Rynek zbóż

Światowi potentaci w eksporcie pszenicy

Światowi potentaci w eksporcie pszenicy
Dodano: 04/09/2019

W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu wyników osiąganych w ostatnich latach w eksporcie pszenicy przez Rosję na tle innych krajów zaliczanych do grona jej największych światowych eksporterów. 
Zanim przejdziemy do omówienia prognoz eksportowych na obecny sezon 2019/2020 przytoczmy nieco informacji o szacowanych wielkościach zbiorów pszenicy.


W pierwszych dniach sierpnia swoje najnowsze prognozy produkcji pszenicy w bieżącym sezonie 2019/2020 opublikowało USDA. Zgodnie z nimi jej światowa produkcja nieco przekroczy 768 mln ton, czyli więcej aż o 37,5 mln ton niż w poprzednim sezonie 2018/2019 (730 mln ton).


Liderem wśród światowych producentów pszenicy w dalszym ciągu pozostanie Unia Europejska ze zbiorami na poziomie 150 mln ton, tj. o 13,1 mln ton więcej niż w sezonie 2018/2019 (136,9 mln ton).
Inni najwięksi potentaci w produkcji nasion pszenicy na świecie w obecnym sezonie 2019/2020 nie zanotują ani większych spadków, ani większych wzrostów w stosunku do wyników uzyskanych przed rokiem. Jedynym wyjątkiem jest tu Ukraina, która - jak się szacuje, osiągnęła ponad 16-procentowy wzrost.
Rosja – szacowana wielkość tegorocznych zbiorów wynosi 73,0 mln ton (w sezonie 2018/2019 – 74,3 mln ton),
USA – szacowana wielkość zbiorów obecnym sezonie to 53,9 mln ton (sezon 2018/2019 – 51,3 mln ton),
Ukraina – prognoza produkcji dla obecnego sezonu to 29,2 mln ton (przed rokiem – 25,1 mln ton),
Kazachstan – prognoza zbiorów 13,0 mln ton (prawie 14,0 mln ton przed rokiem)


Poniżej na diagramie prezentujemy przewidywania analityków IGC na sezon 2019/2020 dotyczące wolumenu eksportu, jaki mają zrealizować kraje zaliczane do światowej czołówki.


                                        
Głównymi eksporterami pszenicy do krajów Unii Europejskiej są Ukraina, Rosja i Kazachstan. Spośród nich Ukraina ma zwiększyć swój eksport w obecnym sezonie do 17,9 mln ton z 16,0 w poprzednim, a z kolei Kazachstan zmniejszyć swój do 8,0 mln ton (z 8,6 w ub. r.).


Ale jeśli chodzi o eksport pszenicy, to właśnie Rosja zadziwia. Trzy lata temu zdetronizowała dotychczasowego lidera Stany Zjednoczone. Nie dość, że przegoniła Amerykanów, to na dodatek w ostatnim sezonie pobiła ich historyczny rekord w eksporcie tych nasion wynoszący 35,1 mln ton (ustanowiony w 2010 r.). Pobiła jedynie o 100 tys. ton eksportując w sezonie 2018/2019 - według danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa - 35,2 mln ton ziarna.


Obecnie Stany Zjednoczone wywożą za granicę jedynie 25 mln ton ziarna pszenicy, a Rosja o 10 mln ton więcej.


Wyniki czołowych eksporterów pszenicy na świecie w ostatnim sezonie prezentujemy na poniższym wykresie.

                                                  
Jak widać mamy zdecydowanego lidera - Rosję, a trzy kolejne miejsca mieszczą się w przedziale 1,5 mln ton.
Świetne wyniki w eksporcie pszenicy Rosja zawdzięcza konsekwentnie realizowanej od 10 lat polityki prorozwojowej. Rosja oparła swoje rolnictwo na pionowo zintegrowanych holdingach, które wręcz zmonopolizowały produkcję rolną w wielu regionach. Ze strony Państwa sektor rolny otrzymał zielone światło poparte znacznymi nakładami finansowymi. W efekcie znacznie zwiększył swoją bazę magazynową, której brak ograniczał wcześniej możliwości zwiększania produkcji rolnej. Obecnie łączne możliwości magazynowe branży rolnej w Rosji oceniane są na 132 mln ton.


Ze strony państwa branża rolna otrzymała też znaczące wsparcie w transporcie. I co najważniejsze zlikwidowane zostało wąskie gardło uniemożliwiające wywóz towarów z kraju, jakim była zdekapitalizowana infrastruktura na granicach kraju. Unowocześnione i rozbudowane zostały graniczne terminale przeładunkowe oraz infrastruktura portowa. Dynamicznie wzrasta liczba wagonów i lokomotyw. Relatywne duże środki finansowe przeznaczone zostały na zwiększenie przepustowości rosyjskich portów, którą obecnie ocenia się na ponad 50 mln ton surowca rocznie.


Wygląda na to, że przed rosyjskim eksportem zbóż otwierają się możliwości, jakich nigdy w swojej historii nie miał.Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz