Rynek roślin oleistych

Prognoza cen rzepaku

Prognoza cen rzepaku
Dodano: 13/06/2015

 

 

Za niecały miesiąc rozpoczną się żniwa najdroższej masowo uprawianej rośliny oleistej w Polsce, czyli rzepaku. Roślina ta na polach jest w słabej kondycji. Wynika to między innymi z  suszy występującej od dłuższego czasu w znacznej części kraju. Niestety, jeszcze do niedawna mało się o tym pisało w prasie rolniczej i branżowej. Podobna sytuacja jest chociażby u naszych zachodnich sąsiadów. Ogólny brak rzetelnych informacji z rynku spowodował, że wielu z nas zakontraktowało ten surowiec w cenach poniżej 1400zł netto/tonę. Obecnie ceny kształtują się w granicach 1420-1500zł netto/t. Giełda z kolei utrzymuje się na dzień 13 czerwca na poziomie 372,5 euro co w bezpośrednim przeliczeniu według kursu 4,1423zł za 1 euro daje nam 1543zł.

Najważniejsze pytanie jednak brzmi: co dalej z cenami rzepaku? Dokładnie sprecyzowanie zachowań giełdowych, oraz Polskich i Europejskich przetwórców nie jest łatwym zadaniem. Możemy jednak postarać się przewidzieć co wydarzy się w niedługiej perspektywie czasu.

 

 

 

Przedstawmy kilka faktów:

 

- brak wystarczających do produkcji ilości rzepaku na rynku ze zbiorów 2013-2014

- stosunkowo wysoka temperatura ostatnich dwóch zim, a co za tym idzie – zwiększona produkcja biodiesla,

- zmniejszone zasiewy pod względem areału (w Europie i na świecie) o kilkanaście procent,

- susza lub podmoknięcia podczas siewów lub bezpośrednio po nich,

- susza na wiosnę, brak wody z roztapiającego się śniegu, niskie opady,

- rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa.

 

 

Czynniki te powinny spowodować zwiększenie cen rzepaku do poziomu 1550- 1600zł netto/t w trakcie tegorocznych zbiorów. A w roku kolejnym do poziomu 1650-1800zł/t. Jest to oczywiście tylko i wyłącznie prognoza, więc nie gwarantujemy takiego obrotu sprawy, nie mniej jednak będziemy pilnować sytuacji i w miarę na bieżąco starać się przekazywać informacje z rynku.Wasze komentarze (1)

dodaj komentarz

~Rolniczka [17-06-2015 14:25:53]
odpowiedz Dajecie gwarancje? Tak wiem, to tylko prognoza. Nie mniej jednak u mnie w gospodarstwie będziemy trzymać rzepak jak długo się da.
* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz