Rynek zbóż

Dobre plony

Dobre plony
Dodano: 26/08/2019

Siewy zbóż ozimych jesienią 2018 roku bardzo utrudniała długotrwała susza. W wielu regionach kraju od sierpnia do października prawie nie padało.
Za to wyjątkowo łagodna zima bardzo sprzyjała przezimowaniu upraw. Wystarczy wskazać, że jedynie 0,9% upraw trzeba było zaorać i jest to wynik najlepszy w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Żniwa zbóż w 2019 roku rozpoczęły się od jęczmienia ozimego w drugiej połowie czerwca. Specyfiką tegorocznych zbiorów było wyjątkowe zróżnicowanie regionalne ich rozpoczynania i trwania. Były one też wielokrotnie przerywane przez lokalne opady deszczu. W tej sytuacji nawet w sąsiednich powiatach zdarzały się sytuacje, że w jednych żniwa dobiegły końca, gdy u sąsiadów dopiero się zaczynały. Ze względu na ponawiające się lokalne opady deszczu w wielu miejscach trwały nawet o kilka tygodni dłużej niż zazwyczaj.

Powierzchnia upraw zbóż.
Zgodnie z przedwstępnymi danymi GUS dla zbiorów zbóż powierzchnia upraw zbóż podstawowych wraz z mieszankami zbożowymi w br. wyniosła w Polsce 7,2 mln hektarów.
Strukturę areału upraw poszczególnych rodzajów zbóż przedstawiamy na poniższym diagramie. 



Pod względem powierzchni, jak zwykle w naszym regionie, dominuje pszenica, która zajmowała ponad 1/3 łącznego areału uprawy zbóż w kraju (34,7%). Najmniejszy areał zajmowała natomiast uprawa owsa, tj. ok. 6,9%.
Pozostałe zboża uprawiane była na zbliżonych areałach i w łącznej powierzchni upraw zbóż zajmowały: pszenżyto – 18,1%, mieszanki zbożowe i jęczmień – po 13,9% oraz żyto 12,5%.


Zbiory zbóż wraz z mieszankami zbożowymi.
Główny Urząd Statystyczny w swojej przedwstępnej prognozie opublikowanej we wrześniu oszacował wielkość zbiorów zbóż wraz z mieszankami zbożowymi w 2019 roku na 24,6 mln ton.
Jeśli informacje te potwierdzą się w danych ostatecznych, to będzie to oznaczało wzrost łącznej produkcji zbóż w stosunku do wyników 2018 roku o 1,8 mln ton (7,9%).
W tabeli poniżej przedstawione zostały szacunkowe zbiory poszczególnych rodzajów zbóż w 2019 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.



Jak widać dane przedstawione w tabeli jednoznacznie potwierdzają wzrost produkcji zbóż w 2019 roku we wszystkich ich rodzajach włącznie z mieszankami zbóż z wyjątkiem jęczmienia jarego i owsa, w przypadku których ich produkcja w 2019 i 2018 ma być na identycznych poziomach. 

Niemniej jednak pomiędzy poszczególnymi rodzajami zbóż wystąpiły pod tym względem widoczne różnice. 
Największe wzrosty w porównaniu do zbiorów 2018 roku wystąpiły w mieszankach zbożowych ozimych – o 50%, pszenżycie jarym – o 25% oraz jęczmieniu jarym – o 12,5%.
Biegunowo inaczej przedstawiała się sytuacja wśród zbóż jarych. Otóż odwrotnie jak w przypadku ozimych, właśnie najmniejsze spadki miały miejsce w przypadku pszenicy – o 1% oraz mieszanek zbożowych – o 3%. Największe straty spośród wszystkich rodzajów zbóż zanotowało pszenżyto jare – spadek aż o 35%.



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz