Rynek zbóż

Pszenica – światowi potentaci w eksporcie i imporcie

Pszenica – światowi potentaci w eksporcie i imporcie
Dodano: 03/03/2016

Bardzo ciekawe zjawiska występują w ostatnich latach na światowym rynku produkcji i redystrybucji zbóż. W ostatnich latach rynek ten zdominowały Stany Zjednoczone i Kanada. Teraz wszystko zaczyna wskazywać na to, że na pozycję światowego lidera w eksporcie pszenicy może wrócić Rosja. Za caratu zwana była zbożowym spichlerzem Europy.  Teraz błyskawicznie nadrabia straty i z roku na rok buduje swoją pozycję potentata na rynku zbóż. Produkcja zbóż w Rosji systematycznie rośnie od ok. 10 lat. W 2014 r. zanotowano w Rosji rekordowe zbiory zbóż. W roku ubiegłym pomimo niespotykanej suszy zanotowano zbiory na zbliżonym poziomie. Zebrane zostało 108 mln ton ziarna, w tym 63,9 mln ton pszenicy. W 2016 roku Rosja może wyeksportować aż 23,5 mln ton pszenicy i tym samym zostać światowym liderem. Prognozy dla dwóch dotychczasowych czołowych światowych eksporterów pszenicy są nieco niższe i wynoszą: USA – 21,8 mln ton i Kanada 20,5 mln ton.

Potężna dynamika rosyjskiego eksportu pszenicy, wspierana słabym rublem, pozwala myśleć Rosji o konkurowaniu z USA i Kanadą nawet na tak ich tradycyjnym rynku, jak np. Meksyk.

Z jednej strony eksporterzy, a z drugiej potężny import_er zbóż z basenu Morza Śródziemnego, jakim jest Egipt, który rok w rok kupuje za granicą ok. 19 mln ton zbóż.  W obecnym sezonie 2015/2016 Egipt zaimport_uje ok. 11 mln ton pszenicy. Kraj ten sprowadza ziarno głównie z krajów basenu Morza Czarnego: Rosji, Rumunii i Ukrainy oraz z Francji. Mniej więcej połowa, bo aż 54%, tj. 1,83 mln ton sprowadzonej przez Egipt pszenicy w II półroczu 2015 r. pochodziła z Rosji, co potwierdza dynamiczną ekspansję jej eksportu. Kolejne pozycje zajmowały: Rumunia 18% (600 tys. ton) i Ukraina 12% (400 tys. ton) udział w ilościach pszenicy zaimport_owanej przez Egipt w tym okresie. Egipt w II półroczu 2015 roku zaimport_ował łącznie 3,37 mln ton pszenicy.

Rok wcześniej w analogicznym okresie Egipt sprowadził z zagranicy 3,21 mln ton pszenicy, z tego najwięcej z Rosji i Rumuni (po ok. 28%) oraz z Francji (24%).

 

(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz