Rynek zbóż

Jęczmień w Europie i na świecie

Jęczmień w Europie i na świecie
Dodano: 19/01/2020

Według listopadowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2019/2020 światowa produkcja jęczmienia ma wynieść niecałe 140 mln ton.
Grupę największych producentów jęczmienia na świecie stanowią: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2019/2020 w wysokości 60,7 mln ton, Rosja z produkcją 20,0 mln ton, Kanada – 9,9 mln ton, Ukraina – 9,2 mln ton, Australia – 8,6 mln ton i Turcja – 8,0 mln ton.

 


Czołowych dziesięciu producentów z największymi zbiorami jęczmienia prezentujemy na diagramie.
 

 
                           
Produkcję jęczmienia zdominowały kraje UE oraz Rosja, które razem wytwarzają ponad 50% światowej produkcji. Wyraźnie widać to na wykresie. W czołowej dziesiątce mieszczą się jeszcze cztery kraje ze zbiorami nieco poniżej 10 mln ton. Są to: Kanada, Ukraina, Australia oraz Turcja. Następne w kolejności kraje nie przekraczają już 5 mln ton. 
W krajach Unii Europejskiej najwięcej nasion jęczmienia wytwarzają Francja i Niemcy (po ponad 12 mln ton) oraz Polska (ok. 4 mln ton).
Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów jęczmienia pod względem ich potrzeb wewnętrznych. Wyraźnie to widać to na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach.

                   
                                                      
Większość spośród największych producentów jęczmienia posiada duże nadwyżki, które może przeznaczyć do sprzedaży za granicę. Tak jest w przypadku Ukrainy, Australii, Argentyny czy Kazachstanu, które na własne potrzeby nie zużywają nawet połowy swoich zbiorów.
Natomiast Turcja jest przedstawicielem krajów, które prawie całą swoją produkcję jęczmienia przeznaczają na potrzeby krajowe.
Zestawienie 8 największych eksporterów przedstawiamy na poniższym diagramie.


                           
Obserwujemy ciekawe zjawisko. Każdy z czołowej siódemki jest w stanie wyeksportować od 1,8 do 5,6 miliona tona nasion jęczmienia. A dalej mamy przepaść. Kolejny kraj, który zajmuje ósme miejsce w tym zestawieniu, czyli Turcja, sprzeda za granicę jedynie 100 tysięcy ton ziarna.
Jak się okazuje na świecie liczba eksporterów jęczmienia jest znikoma. Raport USDA obejmuje wszystkich eksporterów, którzy sprzedają za granicę minimum 1 tysiąc to tych nasion. Jest to próg, który musi zostać przekroczony, aby kraj został ujęty w zestawieniu. W sezonie 2019/2020 kryterium to ma spełnić jedynie 14 krajów.
Pod względem liczby reprezentantów całkiem inaczej przedstawia się sytuacja importerów. Jest ich wielokrotnie więcej. W swoim raporcie analitycy USDA prezentują wyłącznie tych importerów, którzy mają sprowadzić w obecnym sezonie minimum 3 tysiące ton tego ziarna. Lista importerów liczy aż 64 kraje, czyli jest czterokrotnie dłuższa od zestawienia eksporterów. Fakt ten informuje, jak szerokim zainteresowaniem na rynkach światowych cieszy się to ziarno. 
Poniżej na wykresie przedstawiamy czołową ósemkę importerów.



                                                
Jak widać silnie reprezentowane są tu kraje Północnej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Druga charakterystyczna cecha jest wręcz biegunowo odmienna. Jest nią dywersyfikacja geograficzna, gdyż wśród największych importerów mamy również przedstawicieli Azji: Chiny i Japonię oraz Ameryki Południowej – Brazylię.
Na koniec jako ciekawostkę przedstawiamy na wykresie wielkość średnich plonów jęczmienia, jakie mają osiągnąć czołowi jego producenci w sezonie 2019/2020 według prognoz USDA.

 
                           
                           
Zróżnicowanie jest ogromne. Najniższe średnie plony ma mieć Kazachstan – 1,3 tony z jednego hektara. Jest to 3-4 -krotnie mniej, niż wyniki uzyskiwane w Unii Europejskiej, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Natomiast średnie plony jęczmienia wszystkich 10 krajów ujętych w diagramie mają wynieść 3,2 t/ha.
W Polsce szacowane są na minimalnie niższym poziomie i mają sięgnąć 3 t/ha. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz