Rynek roślin oleistych

Prognozy zbiorów rzepaku w UE

Prognozy zbiorów rzepaku w UE
Dodano: 14/07/2016

Ruszają żniwa rzepaku w Polsce. Pierwsze dostawy do magazynów skupowych zostały przyjęte na początku tego tygodnia jednocześnie w kilku województwach: opolskim, świętokrzyskim, łódzkim i w lubelskim. Niestety aura na początku tegorocznych żniw rzepaku jest wyjątkowo nieprzychylna. Potężne wichury, gwałtowne ulewy, a do tego lokalne gradobicia dużego kalibru dały się we znaki uprawom rzepaku w województwach: opolskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorski. Pomorski i warmińsko-mazurskim. Na bardzo dużej powierzchni uprawy rzepaku zostały kompletnie zniszczone.
Instytuty prognostyczne co raz publikują swoje szacunki dla upraw rzepaku w krajach Unii Europejskiej. Od początku roku tendencja jest stała – co prognoza, to lekki spadek szacunkowych zbiorów rzepaku w UE w 2016 r. Strategie Grains, KE, DG Agri i USDA w ciągu miesiąca obniżyły swoje prognozy dla produkcji rzepaku w UE w 2016 r. o 0,3-0,5 mln ton, tj. do poziomu 21,2-22,0 mln ton.
Ze swojej strony jesteśmy przekonani, że tegoroczne zbiory tego ziarna w UE nie przekroczą 21 mln ton.
Dla wszystkich spośród czterech największych producentów rzepaku w UE prognozy są z każdym miesiącem bardziej pesymistyczne i tak: we Francji spadek szacunków w ciągu ostatniego miesiąca z 5,35 mln ton do 5,1 mln ton, podobnie w Niemczech, w Polsce z 2,6 mln ton do 2,5 mln ton oraz w Wielkiej Brytanii z 2,5 mln ton do 2,1 mln ton. 
I znowu musimy dać nasz komentarz do prognozy poziomu zbiorów rzepaku w Polsce w 2016 r. Naszym zdaniem tegoroczne zbiory będą bliżej poziomu 2,2 mln ton, niż 2,5 mln ton.Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz