trwającej tu wojnie. 

Produkcja ma wynieść 3,3 mln ton, czyli o ok. 10% więcej niż przed rokiem. 

Rosja.

Analitycy USDA przewidują dynamiczny wzrost produkcji rzepaku w Rosji, bo aż o 62,5%, tj. do poziomu 3,9 mln ton. Przypomnijmy, że Niemcy zajmujące w UE-27 pozycję wicelidera, mają nieznacznie przekroczyć 4,0 mln ton (Polska 3,6 mln ton). 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz