Rynek roślin oleistych

Majowa prognoza światowej produkcji soi, rzepaku i słonecznika

Majowa prognoza światowej produkcji soi, rzepaku i słonecznika
Dodano: 19/05/2024

Prognozy mocnych wzrostów światowej produkcji oleistych w sezonie 2024/25. Globalne zbiory soi po raz pierwszy w historii zdecydowanie przekroczą symboliczną granicę 400 mln ton.  

 

Majowa prognoza światowej produkcji soi, rzepaku i słonecznika

 

W artykule podajemy najświeższe prognozy wielkości produkcji nasion trzech głównych roślin oleistych: soi, rzepaku i słonecznika na poziomie globalnym oraz w kilku czołowych krajach.

Informacje przygotowujemy na podstawie publikowanych co miesiąc raportów USDA (odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych). 

 

 

Soja.

Produkcja światowa.

 

 

 

Prognozy dla światowej produkcji soi w sezonie 2024/25 są wyśmienite. Jeśli się sprawdzą, to zanotujemy nowy rekord przekraczający po raz pierwszy w historii 400 mln ton. Przypomnijmy, że produkcja soi w ostatnim sezonie szacowana jest na 396,9 mln ton. Prognozy na nadchodzący sezon są nieprawdopodobne: 422,3 mln ton. Osiągnięcie takiego poziomu oznaczałoby wzrost produkcji soi w stosunku do poprzedniego sezonu o 25 mln ton. 

 

Czołowi światowi producenci soi.

 

 

 

Świetne prognozy dla produkcji światowej soi mają zostać zrealizowane głównie dzięki wzrostom osiągniętym przez producentów w krajach zajmujących czołowe miejsca na listach światowych: Brazylii i Stanom  Zjednoczonym. 

Mamy mieć wyjątkowy urodzaj w Brazylii. W sezonie 2022/23 zanotowane zostały rekordowe w historii kraju zbiory soi wynoszące 156,0 mln ton. W nadchodzącym sezonie 2024/25 analitycy USDA zapowiadają jeszcze lepsze wyniki. Rolnicy w Brazylii mają wyprodukować aż 169 mln ton nasion soi. W minionym sezonie zbiory szacowane są na 154,0 mln ton. 

Podobnie duże wzrosty mają wystąpić w Stanach Zjednoczonych, tj. ze 113,3 mln ton do 121 mln ton. 

 

Rzepak

Produkcja światowa.

 

Zgodnie z danymi publikowanymi przez analityków USDA światowa produkcja rzepaku w sezonie 2022/23 osiągnęła rekord wynoszący 88,8 mln ton. Pierwszy raz w historii przekroczyła ona 80 mln ton. 

W minionym sezonie utrzymała się na tych poziomach – 88,4 mln ton. 

Także w nadchodzącym sezonie 2024/25 wyniki maja być niemal identyczne – 88,3 mln ton. 

 

 

 

Jak widać światowa produkcja rzepaku ustabilizowały się na bardzo wysokim poziomie niemal 90 mln ton nasion. 

 

Czołowi światowi producenci rzepaku.

 

 

 

Światowym liderem w produkcji rzepaku w ostatnich latach była Kanada. Sytuacja zmieniła się w sezonie 2021/22, kiedy produkcja rolna w Kanadzie załamała się z powodu potwornej suszy. W jej wyniku zbiory w Kanadzie zmniejszyły się rok do roku z 19,5 mln ton do 13,8 mln ton. 

W tej sytuacji na przodownictwo powróciła Unia Europejska. Utrzymała je też w sezonie 2022/23 (UE – 19,5 mln ton; Kanada - 19,0). 

Najnowsze majowe prognozy USDA potwierdzają prymat Unii. Europejscy rolnicy zebrali w ostatnim sezonie 20,0 mln ton nasion, a kanadyjscy 18,8 mln ton. 

W sezonie 2024/25 Unia Europejska może jednak stracić światowy prymat. Analitycy USDA przewidują, że produkcja rzepaku w Kanadzie wyniesie 19,6 mln ton, a w UE-27 – 19,0 mln ton. Rywalizacja zapowiada się interesująco. 

Miejsce trzecie od lat zajmują Chiny. Ich produkcja rzepaku w nadchodzącym sezonie ma wynieść 15,6 mln ton.

Indie na czwartym miejscu z produkcją 15,6 mln ton. 

 

Słonecznik

Produkcja światowa.

 

Poniżej prezentujemy wolumeny światowej produkcji nasion słonecznika od 2019 roku wraz z prognozami dotyczącymi sezonu 2024/25. 

 

 

 

W ostatnich latach globalna produkcja słonecznika rokrocznie znacząco przekraczała 50 mln ton. W nadchodzącym sezonie 2024/25 prognozowana jest produkcja nasion słonecznika na poziomie 55.428 tys. ton, czyli nieco więcej, niż w ostatnim (54.829 tys. ton).

 

Czołowi światowi producenci słonecznika.

 

Światowym liderem w produkcji słonecznika została - po agresji na Ukrainę - Rosja i ta sytuacja nie zmieni się też w najbliższym sezonie. 

Ukraina ma pozostać niezmiennie na drugim miejscu, a podium zamyka Unia Europejska.

 

 

Na wykresie wyraźnie zaznaczony spadek produkcji słonecznika w Ukrainie spowodowany rosyjską agresją.Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz