Rynek roślin oleistych
Handel zagraniczny ziarnem rzepaku w Polsce w II półroczu 2016 roku
Dodano: 23/02/2017
Poniżej przedstawiamy wyniki obrotu zagranicznego rzepakiem w Polsce w II półroczu 2016 r. na podstawie danych ogłoszonych przez MRiRW.
Proszę zwrócić uwagę, że poniżej prezentowane dane są unikalne, ponieważ jako jedyni podajemy je w okresach sezonowych (od lipca do czerwca, czyli od zbiorów do zbiorów), a nie w latach kalendarzowych. Ujęcie przez nas proponowane pozwala na dokonywanie ocen, czy starczy nam ziarna do najbliższych zbiorów. Jest to podstawowe pytanie zarówno dla producentów rzepaku, jak i jego przetwórców, ponieważ zasoby ziarna są podstawowym czynnikiem decydującym o jego cenie.
Wyniki dotyczące obrotów zagranicznych rzepakiem w Polsce diametralnie odbiegają od wyników uzyskiwanych w latach ubiegłych. Przyczyną tego są wyjątkowo niskie, bo na poziomie 2,15 mln ton, krajowe zbiory rzepaku w 2016 r. Przypomnijmy, że w 2014 r. zbiory rzepaku w Polsce sięgnęły 3,2 mln ton, a w 2015 r. 2,7 mln ton. Tak więc w okresie dwóch ostatnich lat zanotowaliśmy spadek zbiorów o ponad 1 milion ton. Brak rzepaku w kraju bezpośrednio przełożył się na wyniki jego eksportu i importu.
Eksport rzepaku z Polski w okresie lipiec-grudzień 2016 r. wyniósł tylko163 tys. ton, z tego w IV kwartale jedynie 30 tys. ton.
Dla porównania w II półroczu 2015 r. wyeksportowaliśmy 788 tys. ton rzepaku, a w rok wcześniej 733 tys. ton.
Wyniki polskiego eksportu rzepaku w drugich półroczach ostatnich lat obrazuje poniższy diagram.
Można chyba przyjąć za pewnik, że brak ziarna rzepaku na krajowym rynku nie daje szans na zwiększenie poziomu jego eksportu.
Zrozumiałe jest, że import rzepaku do kraju w II półroczu 2016 r. przedstawiał się biegunowo odmiennie od eksportu. Musiał on zrekompensować występujące na krajowym rynku braki ziarna. W porównaniu do lat ubiegłych w okresie lipiec-grudzień ub.r. sprowadziliśmy do kraju olbrzymie ilości rzepaku, bo aż 433 tys. ton.
Dla porównania w II półroczu 2015 r. kupiliśmy za granicą 101 tys. ton rzepaku, a w 2014 r. 125 tys. ton.
Wyniki polskiego importu rzepaku w drugich półroczach ostatnich lat przedstawiamy na wykresie.
Porównując dane obu wykresów widać jak nietypowy jest obecny sezon.
(JKG)
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz