Rynek zbóż

Światowi producenci jęczmienia

Światowi producenci jęczmienia
Dodano: 28/10/2020

Produkcja jęczmienia.

Według  październikowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2020/2021 światowa produkcja jęczmienia ma nieco przekroczyć 156,750 mln ton. 

Grupę największych producentów jęczmienia na świecie stanowią: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2020/2021 w wysokości 63,7 mln ton, Rosja z produkcją 20,6 mln ton, Australia – 10,5 mln ton, Kanada – 10,4 mln ton, Ukraina – 8,0 mln ton i Turcja – 8,4 mln ton.

 

Czołowych dziesięciu producentów z największymi zbiorami jęczmienia  prezentujemy na diagramie. 

 

 

 

 

Produkcję jęczmienia zdominowały kraje UE oraz Rosja, które razem wytwarzają ponad 50% światowej produkcji. Wyraźnie widać to na wykresie. W czołowej dziesiątce mieszczą się jeszcze cztery kraje ze zbiorami na poziomie 8-10 mln ton. Są to: Australia, Kanada, Ukraina oraz Turcja. Następne w kolejności kraje nie przekraczają już 4,0 mln ton.  

W krajach Unii Europejskiej najwięcej nasion jęczmienia wytwarzają Francja i Niemcy (po niemal 13 mln ton) oraz Polska (ok. 4 mln ton). 

 

Produkcja vs. przerób krajowy.

Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów jęczmienia pod względem ich potrzeb wewnętrznych. Wyraźnie to widać to na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach. 

 

 

 

 

Większość spośród największych producentów jęczmienia posiada duże nadwyżki, które może przeznaczyć na sprzedaż za granicę. Tak jest w przypadku Ukrainy, Australii, Argentyny, czy Kazachstanu, które na własne potrzeby zużywają ok. połowy swoich zbiorów. 

Natomiast Turcja jest przedstawicielem krajów, które prawie całą swoją produkcję jęczmienia przeznaczają na potrzeby krajowe. 

 

Eksport.

Zestawienie 8 największych eksporterów jęczmienia przedstawiamy na poniższym diagramie.

 

 

 

 

Obserwujemy ciekawe zjawisko. Każdy z czołowej siódemki jest w stanie wyeksportować od 1,9 do 5,7 miliona tona nasion jęczmienia. A dalej mamy przepaść. Kolejny kraj, który zajmuje ósme miejsce w tym zestawieniu, czyli Stany Zjednoczone, sprzeda za granicę  jedynie 100 tysięcy ton ziarna. 

Jak się okazuje na świecie liczba eksporterów jęczmienia jest znikoma. Raport USDA obejmuje wszystkich eksporterów, którzy sprzedają za granicę minimum  tysiąc ton tych nasion. Jest to próg, który musi zostać przekroczony, aby kraj został ujęty w zestawieniu. W sezonie 2020/2021 kryterium to ma spełnić jedynie 16 krajów.

 

Import.

Pod względem liczby reprezentantów całkiem inaczej przedstawia się sytuacja importerów. Jest ich wielokrotnie więcej. W swoim raporcie analitycy USDA prezentują wyłącznie tych importerów, którzy mają sprowadzić w obecnym sezonie minimum tysiąc ton tego ziarna. Lista importerów liczy aż 54 kraje, czyli jest czterokrotnie dłuższa od zestawienia eksporterów. Fakt ten informuje, jak szerokim zainteresowaniem na rynkach światowych cieszy się to ziarno.  

Poniżej na wykresie przedstawiamy czołową ósemkę importerów. 

 

 

 

 

Jak widać silnie reprezentowane są tu kraje Północnej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Druga charakterystyczna cecha jest wręcz biegunowo odmienna. Jest nią dywersyfikacja geograficzna, gdyż wśród największych importerów mamy również przedstawicieli Azji: Chiny i Japonię oraz Ameryki Południowej – Brazylię. 

 

Plony.

Na koniec jako ciekawostkę przedstawiamy na wykresie wielkość średnich plonów jęczmienia, jakie mają osiągnąć czołowi jego producenci w sezonie 2020/2021 według prognoz USDA. 

 

 

 

 

Zróżnicowanie jest ogromne. Najniższe średnie plony ma mieć Kazachstan – 1,36 kwintala z jednego hektara. Jest to niemal 3-4 razy mniej, niż wyniki uzyskiwane w krajach Unii Europejskiej, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Natomiast średnie plony jęczmienia wszystkich 10 krajów ujętych w diagramie mają wynieść 33,9 dt/ha.

W Polsce szacowane są na minimalnie niższym poziomie i mają sięgnąć 3 t/ha.  Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz