Rynek roślin oleistych

Listopadowa prognoza światowej produkcji rzepaku wg USDA

Listopadowa prognoza światowej produkcji rzepaku wg USDA
Dodano: 13/11/2024

Listopadowa prognoza światowej produkcji rzepaku. 

 

W artykule podajemy najświeższe prognozy wielkości produkcji nasion rzepaku i słonecznika na poziomie globalnym oraz w kilku czołowych krajach.

Informacje przygotowujemy na podstawie publikowanych co miesiąc raportów USDA (w Stanach Zjednoczonych odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa). 

 

Rzepak

Produkcja światowa.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez analityków USDA światowa produkcja rzepaku w sezonie 2022/23 osiągnęła rekord wynoszący 88,8 mln ton. Pierwszy raz w historii przekroczyła ona 80 mln ton. 

W minionym sezonie 2023/24 utrzymała się na identycznym poziomie – także 88,8 mln ton. 

W obecnym sezonie 2024/25 wyniki miały być identyczne – również 88,8 mln ton. Niestety ostatnie październikowe szacunki wskazują na nieco niższe zbiory. Wyniosły one 87,2 mln ton.  

 

*) 2024/25 szacunki USDA z października i listopada 2024 r.

 

Jak widać światowa produkcja rzepaku ustabilizowała się na bardzo wysokim poziomie niemal 90 mln ton nasion. 

 

Czołowi światowi producenci rzepaku.

 

*) 2024/25 szacunki USDA z października i listopada 2024 r.

 

Światowym liderem w produkcji rzepaku w ostatnich latach była Kanada. Sytuacja zmieniła się w sezonie 2021/22, kiedy produkcja rolna w Kanadzie załamała się z powodu potwornej suszy. W jej wyniku zbiory w Kanadzie zmniejszyły się rok do roku z 19,5 mln ton do 13,8 mln ton. 

W tej sytuacji na przodownictwo powróciła Unia Europejska. Utrzymała je też w sezonie 2022/23 (UE – 19,6 mln ton; Kanada – 18,7). 

Najnowsze majowe prognozy USDA potwierdzają prymat Unii. Europejscy rolnicy zebrali przed rokiem 20,0 mln ton nasion, a kanadyjscy 18,8 mln ton. 

W sezonie 2024/25 Unia Europejska najprawdopodobniej straci światowy prymat. Analitycy USDA przewidują, że produkcja rzepaku w Kanadzie wyniesie 20,0 mln ton, a w UE-27 jedynie 17,4 mln ton. 

Miejsce trzecie od lat zajmują Chiny. Ich produkcja rzepaku w nadchodzącym sezonie ma wynieść 15,8 mln ton.

Indie na czwartym miejscu z produkcją 12,1 mln ton. W przypadku tego kraju w ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost produkcji nasion rzepaku:

- sezon 2020/21 – 8,6 mln ton,

- sezon 2021/22 – 11,1 mln ton,

- sezon 2022/23 – 11,2 mln ton,

- sezon 2023/24 – 11,6 mln ton,

- sezon 2024/25 – 12,1 mln ton.  

Z tym że rzepak w Indiach zbierany jest dwukrotnie w roku kalendarzowym. W związku z tym podane powyżej dane dotyczące obecnego sezonu zawierają szacunki produkcji pierwszych żniw (sezon Kharif) oraz prognozy kolejnych (sezon Rabi).

 

*) W Indiach mamy dwa sezony upraw roślin: monsunowy w porze deszczowej „Kharif” i w porze suchej „Rabi”.  Sezon „Kharif” zwyczajowo zaczyna się w czerwcu, a kończy w październiku, ale w zależności od regionu, rodzaju uprawy i aktualnej pogody może zacząć się już maju, a kończyć nawet w styczniu. Rośliny kharif zazwyczaj wysiewa się z początkiem południowo-zachodnich deszczów monsunowych, a zbiera w końcówce sezonu monsunowego, czyli w październiku i listopadzie.  

**) Sezon „Rabi” zwyczajowo trwa od listopada do maja. Rośliny rabi zazwyczaj wysiewa się w listopadzie natychmiast po zakończeniu deszczów monsunowych, a zbiera w kwietniu i maju. Rozwijają się w porze suchej, w której opady deszczu są najczęściej bardzo słabe. Dlatego uprawy te czerpią wilgoć z gleby nasyconej wodą w czasie obfitych opadów w porze deszczowej lub nawadniane są sztucznie. Większe deszcze w sezonie „Rabi” są bardzo niekorzystne dla upraw rabi, ale bardzo pożądane dla upraw roślin kharif. W Indiach podstawową rośliną rabi jest pszenica. Inne to jęczmień, sezam, gorczyca, groszek. Groszek dojrzewa najszybciej, stąd jako nowalijka dosłownie zalewa targowiska w kraju począwszy już od stycznia (szczyt zbiorów w lutym).  



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz