Rynek zbóż

Czołowi światowi producenci owsa

Czołowi światowi producenci owsa
Dodano: 15/08/2021

Produkcja owsa.


Według  lipcowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2021/2022 światowa produkcja owsa ma nieco przekroczyć 24.228 tys. ton, czyli o 5,1% mniej niż rok wcześniej (25.526 tys. ton). 

Grupę największych producentów owsa na świecie stanowią: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2021/2022 w wysokości 7,450 tys. ton, Rosja z produkcją 4,500 tys. ton, Kanada – 3.900 tys. ton, Australia – 1.550 tys. ton, Ukraina – 1,200 tys. ton, Brazylia – 927 tys. ton i Argentyna – 690 tys. ton. ton. 

Czołowych światowych producentów z największymi zbiorami owsa prezentujemy na diagramie. 

 

 

 

 

Produkcję owsa zdominowały kraje UE-27, Rosja i Kanada, które razem wytwarzają niemal 2/3 światowej produkcji. Wyraźnie widać to na wykresie. 

Kolejne 3 kraje na tej liście: Australia, Ukraina i Brazylia mają produkcję owsa na poziomie 1-1,5 mln ton, a kolejne 4 rzędu 400-700 tys. ton. 

 

Produkcja vs. przerób krajowy.


Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów owsa pod względem ich potrzeb wewnętrznych. Wyraźnie to widać to na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach.

 

 

 

Kilku spośród największych producentów owsa posiada duże nadwyżki, które może przeznaczyć na sprzedaż za granicę. Tak jest w przypadku Kanady, Australii, Ukrainy, czy Australii. 

Natomiast dwaj najwięksi UE-27 i Rosja oraz Brazylia, Argentyna i Chiny prawie całą swoją produkcję owsa przeznaczają na potrzeby krajowe. 

 

Eksport.

W swoim najnowszym raporcie USDA szacuje eksport owsa w sezonie 2021/2022 na poziomie 2.887 tys. ton. 

Zestawienie 5 największych eksporterów owsa przedstawiamy na poniższym diagramie.

 

 

 

Udział tych pięciu krajów w światowym obrocie wynosi aż 97,5%. 

Kolejne miejsca zajmują kraje, spośród których żaden nie sprzedaje za granicę więcej jak 30 tys. ton. 

Jak się okazuje na świecie liczba eksporterów owsa jest znikoma. Raport USDA obejmuje wszystkich eksporterów, którzy sprzedają za granicę minimum  tysiąc ton tych nasion. Jest to próg, który musi zostać przekroczony, aby kraj został ujęty w zestawieniu. W sezonie 2021/2022 kryterium to ma spełnić jedynie 13 krajów.

 

Import.


Pod względem liczby reprezentantów całkiem inaczej przedstawia się sytuacja importerów. Jest ich znacznie więcej. W swoim raporcie analitycy USDA prezentują – podobnie jak w przypadku eksporterów - wyłącznie tych importerów, którzy mają sprowadzić w obecnym sezonie minimum tysiąc ton tego ziarna. Lista importerów liczy 24 kraje, czyli jest dwukrotnie dłuższa od zestawienia eksporterów. Fakt ten informuje, jak szerokim zainteresowaniem na rynkach światowych cieszy się to ziarno.  

Poniżej na wykresie przedstawiamy czołową piątkę importerów. 

 

 

 

Te pięć krajów przedstawionych na wykresie realizuje 85,8% światowego importu owsa. 

Zwraca też uwagę, że silnie reprezentowane są tu kraje obu Ameryk: USA, Chile i Meksyk. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz