Rynek roślin oleistych

Różne prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku w Polsce

Różne prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku w Polsce
Dodano: 04/08/2016

Trwa zła passa klimatyczna dla upraw rzepaku w Polsce w sezonie 2015/2016. Aura na początku tegorocznych żniw rzepaku jest wyjątkowo nieprzychylna. Porywające wichury, gwałtowne ulewy, a do tego potężne gradobicia dały się we znaki uprawom rzepaku w województwach: opolskim, dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim. pomorskim i warmińsko-mazurskim. Na bardzo dużej powierzchni uprawy rzepaku zostały kompletnie zniszczone. Przypomnijmy, że jest to jedynie dalszy ciąg tego co natura pokazuje producentom rzepaku od początku sezonu. Zaczynaliśmy przecież od suszy uniemożliwiającej w wielu regionach siew w terminach agrotechnicznych, później siarczyste mrozy wspomagane wiatrem przez braku pokrywy śnieżnej, susza na przednówku, a obecnie opady, opady i jeszcze raz opady w czasie żniw.  
Co z prognozami dla Polski?
Komisja Europejska szacuje obecne zbiory rzepaku w Polsce na poziomie 2,5 mln ton. Wcześniej podobne prognozy dla nas prezentowały Strategie Grains i DG Agri.
W ostatnich dniach swoje prognozy ogłosił Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nie odbiegają od ww., gdyż są na poziomie 2,4-2,5 mln ton ziarna.
Przypomnijmy, że trzy tygodnie temu w artykule odnoszącym się do tego tematu, pisaliśmy:
„I znowu musimy dać nasz komentarz do prognozy poziomu zbiorów rzepaku w Polsce w 2016 r.  Naszym zdaniem tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce będą bliżej poziomu 2,2 mln ton, niż 2,5 mln ton.”
Może mieliśmy dobre rozeznanie tego rynku, bo Główny Urząd Statystyczny wstępnie oszacował zbiory rzepaku i rzepiku w 2016 r. w Polsce na 2,2 mln ton (!), czyli o 19% mniej, niż w 2015 roku.Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz