Rynek zbóż

Czołowi światowi producenci ryżu na świecie – wg styczniowej prognozy USDA.

Czołowi światowi producenci ryżu na świecie – wg styczniowej prognozy USDA.
Dodano: 17/01/2022

Czołowi światowi producenci ryżu na świecie – wg styczniowej prognozy USDA.

Według aktualnych prognoz USDA światowa produkcja ryżu w sezonie 2021/2022 ma wynieść 509,871 mln ton – i co ważne(!) będzie to największa globalna produkcja w historii (wzrost o niemal 0,5% w stosunku do ostatniego sezonu).

Liderami wśród krajów, które dominują w produkcji ryżu, są Chiny i Indie. Chiny wytwarzają niemal 30% globalnej produkcji tego ziarna. Państwo Środka ma wyprodukować w aktualnym sezonie 149,0 mln ton ryżu. 

Drugą pozycję zajmują Indie z produkcją 125,0 mln ton (24,5% światowej produkcji). Te dwa kraje Chiny i Indie razem wytwarzają ponad połowę światowej produkcji ryżu (53,7%). 

Strukturę produkcji światowej ryżu w bieżącym sezonie prezentujemy na poniższym diagramie. 

 

 

 

 

Wyraźnie widać, że produkcja ryżu na świecie jest mocno skoncentrowana. Zdominowały ją Chiny i Indie, a ośmiu największych producentów wytwarza aż 81,6% globalnej produkcji ryżu. W swoim raporcie USDA prezentuje kraje, których produkcja przekracza jeden tysiąc ton ziarna. Są takie 83 kraje. Na diagramie „pozostałe kraje” (75 krajów) ma łączną produkcję 93,6 milionów ton ziarna. 

 

Na kolejnym wykresie prezentujemy wyniki ośmiu największych producentów ryżu w ostatnich dwóch sezonach.

 

 

 

Tu również, identycznie jak na diagramie kołowym, widać dominację Chin i Indii. Trzecie miejsce zajmuje Bangladesz 35,5 mln ton, a kolejne również kraje azjatyckie: Indonezja 35,4 mln ton, Wietnam 27,2 mln ton oraz Tajlandia 19,3 mln ton. 

Jak ważną uprawą jest ryż w środkowo-południowej Azji świadczy przykład Bangladeszu, gdzie zboże to zajmuje około 80% powierzchni całego krajowego areału upraw. 

Z państw z innych kontynentów w czołówce mieści się jeszcze Brazylia z produkcją 7,5 mln ton. 

Kraje Unii Europejskiej mają wyprodukować niecałe 2 mln ton ryżu. Uprawiany jest w 10 krajach EU-27 głównie na południu: we Włoszech, Grecji i Hiszpanii. 

I jako ciekawostka uprawiany jest także na Ukrainie. Zbiory sięgają tu niemal 35 tys. ton.

 

Produkcja vs. przerób krajowy.

Interesująco wygląda porównanie u największych światowych producentów ryżu wielkości ich zbiorów z wewnętrznym spożyciem.

Przedstawiamy to na poniższym diagramie. 

   

 

Spośród ośmiu czołowych producentów ryżu na świecie, w przypadku trzech potrzeby wewnętrzne są wyższe od ich produkcji. Są to Chiny, Bangladesz i Filipiny. Większość pozostałych krajów ma zbiory wyższe, niż spożycie krajowe. 

Zwraca uwagę sytuacja Bangladeszu Indonezji. Kraje te są praktycznie samowystarczalne, gdyż ich produkcja i spożycie krajowe są niemal na identycznym poziomie. Ciekawostką jest to, że w przypadku Bangladeszu niemal całą powierzchnię jego krajowego areału upraw zajmują pola ryżowe (ok. 80%). 

Co jeszcze ciekawego można wyczytać z wykresu? Otóż z czołowej ósemki jedynie trzy kraje dysponują sporą nadwyżką, którą mogą sprzedać za granicę. Są to Indie (21,5 mln ton nadwyżki), Tajlandia (6,3 mln ton) oraz Wietnam (5,8 mln ton).

 

Plony.

Zawsze bardzo interesujące jest, jak dużo ziarna z hektara zbiera się w konkretnym kraju. Przyjrzyjmy się temu. Tegoroczne wyniki przedstawiamy na poniższym diagramie. 

  

 

 

Ciekawe dane. Wyniki osiągane przez Chiny zdecydowanie odbiegają „na plus” od pozostałych. Średnia efektywność produkcji wynosi 5,0 ton z hektara. Kraj na drugim miejscu, którym jest Wietnam (3,7 t/ha) ma plony o 25% słabsze od Chin. Najsłabsze wyniki – poniżej 2 ton/ha - notują Tajlandia i Birma. 

Najwyższe plony na świecie – niemal 6,5 tony - osiągają Stany Zjednoczone. Ale też produkcja tego zboża w USA nie należy do najpopularniejszych. Zbiory ryżu w USA w sezonie 2021/22 mają wynieść 6,3 miliona ton. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz