Rynek roślin oleistych

Prognozy zbiorów rzepaku w UE w 2017 r.

Prognozy zbiorów rzepaku w UE w 2017 r.
Dodano: 30/04/2017

SovEcon szacuje, że w 2016 roku w Rosji zebrane zostało rekordowe 120,7 mln ton zbóż (wzrost o 14,1%), czyli aż 39 mln ton ziarna ponad potrzeby krajowe i jest to nadwyżka do wyeksportowania. Sezon wcześniej rosyjski eksport zbóż to 33,9 mln ton.

 

Z kolei według Rosstat w ciągu pierwszych niecałych dziesięciu miesięcy sezonu 2016/2017 (lipiec 2016 – połowa kwietnia 2017) Rosja sprzedała za granicę 29,8 mln ton zbóż.
W związku z wielkimi problemami z eksportem ziarna w ostatnich dniach Ministerstwo Rolnictwa obniżyło prognozy ich sprzedaży za granicę aż o 5 mln ton do poziomu ubiegłorocznego, tj. do 33,9 mln ton, w tym pszenicy – zdecydowanie dominującej w tej grupie rosyjskiego eksportu - do 27 mln ton.
Tradycyjnymi największymi odbiorcami rosyjskiej pszenicy są kraje Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Niestety kraje te w większości zaspokoiły już  swojego zapotrzebowanie na to ziarno i ich import z miesiąca na miesiąc spada. Dodatkowo wbrew planom nie rośnie sprzedaż na rynki azjatyckie, gdzie największy importer rosyjskiej pszenicy, jakim jest Bangladesz, redukuje swoje zakupy, a Chiny będące nowym rynkiem dla Rosji kupują znacznie mniej, niż przewidywano. Do tego dochodzi drastyczne ograniczenie zakupów rosyjskiej pszenicy przez rynek turecki. Nie wiadomo z jakich przyczyn Ankara wprowadziła w połowie marca niemal 130% cło importowe na pszenicę i kukurydzę z Rosji, a przecież to Turcja jest dla Rosji drugim co do wielkości rynkiem zbytu pszenicy.  

 

Potężnym konkurentem dla Rosji jest Ukraina. Ministerstwo Rolnictwa tego kraju potwierdziło wcześniejsze prognozy wyeksportowania w sezonie 2016/2017 aż 42 mln ton zboża. Gross eksportu mają stanowić kukurydza – 19 mln ton i pszenica - 16,6 mln ton.
A jak wygląda konkurencja obu krajów w sprzedaży zbóż na najbliższy duży rynek zainteresowany ich importem, czyli do strefy UE?
Okazuje się, że eksport zbóż do krajów UE zdecydowanie zdominowała Ukraina i dotyczy to obu podstawowych ziaren, czyli pszenicy miękkiej i kukurydzy.
A oto wyniki za pierwsze dziewięć miesięcy sezonu 2016/2017 (do marca br.).
Import krajów UE kukurydzy z:
Ukrainy     – 5,647 mln ton,
Rosji         – 0,886 mln ton.
Oba kraje zajmują dwie pierwsze pozycje wśród eksporterów kukurydzy do UE z tym, że Rosja ledwo, ledwo wyprzedza Brazylię.
Na wykresie prezentujemy głównych dostawców kukurydzy do UE.

 

Zwraca uwagę, że 2 mln ton tego ziarna przypływa do Europy zza oceanu.
Import pszenicy miękkiej z:
Ukrainy     – 888 tys. ton,
Rosji     – 313 tys. ton.
Podkreślenia wymaga, że Ukraina jest liderem wśród eksporterów pszenicy do UE (61% całego importu UE), natomiast Rosja zajmuje dopiero piątą pozycję w tej klasyfikacji.

 


(JKG)



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz