Rynek zbóż

Produkcja pszenżyta w UE wg raportu Coceral z grudnia 2021 r.

Produkcja pszenżyta w UE wg raportu Coceral z grudnia 2021 r.
Dodano: 21/01/2022

Pszenżyto nie należy do grupy najpopularniejszych zbóż uprawianych na świecie. Podobnie jest w Europie. Dla naszych krajowych producentów może to być nieco zaskakująca informacja, gdyż akurat w Polsce spośród wszystkich zbóż więcej niż pszenżyta produkujemy jedynie pszenicy miękkiej i kukurydzy. Dzięki takiej popularności tego zboża jesteśmy zdecydowanym liderem w jego produkcji w UE-27. 

W artykule skupimy się na omówieniu danych dotyczących obecnego sezonu 2021/2022. Posiadamy co prawda pierwsze prognozy dotyczące zbiorów w 2022 roku, ale często potrafią one mocno odbiegać od przewidywań w następnych publikacjach, więc prognozy na br. podajemy jedynie sygnalnie w tabelach pod wykresami. 

W 2021 roku kraje UE-027 uzyskały dobre wyniki w produkcji pszenżyta. Według prognozy Coceral z 13 grudnia 2021 roku zbiory wyniosły 10.363 tys. ton. Pszenżyto jest uprawiane w 21 krajach. Rolnicy nie uprawiają tego zboża w: Finlandii, Grecji, Irlandii, Chorwacji oraz na Cyprze i Malcie, a jeśli w którymś z tych krajów jest w ogóle produkowane, to w ilości mniejszej niż 1 tys. ton, gdyż ilości poniżej tysiąca ton w prognozach nie są wykazywane.  

Struktura produkcji pszenżyta w UE-27 charakteryzuje się jego koncentracją w trzech krajach: Polsce, Niemczech i Francji. Produkowane jest w nich  ¾ produkcji pszenżyta w całej UE-27. Na diagramie poniżej przedstawiamy udział największych producentów pszenżyta w łącznej produkcji Unii Europejskiej w 2021 roku. 

 

 

 

Jak widać zbiory polskich rolników sięgają niemal 40% łącznej produkcji krajów UE-27. 

Tak jest, krajem z największymi zbiorami pszenżyta w Unii Europejskiej w 2021 roku była Polska – 4.104 tys. ton, czyli 39,6% całej unijnej produkcji tego zboża. Kolejne miejsca na podium zajęły: Niemcy – 1.920 tys. ton i Francja – 1.720 tys. ton. 

Kolejne kraje nie przekraczały 1 miliona ton. Szczegółowe dane o wolumenie produkcji czołowych 8 krajów UE-27 w 2021 roku oraz prognozy na br. prezentujemy na diagramie poniżej. 

 

 

Wykres unaocznia, że w Unii Europejskiej o wielkości produkcji pszenżyta decydują 3-4 kraje. W pozostałych rolnicy mają dosyć niskie zbiory lub w ogóle nie uprawiają tego zboża. 

 

Plony pszenżyta w sezonie 2021/2022 w krajach UE-27.

 

Na wykresie przedstawiamy, jak się one prezentują w ośmiu krajach przodujących w UE-27 pod względem wolumenu produkcji tego ziarna.

 

 

Wyraźnie widać, że różnice w osiąganych plonach są bardzo duże. 

Niemniej jednak powyższe zestawienie nie w pełni oddaje, jak wielka odległość dzieli niektóre kraje pod tym względem. 

W 2021 roku średnie plony pszenżyta w UE-27 wyniosły 42,1 dt/ha. 

Najwyższe aż 58,4 dt/ha osiągnęli producenci w Niemczech. Jeszcze w dwóch krajach plony przekroczyły 50 kwintali – we Francji (51,8 dt/ha) i w Czechach (52,0 dt/ha). 

Najsłabsze wyniki osiągnęła Hiszpania, jedynie 29,2 dt/ha. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz