Rynek zbóż
Światowi liderzy w produkcji pszenicy
Dodano: 09/06/2022Czołowi światowi producenci pszenicy miękkiej w sezonach 2021/22 i 2022/23 – wg majowej prognozy USDA.
Wojna w Ukrainie wszczęta przez rosyjskiego agresora spowodowała znaczny ubytek produkcji rolnej w tym kraju. W przypadku pszenicy jej zbiory mają się zmniejszyć z obecnych 33 mln ton do 21,5 mln ton w kolejnym sezonie 2022/23.
Według majowych (z 12 maja) szacunków Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w upływającym właśnie sezonie 2021/22 światowa produkcja pszenicy miękkiej wyniosła 779,3 mln ton.
Do największych jej producentów na świecie należą: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2021/22 w wysokości 138,4 mln ton, Chiny – 137,0 mln ton, Indie – 109,6 mln ton, Rosja – 75,2 mln ton, Stany Zjednoczone – 44,8 mln ton, Australia – 36,3, Ukraina 33,0 mln ton i Kanada – 21,7 mln ton.
Wojna w Ukrainie wszczęta przez rosyjskiego agresora spowodowała znaczny ubytek produkcji rolnej w tym kraju. W przypadku pszenicy jej zbiory mają się zmniejszyć z obecnych 33 mln ton do 21,5 mln ton w kolejnym sezonie 2022/23.
Czołowe siedem krajów z największymi zbiorami pszenicy prognozowanymi przez USDA w nadchodzącym sezonie 2022/23 prezentujemy na diagramie. Dla celów porównawczych przedstawiamy również wielkość produkcji w tych krajach sprzed roku.
Od kilku lat w światowej produkcji pszenicy liderują na przemian Chiny i Unia Europejska. Zwraca też uwagę koncentracja tych upraw w UE-27, Chinach i Indiach. Zajmują one trzy pierwsze miejsca pod względem wielkości zbiorów pszenicy wytwarzając łącznie niemal połowę jej światowej produkcji (49,6%).
Pszenica jest drugim po kukurydzy zbożem na świecie pod względem wolumenu produkcji. Z tego względu należy też do grupy najpopularniejszych pod względem obrotów międzynarodowych.
W celu wykazania potencjału eksportowego pszenicy sprawdźmy, jakie możliwości eksportowe mają czołowi światowi jej producenci. W tym celu na diagramie poniżej porównujemy wielkość produkcji z przerobem krajowym pszenicy w tych krajach. Cała nadwyżka przeznaczona może być do sprzedaży zagranicznej. I tak się faktycznie dzieje.
Globalne zbiory pszenicy miękkiej w nadchodzącym sezonie 2022/23 mają zanotować spadek o 0,6%, tj. w stosunku do ubiegłorocznych z 779,3 mln ton do 774,8 mln ton.
Aktualne prognozy USDA przewidują, że potężny spadek produkcji pszenicy miękkiej w Ukrainie zostanie wyrównany przez równie mocne wzrosty produkcji w Kanadzie z 21,7 mln ton w 2021 r. do 33,0 mln ton w br. – w Kanadzie oznacza to powrót do poziomów produkcji pszenicy miękkiej notowanych ostatnich latach. Fatalne zbiory przed rokiem były wynikiem wyjątkowej kumulacji niesprzyjających warunków pogodowych.
Niestety większość krajów ze światowej czołówki producentów pszenicy ma zanotować spadki. Przykładowo: UE-27 i Chiny po 2 mln ton, Indie o 1 mln ton, Australia o ponad 6 mln ton. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że prognozy mogą jeszcze ulec znaczącym zmianom. Jeszcze przed miesiącem przewidywane zbiory pszenicy w Indiach w nadchodzącym sezonie miały być o ponad milion ton wyższe. Trwająca nadal susza sprawia, że straty w rolnictwie w tym kraju mogą się pogłębiać. Jak duże są to obawy potwierdzają decyzje rządu Indii o natychmiastowym całkowitym wstrzymaniu eksportu zbóż.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz